Yamaha MT-07 Adventure mı, XT700Z Tenere mi Yoksa Yamaha MT-07 Tenere mi?

Yeni Model Yazar: Özlem Köseoğlu

Yamaha MT-07 Adventure mı, XT700Z Tenere mi Yoksa Yamaha MT-07 Tenere mi?

“Yamaha MT-07 Adventure test sürüşünde görüntülendi” ya da “Beklenen XT700Z Tenere ortaya çıktı?” gibi başlıklardan birisine ev sahipliği yapıyor haberimiz. Hangisi mi gelin beraberce bir göz atalım…

2015 senesinde görüntülenen Yamaha MT-07 Tracer’ın heyecanla beklendiğini neredeyse hepimiz biliyoruz. Fakat bu sıralarda da aynı ana fikre sahip başka bir versiyon olduğu düşünülen MT-07 Adventure diye tabir edebileceğimiz bir motosiklet görüntülendi.


Peki, neden MT-07 Adventure adıyla? İtalya’da test sürüşü esnasında görüntülenen esrarengiz kahramanın, burada yeni çelik bir şasiyi andıran görüntüsünün altında MT-07’nin çift silindirli 689cc ve 75 beygirlik motorunu kullandığı tahmin ediliyor. Ayrıca off-road’a odaklanmış olan 21 inç ön ve 18 inç arka lastikler, çetin bir alt şasi, üste tam anlamıyla rahatlıkla oturabilecek arka çanta gibi elementleri de içerisinde barındırıyor.


Yamaha MT-07 Adventure mı, XT700Z Tenere mi Yoksa Yamaha MT-07 Tenere mi?  1. İçerik Fotoğrafı

İtalya'da test sürüşünde görüntülenen model 

 

Aynı zamanda bu motosikletin, XT660Z Tenere’nin yerini belki de XT700Z Tenere adıyla almasına neredeyse kesin bir gözle bakılıyor, hatta daha doğrusu umut ediliyor. 2016 Eurasia Motobike Expo’da Yamaha standına uğrayıp XT660’ın bir üst modeli olarak 700’lük versiyonunun gelip gelmeyeceğini ya da gelecekse zamanı konusunda bilgi almak istemiştim. Stanttaki cevapta bir hayli gerçekçi ve ilginçti, “Şu an için bu konuda kesin bir bilgi olmamakla beraber, müşterilerin beklentisi doğrultusunda nice motosiklet modellerinin piyasaya çıkmasına şahit olduğumuz gibi, XT700Z modelinin de bunlardan birisi olması ihtimali her zaman var.”

 

Ya da gelin ikisini birleştirelim; birkaç aydır hakkında söylentiler kaynayıp duran 2017’nin sonunda 2018 model olarak çıkması beklenen Yamaha MT-07 Tenere olduğu düşünülüyor. Görüntülenen model, daha önce hiç görülmemiş bir model ve 2015 senesinde test esnasında görüntülenen MT-07 Tracer’dan oldukça farklı.

 

İyice karıştık mı? Gelin netleştirelim…

 

İlk olarak Haziran 2015 senesinde görüntülenen ve daha sonra Temmuz 2015’te test sürüşünde tekrar görüntülenen MT-07 Tracer’ın 2016 model olarak ortaya çıkması bekleniyordu. Şimdiki görüntülerde ise bu motosikletten çok farklı bir modelle karşılaşılmış olması, Yamaha MT-07 Adventure ya da XT700Z Tenere modeli olarak yorumlara yol açtı. Ayrıca fotoğraflardan da göreceğiniz gibi arka salıncak, frenler, çatallar ve hemen hemen her bir detay MT-07’den farklı görünüyor.


Yani kısaca, Yamaha’nın İtalya’da testleri gerçekleştirdiği tesislere yakın bir yerde test sürüşü esnasında gün yüzüne çıkan yeni motosikletin, 2017 ürün gamında Adventure olarak yer alması bekleniyor. Detaylar netleştikçe, sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz, ama en azından kesine yakın olan bir durum var ise o da meşhur Japon’un ailesine yeni bir üyenin katılmaya hazırlandığı…

YORUMLAR