in

Yamaha XJR1300 Custom – En İyi 5 Tanesi!

Yazar: Burak Yıldız

Son yıllarda Cafe Racer yapmak isteyenlerin ajandasında en üst sırada yer alan modellerden biri olan Yamaha’nın XJR1300’üne bambaşka bir kimlik kazandıran en iyi 5 motosikleti sunuyoruz. Peki sizce hangisi en güzeli?

Bildiğiniz gibi şu yıllarda Cafe Racer oldukça popüler. “Retro” görünümün moda olduğu günümüzde her geçen gün yepyeni bir Cafe Racer modeli görmekteyiz. Aslında bu motosikletler eski Naked veya Cruiser’ları kesip biçmekle oluyorken günümüzde bu akımın yaygınlaşmasıyla fabrika çıkışı Cafe Racer olarak üretilen modeller de çoğu  markada mevcut. Bu modeller elinin tamir seti tutmasını istemeyen kullanıcılar için biçilmiş kaftan. Fakat hazırıyla yetinmeyen öyle bir kesim var ki, zaten güzel olanı çok daha güzelleştiriyorlar. İşte bu hazırıyla yetinmeyen 5 sanatçının Custom XJR1300’leri.

 

Monkeefist’ ten kara şövalye: Wrenchmonkeez

 

Yamaha XJR1300 Custom - En İyi 5 Tanesi! 1. İçerik Fotoğrafı

 

Monkeefist’in XJR1300 yorumunu daha çok “kara” olarak betimlemek doğru olacak. YZF-R1’den alınan son susturucusu ile yarışçı olduğunu kanıtlayan Wrenchmonkeez, mat siyah rengi ile çok şık. 19 inchlik ön ve 18 inchlik arka telli jantları ile yere basan motosiklet, egzoz sistemi ile arka tekerde 118 beygir güç verebiliyor. Onun için “kısa ve öz” diyebiliriz çünkü oldukça az modifiye ile ortaya mükemmel bir sonuç çıkarılmış.

 

Keino Cycles imzası ile: Rhapsody in Blue

 

Yamaha XJR1300 Custom - En İyi 5 Tanesi! 2. İçerik Fotoğrafı

 

Keino Motorcycles’ın tercihi de sadelikten yana olmuş, ve bizce çok da güzel olmuş. Bu motosikletin en dikkat çekici yerleri mavi-beyaz rengi, eski tip çatallı ön amortisörü, Brembo marka frenleri ve el yapımı egzozları. Altın sarısı rengi jantlar motosiklete spor bir görünüm kazandırırken deri kaplama ince selesi ve yeniden tasarlanan kuyruk tasarımı ona klasik bir hava katıyor. Gidon tasarımı nedeniyle tam olarak Cafe Racer diyemesek de, o kıvamda bir şey olduğu söylenebilir.

 

It roCKS!bıkes’dan kahverengi ve siyah uyumu: Stealth

 

Yamaha XJR1300 Custom - En İyi 5 Tanesi! 3. İçerik Fotoğrafı

 

Osvaldo Coutinho ve Alexandre Santos isimli iki Portekiz’linin yapımını üstlendiği Stealth, kaliteli ve uyumlu ekipmanları ile beğenileri kazanıyor. Brembo fren kaliperlerine sahip olan motosikletin ısı iletmeyen sargı bezleri ile sarmalanmış egzozu motosikletin alt kısmında bulunuyor ve oldukça güzel görünüyor. Mat siyah rengin tercih edildiği motosiklette deri kaplama selenin, eski tip yuvarlak farın, elcik topuzlarının, arka dişlinin ve ön fren disklerinin kahverengi ile bezenmiş olması bu iki rengin ne kadar uyum sağladığını gözler önüne seriyor.

 

The Sports Custom’dan isimsiz 1 numara: XJR1300 Cafe Racer

 

Yamaha XJR1300 Custom - En İyi 5 Tanesi! 4. İçerik Fotoğrafı

 

Tayland’daki motosikletler küçük hacimli ve her yerde görülebilen tipte olurlar. Fakat bir tanesi hariç! Bangkok sokaklarında bütün gözleri üzerine çekerek ilerleyen bu motosiklet oldukça kısa kuyruk tasarımı, ince yapılı deri selesi, gri-siyah rengi, alçak gidonu ve GP tarzı egzozuyla muadillerinden sıyrılmayı başarıyor. Bunlar Tayland’ın o keşmekeş halde olan trafiğinde bir işe yaramasa da sürücüsüne verdiği hisler yeterli olacaktır.

 

DEUS’dan en dolu XJR: Project X

 

Yamaha XJR1300 Custom - En İyi 5 Tanesi! 5. İçerik Fotoğrafı

 

Bu motosiklet, aralarında en dolu olanı. İtalyan firma DEUS’un geliştirdiği Project X’in en dikkat çeken özellikleri ön ve arkadaki Öhlins marka süspansiyonları, Brembo marka fren sistemi, Leo-Vince marka titanyum egzozları ve Marvic marka süper hafif magnezyum jantları. Sanıyoruz ki X, bu özellikleri ile direk yarış pistine dalıp ortalığı dağıtabilir. Fakat bu kadarla da sınırlı değil, bu motosiklet aynı zamanda çok da güzel. Kuyrukla paralel tasarlanan deri sele, baştan yapılan büyük depo, eskitme yöntemi uygulanan mat gri boya ve bilinmezliğini ortaya çıkaran turuncu “X” harfi onu çekici yapan ögelerden.

 

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Glory Road Motorcycle’s Custom CB750

BUCATI

REKLAM