in ,

Wunderlich Scrambler

Yazar: Ali Nazım Aslan

Aslında o bir su soğutmalı BMW R 1200 GS…

Scrambler; tırmanıcı, tırmalayıcı, karıştırıcı demek. Sadece bir model adından ziyade toprak yollarda sürücüsüne oldukça keyif sunan bir motosiklet tarzı. Genelde custom ve Câfe Racer olarak karşımıza çıksalar da Triumph Scrambler ve Moto Morini Scrambler gibi seri üretim olanları da var.

 Wunderlich Scrambler 1. İçerik Fotoğrafı

Enduro veya touring motosiklet kullananların iyi bildiği Wunderlich, ağırlıklı olarak BMW’ler için aksesuar ve parça üreten, “complete your BMW” mottolu bir Alman firması. Wunderlich’in son projesi ise sıvı soğutmalı BMW 1200 GS’yi temel alan bir scrambler konsepti.

 

Wunderlich Scrambler 2. İçerik Fotoğrafı

 

Yine Alman Sport-Evolution firmasının da yardımları ile üretilen Wunderlich Scrambler’da R1200 GS’den hemen hemen hiç iz kalmamış, tabi boxer motor ve şaftı saymazsak. Eski R serilerinden tanıdık gelen deposu, kromajlı ön çamurluğu, yüksekteki çift egzost çıkışı, ufak selesi ve küçük yuvarlak farıyla retro tasarımı oldukça şık olan motosiklet hakkında ne yazık ki detaylı teknik verilerimiz yok, bütün bildiklerimiz Wunderlich’in açıklama lütfunda bulunduğu bilgiler. Ama şunları biliyoruz; önde ki Telelever süspansiyon sistemi yerine konvansiyonel bir teleskopik maşa kullanılmış. Bunun yanında motosikletin şasisi, yakıt tankı ve selesi de yeni. Ve tabi lastikler; bir “tırmalayıcı”ya yaraşır biçimde bol bol dişli olanlardan. Her ne kadar bu lastiklerin tel jantlarla kullanılmasının daha mantıklı olacağı düşünülse de, Wunderlich estetik nedenlerle alaşım jantları kullanmaya devam etmiş gibi.

 

Wunderlich Scrambler 3. İçerik Fotoğrafı

 

Sıvı soğutmalı boxer motor da modifiye edilerek önemli miktarda güç kazanılmış. Standart R1200GS’de 125 bg. üreten motor artık, güçlendirilmiş pistonları, daha hafif piston kolları, yeni egzantrik milleri yardımıyla 156 bg. güce ulaşarak bir performans canavarına dönüşmüş. İşlem esnasında çıkarılan GS bileşenlerinin neden olduğu hafiflemeyi de hesaba katarak Scrambler’in oldukça agresif bir yapıya sahip olduğunu rahatlıkla tahmin edebiliriz. Zaten, iki tarafta ki açık hava filtreleri ve motorun sesini susturmak konusunda çok da tasası olmayan susturucular sayesinde oldukça hırçınlaşan ses, bazen onun özünde sakin bir R1200 GS olduğunu unutturuyor.

İlginizi Çekebilir
A1 Ehliyet ile Sürülebilen En İyi 5 Başlangıç Motosikleti

 

Sonuç olarak oldukça güzel ve tarz sahibi bir motosikletle karşı karşıyayız, bu kadar laf yeter, sizleri Wunderlich Scrambler’la başbaşa bırakayım;

 

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

CHAPPELL CUSTOMS’DAN YAMAHA SR500

Verme Moto

REKLAM