Yeni AGV Corsa Replika Model Rossi Kaskı!

MotoGP Yazar: Özlem Köseoğlu

Yeni AGV Corsa Replika Model Rossi Kaskı!

Valentino’nun yeni kaskı, Mugello’da ona enerji verdi! Bu sene tema Yenilenebilir Enerjiydi, Yeşil Enerji, Ya da Daha İyisi, SARI!

Mugello’da cumartesi günü, bir gelenek olarak herkes heyecanla Valentino Rossi’nin hangi etkileyici kaskı taktığını görmek için sabırsızlanıyordu. Heyecan adeta bir ateş gibiydi ve ne kadar dorukta olursa, Valentino’ya o kadar enerji veriyordu. Bu durum az ya da çok bir şekilde, Rossi’nin Aldo Duridi imzalı özel tasarım kaskı ile ilgiliydi.


Yeni AGV Corsa Replika Model Rossi Kaskı!  1. İçerik Fotoğrafı

 

Sarı renk “Doktor”un hafta sonu boyunca giderek artan heyecanını mükemmel bir şekilde tanımlıyordu. Valentino, Pazar günü yarışta, adeta daha önceki yarışlardan daha fazla parlıyordu. Genelde Valentino, kaskını problemleriyle alay etmek için kullanırdı ve bu sene bu duruma Cuma günü yarış yaklaştıkça yavaş yavaş şarj ettiği boş bataryaları ile başladı.

 

Şimdi, gelelim kaskın özelliklerine. Bir kaskta güneş panelinden daha iyi ne olabilir? Aynanın bittiği bölüm ile paneller uyum içinde Valentino’nun izleyicilerinden aldığı enerjiyi yansıtıyor. Rossi “Bu kaskı yaptık çünkü hayranlarımın enerjisini içine çekerek bana daha da kuvvetli yansıtıyor. Bu enerjinin her zerresini kullanmaya çalışıyorum” diye açıklamada bulundu. Pista GP kaskın krom kaplı biten kısımları, sembolik olarak Mugello Pisti’nin çevresini saran hayranlarını yansıtıyor.


Yeni AGV Corsa Replika Model Rossi Kaskı!  2. İçerik Fotoğrafı


Kaskın arkasında, değişik enerji seviyeleri bulunuyor, serbest antrenman için açık kırmızıdan başlayarak en koyu sarı renge kadar gidiyor. Rossi’nin favorisi ise başlangıç ızgarasındaki!


Yeni AGV Corsa Replika Model Rossi Kaskı!  3. İçerik Fotoğrafı

Bu resim “Sarı Enerji” yi gösteriyor ve Valentino’nun kedisi Rossano ile köpekleri Cesare ve Camilla’nın patileri bulunuyor.


Yeni AGV Corsa Replika Model Rossi Kaskı!  4. İçerik Fotoğrafı


 Kaskın sağ tarafında, 46 Numara ve geri dönüşüm simgesi ile “Energia Rinnovabile” yani “Yenilenebilir Enerji” ibaresi bulunuyor. Yeni kaskın alt kısmında, bir de güneş paneli desenine benzer bir desen bulunuyor. Valentino’nun favori sembollerinden biri olan “Güneş”, onu Mugello’da podyuma taşımada destek oldu.


Yeni AGV Corsa Replika Model Rossi Kaskı!  5. İçerik Fotoğrafı

 

Corsa Replika Model, 2016 Şubat ayında piyasada olacak. Lokal AGV bayilerinizden şimdiden sipariş alınabiliyor. Sınırlı sayıdaki kask, Valentino’nun yarış kaskındaki diğer sponsor logoları ile vizör kısımları ve aksesuarları hariç yarış kaskında bulunan tasarımlarla yeniden üretilecek.

 

Corsa modeli, Pista GP’nin performansının yolda kullanım ihtiyaçları ile birlikte kombinlemiş. Hem küçük hem hafif hem de son derece güvenli ve rahat bir kask yaratmak için FEM teknikleri kullanılarak Corsa, CAAF Karbon Fiber/Flexten Fiber/Cam Fiber zemin ve EPS iç havalandırma kanalı ile dizayn edilmiş. Sonuç olarak, ECE Standartları limitlerinin çok çok üstünde ve sadece 1,350 gr (MS ölçülerinde +, - 50 gr olmak üzere) ağırlığında bir kask ortaya çıkmış. (Ağırlığı EVE 2205 versiyonu gibi)

Corsa, üstün AGV standartlarına sahip bir kask. Korumayı, ergonomiyi, rahatlığı, güvenilirliği ve çevresel etkileri açıkça ve ölçülebilir bir biçimde geliştirmek için yenilikçi bir süreç ile kaskın tasarım metodunda köklü değişikliğe gidilmiş.


Teknik Özellikler

·         CAAF Karbon Fiber/Flexten Fiber/Cam Fiber dış zemin. 4 beden EPS iç yüzey

·         IVS (Integrated Ventilation System, Entegre Havalandırma Sistemi),dış kısmına direk konulan geniş iç kanallarla sürücünün başına direk hava akımı sağlayan delikler

·         3 önde ve bir çene koruma kısmında bulunan 4 ön havalandırma deliği ve 2 arka ekstraktör ile dizayn edilmiş en iyi şekilde kullanılan rüzgar kanalı ile tasarlanmış bir havalandırma sistemi

·         Açma ve kapama mekanizmalı hava delikleri

·         En yüksek hızlarda bile, kaskın aerodinamik performansını azami seviyeye çıkarmak için bulunan geniş arka rüzgarlık. (Rüzgarlık, kaskın pasif güvenliğini arttırmak için, bir kaza anında kasktan çıkarılabilecek şekilde tasarlanmış.)

·         Dönerek açılan metal yeni vizör mekanizması. Aletsiz ve hızlı bir şekilde vizörü çıkarmak ya da yenisiyle değiştirmek için geliştirilmiş hızlı değiştirme sistemi

·         Kaza anında, yanlışlıkla açılma riskini azaltmak için VLS vizör ön mikro kilit sistemi

·         Çizilmeye dayanıklı, geniş görüş açısına sahip ve UV ışınlarına karşı %100 korumalı YARIŞ vizörü (Pinlock dahil), yırtılma durumuna karşı bir set film, 3.3 mm arttırılmış kalınlıkta birinci sınıf optik standart vizör

·         Değiştirilmiş yoğun köpük malzemesi ile nefes alabilir likra astar. “Rabbit” sistem sayesinde baş pedinin kişiye özel ayarlama sistemi

·         Değiştirilmiş yoğun köpük malzemesi ile 3D yanak pedleri. (sökülebilir köpük pedleri eklenerek isteğe göre ayarlanabilir)

·         Tamamen sökülebilir ve yıkanabilir iç astar

·         Double D koruma sistemi

·         Beden: XS – S – MS - ML – L – XL - XXL

YORUMLAR