in

Yağmurluk Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Yazar: Ahmet Köseoğlu

Yağmur sezonu kapıda. Motosikletçiler yağmurluk alırken nelere dikkat etmeli?

Yağmur, bazı motosikletçiler onu hiç sevmezken bazıları su damlalarının altında yol almaya bayılır. Peki yağmurdan korunmak için yağmurluk alırken nelere dikkat etmeliyiz. İşte bu sorunun cevabını sizler için kısaca toparlamaya çalıştık: 

 

Yağmurluklar

• Yağmurluk alırken ucuza kaçmak yerine yani ucuza bir-iki kullanımlık birürün almak yerine kendini kanıtlamış markalardan birinin ürününü seçmek hem ürünü daha uzun ömürlü kullanmak için hem de ıslanmayı ve üşümeyi önlemek adına oldukça önemli.

 

• Kötü yağmurluklar eklem yerlerinden; pantolonlar özellikle ağlarından yırtılarak su almaya başlarlar. Üstte ise ilk haşat olan bölüm genellikle koltuk altlarıdır. Gerek sürtünme gerek korumalı montun üzerine giyip çıkarırken bu bölümler zorlanır ve kalitesiz ürünler bu noktalardan patlar.

 

• Tulum yağmurluklar daha korunaklı olmakla birlikte hiçbir yağmurluk ıslanmamayı % 100 garanti edemez. Zira aşırı yağmurda yağmursuyu kasktan boyun bölgesine akacak bir yol bulacaktır.

 

• Fermuarlı yağmurlukların üzerinde cırt-cırtlı ekstra kumaş bulunmasına dikkat edilmeli. Zira fermuar en iyisinden bile olsa zamanla deforme olup su almaya başlayacaktır. Tecrübeyle sabit.

 

• İyi bir yağmurluk sizi yağmurdan koruyacaktır ancak üstünüzdeki suyun motosiklet üzerindeki oturuş pozisyonunuza göre bacaklarınıza (baldır bölgenize) akacağını unutmayın. Bu nedenle çok iyi bir yağmurluğunuz da olsa altınızda yağmura dayanıklı bir pantalon yada yağmurluk yoksa “donuna kadar ıslanma” deyimini yaşamanız işten bile değil.

 

• Yağmutluk su ve hava geçirmeyen yapısıyla sizi soğuk günlerde soğuktan da kotuyacaktır.

 

• Su almayan botunuz yoksa, ayakkabılar için üretilmiş bot şeklindeki yağmurlukları kullanabilirsiniz. Ancak bunlarla yürümeniz gerekirse çok dikkatli olmanız gerek zira asfalta sürtününce paralanıyorlar.

 

• Hazırlıksız yakalanılmış durumlarda nalburlarda bulunan boyacıların kullandığı 10 TL tutarındaki kullan-at tulumlar bile işe yarayabilir.

 

• Hazırlıksız yakalandınız ve etrafta nalbur falan da yok: O zaman bir çöp poşeti (mümkünse battal boy) bulup tam dibinde-ortasından kafanızın geçebileceği bir delik açıyorsunuz. Aynı şekilde yine dibine yakın bölümde ancak “kenarlardan” karşılıklı iki adet delik daha açıyorsunuz. Şimdi poşeti ters çevirip giyiyorsunuz. Kollarınız açıkta kalsa bile kısa mesafelerde sizi ıslanmaktan ve soğuktan belli bir yere kadar koruyacaktır.

 Yağmurluk için:

http://www.motosikletim.com.tr/Yagmurluklar,LA_288-2.html#labels=288-2

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Rev’IT Defender GTX Gore-Tex Mont

Motosiklet Yol Kıyafeti Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

REKLAM