Yamaha ve Honda’dan Elektrikli Scooter Kardeşliği!

Sektörel Yazar: Can Deniz

Yamaha ve Honda’dan Elektrikli Scooter Kardeşliği!

İki büyük firma Honda ve Yamaha'nın, elektrikli scooter konusunda ortak projesi başlıyor.

Daha önce de benzer projelerde isimleri geçen Yamaha ve Honda, geçtiğimiz sene elektrikli scooter üretmek için birlikte çalışmışlardı. Bu ikilinin, E-KIZUNA Projesini test etmek için Saitama şehrinde bu Eylül ayında çalışmaya başlayacağı onaylandı. E-KIZUNA Projesinin başlığı altında, her iki üretici elektrikli motosiklet kullanımının global olarak yayılması anlamında bir projeye atılıyorlar. Proje genel olarak üç ana hedef üzerinde odaklanıyor: CO2 emisyonlarının azaltımı, elektrikli motosikletlerin yaygınlaştırılması ve ulaşım problemi olan bölgelerde bir çözüm yaratılması. 

Yamaha ve Honda’dan Elektrikli Scooter Kardeşliği! 1. İçerik Fotoğrafı

Proje kapsamında Saitama’da oturan kişilere, şehrin çeşitli lokasyonlarında bulunabilecek batarya değişim ve kiralama noktaları ile 30 adet Yamaha E-Vino verilecek. Projenin, mevcut sektör problemlerine çözüm sunması ve Honda ile Yamaha’nın paylaştıkları teknoloji ile gelecekte üretecekleri elektrikli scooter projelerinde uygulanması bekleniyor. 

Yamaha ve Honda’dan Elektrikli Scooter Kardeşliği! 2. İçerik Fotoğrafı
Katsuaki Watanabe, Yamaha Motor Co. Ltd. - Genel Müdürü ve Direktörü 
Hayato Shimizu, Saitama Belediye Başkanı 
Noriaki Abe, Honda Motor Co., Ltd. İşletme Müdürü

Elektrikli araç kullanımının yaygınlaştırılması yönündeki daha önceki girişimlerine dayanarak, EV motosikletlerinin kullanımını da teşvik edecek olan bu değerlendirme test programı,  Saitama şehrinde düşük karbonlu bir toplumun hayata geçirilmesine ve bunun sonucunda geniş bir yelpazedeki elektrikli ulaşım seçeneklerinin güvenlik ve konfor içinde kullanılmasına katkı sağlaması bekleniyor. 

Yamaha ve Honda’dan Elektrikli Scooter Kardeşliği! 3. İçerik Fotoğrafı
Kolay kullanımı ile Honda EV Cup Konsept - standart prizler ile şarj edilen bataryaya sahip

Honda ve Yamaha bu girişimleriyle, daha fazla motorcuya çevre dostu olan EV motosikletleri ile yolculukların keyfini yaşatarak daha tatmin edici bir yaşam tarzı sağlayabileceğini gösterme şansına sahip olacaklar. Bu projenin motosiklet pazarına canlılık katabileceği belirtiliyor.

YORUMLAR