Yeni Harley-Davidson XG750R Flat Tracker!

Yeni Model Yazar: Özlem Köseoğlu

Yeni Harley-Davidson XG750R Flat Tracker!

750cc su soğutmalı Revolution X V-Twin motor baz alınarak tasarlanan yeni Harley Davidson XG750R, sadece yarış için tasarlandı ve şu an için satışı planlanmıyor.

Harley-Davidson’dan “Genç ve özgür” bir yenilenme geliyor. Amerikan firma, 44 senedir ilk flat track yarış motosikleti olan XG750R Flat Tracker modelini ortaya çıkardı. Bu model, özellikle AMA Pro Flat Track Series’de yarışmak üzere tasarlandı ve takımın yarışçısı Davis Fisher tarafından Harley-Davidson Screamin' Eagle Fabrika Takımı’nın bir parçası olarak kullanıldı. Bu arada GNC1 (Grand National Class) sınıfında yarışan Fisher’ın 8. Sırada geldiğini de ekleyelim. 

Yeni Harley-Davidson XG750R Flat Tracker!  1. İçerik Fotoğrafı

Motorun yarış şasisini tasarlamakta yardımcı olan Vance & Hines Motorsports firması, aynı zamanda da tasarımın yaratıcısı. “Vance & Hines kimdir?” derseniz hemen söyleyelim, Vance & Hines Motorsports firması aynı zamanda V-Rod motosikletler ile geçmişte 12 NHRA Pro Stock Motosiklet Drag Şampiyonası yarışından 8’ini kazanan Harley-Davidson Screamin' Eagle/Vance & Hines drag yarış programının ortağıdır.

Yeni Harley-Davidson XG750R Flat Tracker!  2. İçerik Fotoğrafı
Resmin sol tarafındaki yeni model XG750R - Sağ taraftaki ise XR750

XG750R’a geri dönecek olursak, kendine özgü Harley tasarımından farklı bazı modifikasyonlara sahip olan XG750R’ın çift egzozu ise motora yüksek bir açıyla monte edilmiş ve şekliyle de oldukça tehditkâr durduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca bunlara ilave olarak kasaya, zayıf bir yakıt deposu ve keskin tek kişilik bir sele eşlik ediyor.

Şimdilik açıklanan güç bilgilerine bir bakalım: Harley-Davidson XG750R’da, Street 750 modeline güç veren 749cc su soğutmalı V-Twin Revolution X motorun Vance&Hines ayarlı versiyonu kullanılıyor. Güç rakamlarının detayları henüz tam olarak açıklanmasa da, iyi ayarlanmış bir motor ile flat tracker modelin hafif ağırlığı, sürücüye pistte sürüş kolaylığı sağlayacağı çok aşikar bir gerçek.

Yeni Harley-Davidson XG750R Flat Tracker!  3. İçerik Fotoğrafı
2015 AMA Pro GNC2 Şampiyonu Davis Fisher-XG750R'da

Harley-Davidson’ın Yarış Müdürü Kris Schoonover, bu konudaki görüşlerini şöyle ifade etti: “Harley-Davidson XR750 flat track modelinin arkasında seneler süren flat-track yarış başarıları sonrasında, en iyi izleyici yarışı içerisinde yarışacak olan yeni nesil Harley-Davidson modelimizi geliştirmemizin vakti gelmişti. XG750R, testler esnasında harika bir potansiyel sergiledi. Fakat herhangi yeni bir yarış motosikletindeki gibi, hala yapacak çok iş ve geliştirilecek pek çok şey var. Gerçek hayattaki yarışlarda da XG750R’ın testini devam ettirmekten dolayı heyecanlıyız. Böylece sezonda ilerledikçe, motorun performansını ve Fabrika Takımı yarışçılarımızdan Baker’ın motosikletini yenisi ile değiştirip değiştirme durumunu değerlendirme şansımız olacak.”

Ortaya çıkan yeni Harley-Davidson XG750R Flat Tracker Yarış modeli ile ilgili gelişmeler şimdilik bu şekilde.

YORUMLAR