Yamaha, 2016'da World Superbike Şampiyonası'na Geri Dönüyor!

WSBK Yazar: Ahmet TEZCAN

Yamaha, 2016'da World Superbike Şampiyonası'na Geri Dönüyor!

Yamaha Racing, 2016'da World Superbike Şampiyonası'na geri döneceğini resmi olarak açıkladı.

Bir süredir beklenen açıklama sonunda geldi: Yamaha, 2016 sezonunda World Superbike Şampiyonası'na dönüyor.


Haber, Yamaha YZF-R1'in diğer klasmanlardaki neredeyse bir sezonluk mücadelesinin ardından geldi. Bunun sebebi muhtemelen, Yamaha Motor Europe'un premier yarış serilerinde bir fabrika takımını destekleyecek öz güveni kazanmış olması.


Yamaha'ya bu mücadelede Crescent Racing destek olacak. Crescent, günden güne takımın işlemlerini yürütürken Yamaha Racing de yarış platformunu ve stratejisini geliştirecek.


Sylvian Guintoli ve Alex Lowes, fabrika takımı için pistte olacağı için ve Yamaha Racing, takımın isim sponsoru olarak PATA ile anlaştığı için Yamaha'nın dönüşü gayet iyi olacak.


Yamaha Factory Team'in 2011 WSBK Şampiyonası'nda Kullandığı Son Motosiklet

Yamaha, 2016'da World Superbike Şampiyonası'na Geri Dönüyor! 1. İçerik Fotoğrafı


Yamaha Motor Europe'un Baş İşletme Görevlisi Eric De Seynes: "Superbike mücadelesine geri dönmeye hevesli olduğumuz için, 4 yıllık aranın ardından 2016 yılında Superbike mücadelesine dönecek olmak gerçekten heyecan verici."


"Supersport kural kitabının yeniden yazılmış olması ve oyunun YZF-R1 ile değişmiş olması, direkt olarak Yamaha MotoGP teknolojisinden gelişti. World Superbike Şampiyonası'na geri dönüp Superbike motosikletlerimizin tüm potansiyelini göstermemiz gerektiği gerçekten açıktı."


"'Suzuka 8 Saat' galibiyeti ve resmi takımımızın tüm Avrupa'da aldığı pozitif sonuçlar ile, otosikletin potansiyelini zaten gösterdiği birçok şampiyonalarda R1 ile olan deneyimimizi arttırmamız bir yıl sürdü."


"Şu anda sahneye dönmek için hazırız ve Crescent'ta da aynı profesyonellik değerlerini, mühendislik detayını ve paylaştığımız zafer tutkusunu bulduğum için mutluyum."

YORUMLAR