Wunderlich'ten 2 Çeker R1200GS!

Çeşitli Yazar: Erçin

Wunderlich'ten 2 Çeker R1200GS!

BMW motosikletleri için özel parçalar ve konsept motosikletler üretmesiyle ünlenen Wunderlich, ses getirecek yeni bir ürününü duyurdu.

Şuan için off-road severlerin daha çok dikkatini çekecek olan bu gelişme, BMW’nin R1200 GS modelinin üzerine uygulanmış. Ön tekerlekteki disk frenlerinin iç kısmına yerleştirilen elektrikli motorla temelde uygulamaya geçirilen fikir, BMW R1200 GS’i bir hibrit motosiklete çevirmekte. Böylece hem kendi hava/sıvı soğutmalı boxer çift motorundan hem de ön tekerlekteki elektrik motorundan güç alan BMW arazide sürücülere büyük kolaylıklar sağlayacak gibi. Wunderlich'ten 2 Çeker R1200GS! 1. İçerik FotoğrafıTemelde hibrit araçlarda uygulanan elektrikli motorlara benzeyen sistem, frenleme esnasında kendi kendini sarj etme özelliğine sahip. İtalyan elektrik uzmanı Evolt Şirketi ile birlikte üretilen motor, Bavyeralı uzmanların söylediğine göre boxer motordan tamamen ayrı bir şekilde kendi başına ön lastiğe 10kw güç aktarmakta( yani 13.6 beygir ). Yine GS’in benzinle çalışan motoru kapalıyken bile motosikleti bu elektrikli motorla maksimum 20 km hızla ilerletebilmek mümkün. Bu da motosiklete ön lastikte itme gücü sağlamakta. Böylece GS ayağını yere daha sağlam basarken virajlardan da daha hızlı çıkabilecek. Tabi lastiğin ömründe de o ufak kısalmayı düşünmezsek . Yine elektrik motorunun en güzel özelliklerinden biri GS’i geri geri de 3 km hıza kadar götürmekte, motosikletin ortalama 300 kg gibi bir ağırlığının olduğunu düşünürsek, bu özellik sürücülere manevra yaparken ve park ederken baya bir kolaylık sağlayacağa benziyor.

Wunderlich'ten 2 Çeker R1200GS! 2. İçerik FotoğrafıWunderlich'ten 2 Çeker R1200GS! 3. İçerik Fotoğrafı 


Wunderlich'ten 2 Çeker R1200GS! 4. İçerik Fotoğrafı2 çeker motosiklet fikrini daha önce uygulamaya başlayan Amerikan Christini ile ilgili haberimiz için: İki Çeker Motosiklet mi? … YokArtık!

YORUMLAR