Yamaha R25’ler İntercity İstanbul Park’ta!

Motoron'dan Yazar: Moe

Yamaha R25’ler  İntercity İstanbul Park’ta!

Motoron Dergisi'nin organize ettiği, 30 Mayıs Cumartesi-Yamaha-R25 pist gününde, R25 sahipleri Alman ve Türk eğitmenler eşliğinde motosikletlerini pistte deneme imkanı bulacak.

Bütün Motoron-Intercity Istanbulpark pist günlerinde geçerli olan ve bu etkinlikte de dikkate alınması gereken kurallar şu şekilde:

 

SÜRÜCÜ EHLİYETİ

 

Kaydınızın geçerli olabilmesi için lütfen eğitim günü, Türkiye’de geçerli bir motosiklet ehliyeti (A2) ile birlikte hazır bulununuz.

 

MOTOSİKLETİN GÖRSEL KONTROLÜ

 

Kurs günü kullanılmak üzere, size bir çalışma paketi ve motosikletinizin ön kısmına yerleştirilecek bir kursiyer numarası verilecektir. Motosikletinizin görsel kontrolü sırasında hız göstergeniz ve aynalarınız bantlanarak kapatılacaktır. Daha sonra lastik basınçlarınızı pist için ayarlamanızı tavsiye ediyoruz (ön:32 psi, arka:30psi). Pistte yeterli miktarda lastik basınç ölçüm cihazı ve kompresör hazır bulunacaktır.

 

Lütfen gün sonunda lastik basınçlarınızı yol şartları için ayarlamayı unutmayınız. Motosikletinizin pist şartlarına uygunluğunu sağlamak sizin sorumluluğunuzdur. Motosikletinizin marka, model ve tipi önemli değildir önemli olan motosikletinizin  temiz, bakımlı ve her tür sıvının sızdırmazlığı sağlanmış olmasıdır. Jantlar, lastikler, zincir, frenler, tüm oynar noktalardaki rulmanlar, ön ve arka süspansiyon iyi durumda olmalı ve bütün bu noktaların eksiksiz ve hasarsız durumda olduğu piste gelinmeden sürücü tarafından kontrol edilmelidir.  Piste girerken motosikletiniz bizim  tarafımızdan kontrol edilecektir.

 

Teknik Kontrol sonucu motorunun piste çıkmaya elverişli olmadığına karar verilen öğrenciler, hiçbir ücret iadesi olmaksızın program dışı kalacaktır.

 

Yamaha R25’ler  İntercity İstanbul Park’ta!  1. İçerik Fotoğrafı

 

KIYAFET VE GÜVENLİK EKİPMANLARI

 

Kıyafetler pistte oluşabilecek istenmeyen durumlarda sizi korumalıdır, bu yüzden kıyafet ve özellikle kaskı kurallara uymayan katılımcılar hiçbir ücret iadesi olmaksızın eğitime alınmayacaktır.

·         Sürücüler tarafından kullanılan tüm kasklar ECE 22-05, Snell M2000 /M2005, DOT, BSI 6658 Type A veya ACU Gold onaylı tam (full face) kask olmak zorundadır. Motosikletinizi kullandığınız süre boyunca kask takılmalı ve uygun bir biçimde bağlanmış olmalıdır. Çenesi açılır (flip-up) kasklarla eğitime katılamazsınız.

·         Deri yada tekstil(tercihen Kevlar/Cordura veya benzeri) kıyafetler tek parça yada (en azından kalçadan kalçaya) birleştirilebilir iki parça olmalı, tam (omuz,dirsek ve kalça) korumaları bulunmalı ve vücudunuzun tamamını kaplamalıdır. Motosiklet için üretilmiş, uzun ve tam (kaval,burun ,topuk ve bilek) korumalı çizmeler ve bileği kapatacak kadar uzun, üzeri carbon veya sert korumalı tercihen deri eldiven kullanılmalıdır. Ayrıca tüm sürücülere Sırt Koruma kullanmalarını tavsiye ediyoruz.

·         Kullanılacak tüm giysiler hasarsız olmalıdır. Metal parçacıklı diz kaydırıcıları (knee slider) yasaktır.

·         Motokros eldivenleri yada bileği açıkta bırakan deri eldivenler, Jean pantolon veya ceket, Paddock ceket tabir edilen korumasız tekstil motosiklet ceketleri, motosiklet botu olmayan her  tür bağcıklı ya da bağcıksız bot ve açık kask kullanmak KESİNLİKLE YASAKTIR.

·         Hiçbir sürücü kurs sırasında alkol tüketmemeli yada alkolün etkisi altında olmamalıdır. Alkol testi yapma ve bu gerekçe ile katılımınıza izin vermeme hakkımızı saklı tutarız.

·         Hiçbir sürücü kurs sırasında (reçeteli yada reçetesiz) ilaçların etkisi altında olmamalı ve sürüşüne etki edebilecek bir sağlık sorununa sahip olmamalıdır.

 

GÜVENLİK KURALLARI

 

Eğitime katılan herkes kim olursa olsun öğrencidir ve kuralları tamamen kabul etmesi gerekmektedir. Bütün bu katı kurallar sizin güvenliğiniz içindir. Bu kuralların herhangi birini ihlal eden katılımcı yetkililer tarafından ücret iadesi olmaksızın pistten çıkartılacaktır.

  

·         Tek teker, kıç kaldırma, lastik yakma gibi her tür tehlikeli hareket yasaktır.

·         Pitlerde maksimum sürat 25 km/saattir.

·         Pistte ters yöne gitmek kesinlikle yasaktır.

·         Pist görevlilerinin ve/veya eğitmenin onayı olmadan piste çıkmak yasaktır.

·         Katılımcı kendi devresinin sonunda mutlaka pitlere dönmelidir.

·         Düşüp, hasar gören motosikletlerin piste çıkmasına müsade edilmeyecektir.

·         Hızlı sürücü yavaş sürücüyü geçerken, yavaş sürücüye 2 metreden daha fazla yaklaşamaz.

 

Yamaha R25’ler  İntercity İstanbul Park’ta!  2. İçerik Fotoğrafı

 

Bunlara ek oalrak Yamaha’nın motosiklet sahiplerinden beklediği ek şartlar ise aşağıdaki gibi:

SÜRÜŞ TECRÜBESİ 
Motosiklet ile en az 3.000 km sürüş tecrübenizin olmasi gerekmektedir. Ayrica R25 motosikletinizin rodajini tamamlamis olmasi ve 1000 km yetkili servis bakimini yaptirmis olmasi gerekmektedir.
Motosikletinizin 1000 km bakiminin yapildigini gösteren fotografini (garanti el kitabinin “ilk servis kaydi” sayfasinda yer almakta) basvuru esnasinda yüklemeniz gerekmektedir.

GÜVENLI SÜRÜS EGITIM OKULLARI 

Güvenli sürüs egitimi veren bir okuldan egitim almis olmaniz tercih sebebidir. Egitim sonrasi verilen sertifikanin asli ya da fotokopisini basvuru esnasinda yüklemeniz gerekmektedir.

RUHSAT 
Motosikletinizin ruhsatinin asli ya da fotokopisini basvuru esnasinda yüklemeniz gerekmektedir.

 

Organizasyonunu Motoron’un üstlendiği etkinliğin katılım formuna ulaşmak için Yamaha Türkiye websitesini ziyaret edebilirsiniz...

 

Yamaha R25’ler  İntercity İstanbul Park’ta!  3. İçerik Fotoğrafı

YORUMLAR