Yamaha'dan Motosiklet Süren Robot: Motobot!

MotoGP Yazar: Ahmet TEZCAN

Yamaha'dan Motosiklet Süren Robot: Motobot!

Yamaha, geliştirdiği motosiklet süren robot Motobotu Tokyo Motor Show'da görücüye çıkardı.

Bilindiği üzere Tokyo Motor Show kapılarını açtı ve üreticiler, yeni modelleri ile göz doldurmaya başladı bile. Teknolojinin motor ve diğer alanlarda had safhaya ulaştığı bu çağda, robot teknolojileri de göz ardı edilemez ki bu teknoloji motosiklet sektörüne de taşındı ve Yamaha, Tokyo Motor Show'da motosiklet süren bir robotu gözler önüne serdi. Robot deyip geçmemek gerek, fotoğraflarda görüldüğü üzere MotoBot, 1000cc'lik R1M'in üzerinde oturmakta.


Yamaha'dan Motosiklet Süren Robot: Motobot! 1. İçerik Fotoğrafı


Motosiklet süren insansı robot, Yamaha'nın motosiklet ve robotik teknolojilerinin kombine edildiği bir araştırma ve geliştirme girişimi ile, değiştirilmemiş bir motosikleti bir pistte ustaca sürebilen bir robotik sürücü geliştirmek amacıyla ortaya çıkarıldı.


Yamaha'dan Motosiklet Süren Robot: Motobot! 2. İçerik Fotoğrafı


Hakkında küçük bilgiler verilen Motobot'un basın açıklamasında şu sözler kullanıldı: "Yüksek hızlarda bir motosikletin karmaşık hareketlerini kontrol etme işi, yüksek bir hassaslık ile çalışan çeşitli kontrol sistemlere ihtiyaç duyuyor."


Yamaha'dan Motosiklet Süren Robot: Motobot! 3. İçerik Fotoğrafı


Bu çalışmanın amacı, sürüşü daha güvenli hale getirmek için otomobillerde gördüğümüz sistemlere benzer sürücü destek sistemleri geliştirmek.


Yamaha'dan Motosiklet Süren Robot: Motobot! 4. İçerik Fotoğrafı


Yamaha: "Gelişmiş sürücü güvenliği ve sürücü destek sistemlerinin yaratımı aşamasında edinilen bilgileri ve temel teknolojiyi uygulamak ve mevcut işe dahil etmek istiyoruz."


Yamaha'dan Motosiklet Süren Robot: Motobot! 5. İçerik Fotoğrafı


Otonom araçlar konusunda DARPA'nın 2004 yılında DARPA Grand Challange yarışını düzenleyerek büyük bir adım attığı biliniyor. Bu yarışa katılanlardan birisi de, Yamaha'nın tek silindirli dirt bike'ını kullanarak ilk otonom motosikleti geliştiren Ghostrider Robot Team üyesi Anthony Levandowski idi.


Yamaha'dan Motosiklet Süren Robot: Motobot! 6. İçerik Fotoğrafı


Ghostrider finale kalamasa da, yeterince gelişmiş otomobiller garajdan çıkarıldı ve bu yarış, otonom araçların son 11 yılda bu kadar hızlı gelişmesindeki en önemli faktör.

YORUMLAR