Yamaha'dan Elektrikli Konsept: PES2

Yeni Model Yazar: Ahmet TEZCAN

Yamaha'dan Elektrikli Konsept: PES2

Yamaha, PES2 isimli konseptini 2015 Tokyo Motor Show'da görücüye çıkaracak.

Yamaha, 2013 yılında Yamaha PES1 isimli bir sokak motosikleti konsepti bir de Yamaha PED1 isimli çamurlu pist motosikleti konseptini görücüye çıkarmıştı. Bu oldukça önemli çünkü aynı zamanda 2016 yılında piyasaya elektrikli bir motosiklet süreceğini de belirtmişti.


Japon üreticilerin 2016 modellerini görücüye çıkaracağı 2015 Tokyo Motor Show'a az bir zaman kaldı ve görünüşe göre Yamaha'dan birkaç elektrikli motosiklet konsepti daha gelecek.


Yamaha PES2, adından da anlaşılacağı üzere PES1'in evrim geçirmiş hali ve PES1'e göre üretime daha hazır görünüyor.


PES2'nin kalbinde, Yamaha'nın "Yamaha Akıllı Güç Modülü" ismini verdiği bir güç kaynağı bulunuyor. Bu güç kaynağı, motosikletin iskeletinin yapısal bir elementi olarak da kullanılabilen çıkarılabilir bir batarya paketi. Bu özellik, PES2'nin iskelet tasarımını yekpare hale getirmiş.


Daha ilginç olan şey ise Yamaha, PES2'nin tasarımında ön tekerleğe bir merkez motor eklemiş. Bu sayede PES2 konsepti, iki çekişli bir araç olmuş. Yamaha, PES2'yi "daha önce deneyimlenmemiş performansın yeni bağlarına öncülük etmek için tasarlandı" şeklinde ifade ediyor.


Yamaha, tek taraflı bir çatal kullandığı için ön süspansiyon ve gidon bağlantısı da dikkat geçiyor. Bu konsepti Tokyo Motor Show'da daha yakından görmek oldukça heyecan verici olacak.


Yamaha'nin PES2 gibi bir konsepti piyasaya sürmesinin ne kadar zaman alacağı bilinmiyor fakat düşük teknolojili DC motorların kararlı bir şekilde bu konseptte kullanılmış olması ilgi çekici.


PES2, acele ile yapılmış bir konseptten daha fazlası gibi görünüyor bilakis oldukça modern bir şekilde yapılmış. 129.7 kg'lık ağırlığı ile Yamaha PES2, enerjik bir motosiklet olacak gibi.

YORUMLAR