in ,

Yamaha VMAX Infrared

Yazar: Batuhan Emrem

“Güç, bu kızılötesi, VMAX efsanesi, hareket edemem…”

VMAX 30. yıl şöleni adına bir eser de Almanya merkezli JVB-moto’dan geldi; bu vesileyle de artık Serdar Ortaç’ın sözlerinin, VMAX’e uyarlanınca en azından biraz da olsun anlam kazanmış olacağını umuyorum.

 

Geçtiğimiz günlerde en az kendisi kadar efsaneleşmiş motosiklet VMAX’in tasarımcısı Kenji Ekuan’ın ölümünün ardından Yamaha’nın kaslı canavarının 30. yıl kutlamaları şüphesiz daha fazla yoğunluk ve anlam kazandı. Markanın otuz yıllık bu serüvenini kutlamak amacıyla tanıttığı VMAX Carbon’un yanı sıra Alman JVB-moto ekibi de kolları sıvayıp bu şöleni özel yapım VMAX Infrared ile taçlandırdı.

 

Doğal haliyle bile diğer motosikletlere göre aradan geçen onca yıla rağmen oldukça sıra dışı duran VMAX’i abartıya kaçmadan daha da farklı ve özgün kılmak elbette kolay bir iş değil ancak JVB-moto kesinlikle etkili ve yeterli dokunuşlarıyla tam kararında bir VMAX Infrared yaratmayı başarmış. İlk bakışta genel muscle-crusier havasından çok sportif bir naked hissi veriyor olsa apaçık ortada duran ikonik V4 motor kızıla bürünmüş bu motosikletin bir VMAX olduğunu ilan ediyor. Şasi ve motor dokunulmadan bırakılmış ancak kuyruk şasisi tamamen el yapım alüminyum bir parça ile değiştirilerek daha kısa ve sportif hale getirilmiş. Geniş cruiser tarzı yerine tercih edilen alçak gidon ise VMAX Infrared’i doğrudan kaslı bir café racer sınıfına sokuyor. Yükseltilmiş tek susturuculu egzoz sistemi sportif yapısıyla motosikletin yeni karakterine uyum sağlarken 1985 model VMAX’in güç sembollerinden biri olan depo kenarındaki hava girişleri de tekrardan elden geçirilerek Infrared’e göre şekillendirilmiş.

 

Yamaha VMAX Infrared 1. İçerik Fotoğrafı

 

JVB-moto’nun bu harika eseriyle ilgili Yamaha Avrupa’dan Shun Miyazawa: “ Bu ikonun çevresinde gelişen kültürü anmak ve VMAX’in otuzuncu yılını kutlamak için, Yamaha’nın kendisine olduğu gibi VMAX sahiplerine veya sahibi olmak isteyenlere de ilham verecek üç özel VMAX yaratmaları için en yetenekli custom üreticilerini seçtik. Bunlardan ilkine kült custom yapımcısı JVB-Moto ile başlıyoruz. Yaptığı işe büyük hayranlık duyuyoruz ve onun minimalistik ve endüstriyel tarzının VMAX’e çok güzel uyduğunu düşünüyoruz. Sonuç çok açık; Infrared VMAX’in köklerinden izler taşıdığı gibi geleceğin performansı konusunda da ipuçları içeriyor.”

Yamaha VMAX Infrared 2. İçerik Fotoğrafı
Yamaha VMAX Infrared 1. İçerik Fotoğrafı

Yamaha VMAX Infrared 4. İçerik Fotoğrafı

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

AFT Customs Honda Cb750, Nam-ı Diğer ‘Cimeron’

Piyano Tasarımcılarının Elinden Bir Yamaha Motosiklet!

REKLAM