Yamaha, Endonezya'da R15 Modelini Tanıttı!

Yeni Model Yazar: Alper Baycan

Yamaha, Endonezya'da R15 Modelini Tanıttı!

Endonezya’daki Uluslararası Sentul Pisti’nde ortaya çıkan Yamaha’nın küçük kardeşi R15, Maverick Vinales tarafından tanıtıldı.

Yamaha, Sosyal Medya hesabında, “Heyecan, yıldızımız @maverickvinales25 ile Uluslararası Sentul Pisti’nde yenice doğdu. Yepyeni Yamaha R15’e hoş geldin deyin.” şeklinde bir paylaşımda bulundu.


“Yarış Ruhunda Yaşayan” Yepyeni R15, Maverick Vinales ile ışıklara göz kırptı.


Yamaha, Endonezya'da R15 Modelini Tanıttı! 1. İçerik Fotoğrafı


R15’in ilk versiyonu, 2008 senesinde kendini göstermişti. 2011 senesinde ise v2.0 yani ikinci versiyonu önce Hindistan’da, ardından 2014’te Endonezya’da piyasaya sunulmuştu. Ve şimdi de Yamaha R15’in üçüncü versiyonu gözler önüne çıkmış oldu.


PT Yamaha Endonezya Motor Üreticisi (YIMM), yeni bir R15 ortaya çıkardı. Movistar Yamaha MotoGP pilotu Maverick Vinale’in gelmesi lansman ile aynı ana çakıştı. Maverick Vinales, Uluslararası Sentul Pisti’ndeki bu lansman için tanıtım elçisi oldu denilebilir. 


Yamaha, Endonezya'da R15 Modelini Tanıttı! 2. İçerik Fotoğrafı


R15, Nisan 2014’ten önce galasını yapan grenajlı bir spor model. Bir diğer deyişle, pek çok seveni tarafından “Bebek R6” olarak adlandırıldığı söylenebilir. 2016’nın sonunda kayıt altına alınan ve Yamaha sürücüleri Federasyonu (YRFI) ‘nda yer alan 137 topluluk bulunuyor. 

Yepyeni R15 dizaynı, Yamaha’nın gelişmiş supersport DNA’larını içerisinde bulunduruyor. Kardeşlerin en küçüğü R15, sağlam Deltabox bir şasi, 50:50 oranında ağırlık dağılımı ile dengeli bir motor kontrolüne sahip. LED ön ve arka lambalar, onu daha sert gösteren dörtlü ışıklar ile donatılmış. 

Yeni R15 2017, R serilerinin kullanıcılarının yorumlarına dayanarak geliştirilmiş. 

PT Yamaha Endonezya Motor Üretim GM Satış Sonrası Bölümü’nden M.Abidin; “150cc spor segmenti kullanıcıları, genelde en iyi performansı isterler. Fakat bu, aynı zamanda yakıt tüketimi, modern ve geleceğe odaklı bir görünüşü de içeriyor. Bu sebeple, tamamen yeni R15’i sahneye çıkarıyoruz.” şeklinde açıklamada bulundu.


Yamaha, Endonezya'da R15 Modelini Tanıttı! 3. İçerik Fotoğrafı


R15, 10,000 devirde 14.2 kW yani 19.04 beygir güce ve 8,500 devirde ise 14.7 Nm maksimum torka sahip. Yeni R15 modelinde, ilk kez spor bir 150cc’de gördüğümüz, genelde büyük hacimli motorlardan alışkın olduğumuz yardımcı ve kaydırmalı debriyaj bulunuyor. Sürücü böylece daha hafif bir debriyaj ile daha rahat kavramaya sahip oluyor. Kaydırmalı Debriyaj ise daha hızlı bir ivmelenme ve daha pürüzsüz bir vites değişikliği sağlayabiliyor. 


Yamaha, Endonezya'da R15 Modelini Tanıttı! 4. İçerik Fotoğrafı


Büyük abilerini aratmayan bir kokpit tasarımına sahip olan R15, tamamen dijital hız göstergesine sahip. Vites göstergesi, altı dijitli hız göstergesine yazılabilen kimlik ismi gibi özellikleri bulunuyor. 

Görünüşü gibi gerçek super sport bir his veren R15’in renkleri arasında, Racing Mavisi, Mat Siyah ve Mat Kırmızı bulunuyor. Yeni R15’in sloganı “Yarış Ruhu ile Yaşa”, gerçekten de bakınca bunu hissetmiyor musunuz? 


Yamaha R15 hakkındaki yorumlarınızı, haberimizin altındaki Disqus bölümüne yazabilirsiniz.


Yamaha R15 Teknik Özellikleri

Yamaha, Endonezya'da R15 Modelini Tanıttı! 5. İçerik Fotoğrafı


YORUMLAR