Yamaha'dan Erken Tedavi

Sektörel Yazar: Batuhan Emrem

Yamaha'dan Erken Tedavi

Yamaha, Amerika'da sattığı R1, Super Ténéré, YZ250F ve YZ450F modellerini, baş gösteren bazı sorunlar sebebiyle geri çağırdı.

Son yıllarda sıkça karşımıza çıkan bir durum markaların muhtemel arıza sebepleri nedeniyle bazı modellerini geri çağırması. Otomobiller de dahil olmak üzere çoğu marka, ciddi problemlere ve kazalara sebebiyet vermemek için bu yola başvurdu. Erken tedavi olarak da nitelendirebileceğimiz bu durum kimi zaman ufak sorunları önlese de bazen hayati derecede tehlikeli kazaların yaşanmasının önüne geçiyor.

 

Ulusal Otoyol Trafik Güvenliği Birliği'nin verilerine göre Yamaha'nın 2009-2013 YZF-R1 ve 2012-2013 Super Ténéré modellerinin ön farlarında bulunan ufak bir hata nedeniyle aşırı ısındığı ve elektrik devresinde kısa devreye sebep olabileceği belirtilerek bu gerekçeyle bu model aralığında yer alan motosikletlerin toplanarak tamir edilmesi kararı alındı. Problem ilk olarak 31 Ocak'ta Yamaha'nın Japonya merkezinde ve daha sonra Amerika'daki merkezinde tespit edildi. Motosikletlerin far sistemleri Yamaha servislerinde gözden geçirilerek gerekli parçalar takılacak.

 

Benzer ancak daha ciddi sonuçlar doğurabilecek bir durum da Yamaha'nın off-road yarışçılarında meydana geldi. 2014 YZ250F ve YZ450F modellerinin zincirlerinde kullanım sırasında hasar veya kırılma meydana gelebileceği ve bunun da zincirin koparak ciddi kazalara sebebiyet verebileceği gerekçesiyle Amerika'da bulunan 1300 kadar motosiklet geri çağırıldı.

 

Yamaha'dan Erken Tedavi 1. İçerik Fotoğrafı

YORUMLAR