WSS: Kenan Sofuoğlu'ndan Misano'da Dördüncü Galibiyet!

Pist Yazar: Özlem Köseoğlu

WSS: Kenan Sofuoğlu'ndan Misano'da Dördüncü Galibiyet!

WorldSSP tarihinin en başarılı yarışçılarından Kawasaki Puccetti Racing Takımı pilotu Kenan Sofuoğlu, senenin dördüncü birinciliğini alarak seride açık arayla lider konumda yer almayı başardı.

Yarışa ikinci sırada start veren Sofuoğlu, yarışın bitmesine son 2 tur kala liderliğe tırmandı ve sonrasında da liderliği kimseye kaptırmadı. Kawasaki Puccetti Racing yarışçıları Dünya Supersport Şampiyonası’nda çoğunlukla ilk iki sıralarda yer alırken bu kez aynı takım yarışçısı Randy Krummenacher ise değerli puanları cebe atarak yarışı beşinci sırada bitirdi.   


WSS: Kenan Sofuoğlu'ndan Misano'da Dördüncü Galibiyet!  1. İçerik Fotoğrafı

Kawasaki Puccetti Racing Takımı Pilotu Kenan Sofuoğlu


Sofuğlu, yarış boyunca kazanmak için her zamanki gibi sağlam bir şekilde bastırdı ve böylece başarılı yarışçının çabaları boşa çıkmadı. Sonuçta Sofuoğlu bir rekorun parçası olan 75. Podyumunu alarak, 36. WorldSSP yarışını kazanmış oldu.


WSS: Kenan Sofuoğlu'ndan Misano'da Dördüncü Galibiyet!  2. İçerik Fotoğrafı


Yarış sonrası açıklamada bulunan Sofuoğlu şunları söyledi: “Isınma turları, soğukta bulutlar altında geçtiğinden son saniyede daha sert bir lastik kullanmaya karar verdik. Bunu yaptığımızda, diğer herkesin de aynını yapacağını umuyordum. Fakat Jacobsen and Caricasulo, yumuşak yapılı SC0 (Pirelli Supercorsa SC)’ı seçti. Yarışın başlangıcında, sadece gittiler çünkü bu neredeyse sıralama turlarında kullanılan ve daha iyi zamanlama yeteneğine sahip bir lastikti. Bütün yarış boyunca gerçekten tutarlı olmalarına çok şaşırmıştım. Çok fazla kayıyordum ama asla pes etmedim. Bir dakikalığına şöyle düşündüm, “Ne yapmalıyım? Üçüncülüğü kabul etmeli miyim ya da etmemeli miyim?”. Sonra kendi kendime “Hayır, hayır, hayır, sonuna kadar gitmeye devam et.” dedim. Son iki turda da, şansı gördüm, her ikisini de geçtim ve yarışı kazandık. Bu çök önemli bir galibiyetti ve sonuçtan son derece mutluyum. Kawasaki’ye, Puccetti Racing Takımı’na ve WP süspansiyona çok teşekkür ettiğimi söylemem gerekiyor. Bu sene benim için en kötü pist Misano olacaktı çünkü bu pistte daha önce pek çok titreme problemi yaşamıştık. Fakat yeni süspansiyonlar, problem yaşamamam için bana kesinlikle yardımcı oldu. Şampiyona henüz bitmiş değil ve galibiyetler kazanmak için elimden geleni yapmaya devam edeceğim. Bana, bir çift galibiyet daha gerekiyor, sonrasında TAMAM diyeceğim ama henüz değil. Henüz başarılar kazanacak zaman var  ve Şampiyona’da henüz rahatlama zamanı değil.”


Misano’da kazandığı son yarış sonrası Sofuoğlu, 146 puanla Şampiyona’da lider konumda. İkinci sırada 106 puanla Kawasaki Puccetti Racing Takımı’ndan Krummenacher yer alırken üçüncü sırada ise 92 puanla Honda World Supersport Takımı’ndan Honda CBR600RR ile yarışan PJ Jacobsen bulunuyor.


WSS: Kenan Sofuoğlu'ndan Misano'da Dördüncü Galibiyet!  3. İçerik Fotoğrafı

Kawasaki Puccetti Racing Takımı Pilotu Randy Krummenacher 


Sofuoğlu’nun takım arkadaşı ve Şampiyona’da genel sıralamada ikinci sırayı alan Randy Krummenacher ise “Bu sezon en zorlu yarışım oldu. Bir çok şey bir araya geldi ve benim için gerçekten çok zordu, böylece sonunda beşincilik, yapabileceğimiz en iyi sonuç oldu. Tabii ki kazanmak istedim ama bu gün için mümkün olmadı. İlk turda Gamarino tarafından çarpılınca, bu bana zaman kaybettirdi. Omzumdan ameliyat olmayı bekliyorum, şu anda istediğim gibi hareket edemiyorum. Beynim evet dese de omzumun yapacak gücü kalmadığını hissediyorum ve bu yüzden birkaç hata yaptım. Bu ameliyatı hemen olmak zorundayım çünkü yaz arasında kendimi çok iyi hazırlamak ve son dört yarışta da tam bir atakta bulunmak istiyorum.”

 

2016 Supersport FIM Dünya Şampiyonası, yarışlara yaz molası veriyor. Sezon, 16-18 Eylül 2016 tarihleri arasında Almanya Lausitzring’te kaldığı yerden devam edecek.


2016 Supersport FIM Dünya Şampiyonası Riviera di Rimini Raundu-Misano Pisti Yarış Sonuçları

WSS: Kenan Sofuoğlu'ndan Misano'da Dördüncü Galibiyet!  4. İçerik Fotoğrafı


2016 Supersport FIM Dünya Şampiyonası Misano İtalya Ayağı Sonrası Genel Sıralama Sonuçları

WSS: Kenan Sofuoğlu'ndan Misano'da Dördüncü Galibiyet!  5. İçerik Fotoğrafı


YORUMLAR