Yamaha'dan Dört Tekerlekli Konsept Geliyor!

Yeni Model Yazar: Ahmet TEZCAN

Yamaha'dan Dört Tekerlekli Konsept Geliyor!

2007 yılında Tokyo Motor Show'da görücüye çıkan Yamaha Tesseract konseptine yönelik çalışmalar 2008 ekonomik krizi sebebiyle durmuştu. Yamaha'nın yayınladığı videoda görüldüğü üzere çalışmalara devam edilmiş ve çalışır haldeki bir prototip hazırlanmış.

Yamaha, 2007 yılında tanıttığı Tesseract konsept motosikletini, üretime tahmin edilenden daha yakın bir şekilde görücüye çıkardı.


2007'de Görücüye Çıkan Tesseract

Yamaha'dan Dört Tekerlekli Konsept Geliyor! 1. İçerik Fotoğrafı


Yamaha, Tesseract konseptinden türetilen OR2T isimli bu yeni konseptin çalışır haldeki bir prototipinin yer aldığı bir video yayınladı. Geliştirme aşamasında olan konseptin çalışmaları 2008 yılındaki kriz sebebiyle durdurulmuştu.


Tesseract Bazlı Yeni Prototip

Yamaha'dan Dört Tekerlekli Konsept Geliyor! 2. İçerik Fotoğrafı


V-Twin motorlu Tesseract, 2007 Tokyo Motor Show'da görücüye çıktıktan sonra Yamaha, konsept hakkında bir kamuoyu yoklamasında bulundu ve talep inanılmaz derecede olumluydu. Bu sonuç da OR2T'nin üretiminin ve yapılabilirliğinin kanıtlanmasının önünü açtı.


Çalışır Haldeki Prototipin Videosu


Çalışır haldeki modelin süspansiyonları Tesseract'ten farklı olarak ön ve arka süspansiyon bileşenleri tekerleklerin içi yerine dışına monte edilmiş; bu da daha keskin bir track ve daha geleneksel bir motosiklet tarzı görünüm sunmuş. Ayrıca konsept, V-İkiz motor yerine, iki şaft ile uyumlu olabilmesi için değiştirilmiş paralel ikiz TMD900 motoruna sahip.


Yamaha'dan Dört Tekerlekli Konsept Geliyor! 3. İçerik Fotoğrafı


Konseptte görüldüğü üzere tasarımın yüksek bir önceliği bulunmamakta fakat motosikletin doğru bir şekilde çalışacağı söyleniyor. Kriz sonrasında dünyanın ekonomisi düzelmeye başlayınca Yamaha da Tricity ile aynı fikre geri döndü ve son zamanlarda da, yakında üretimine başlanması muhtemel olan MT-09 bazlı eğimli üç tekerlekli bir model görücüye çıkardı. 

YORUMLAR