Yeni Husqvarna 401'ler Kameralara Yakalandı!

Yeni Model Yazar: Ahmet TEZCAN

Yeni Husqvarna 401'ler Kameralara Yakalandı!

Husqvarna'nın 2016 model 401 Vitpilen ve Svartpilen modelleri İspanya'da test aşamasında görüntülendi. İşte detaylar...

KTM'in patronu Stefan Pierer tarafından satın alınan Husqvarna'nın, 2016 yılında piyasaya sürmek için hazırladığı yeni yol motosikleti ailesinin ilk meyveleri İspanya'da yapılan son testlerde görüntülendi. 


Yeni Husqvarna 401'ler Kameralara Yakalandı! 1. İçerik Fotoğrafı

Üretimin bu aşamasında motosiklet, birçok değişmemiş ya da küçük değişikliklere uğramış KTM Duke 390 parçaları taşıyor. Bunlara: motor, jantlar, egzoz, süspansiyon ve frenler dahilken 401 Vitpilen'in yakıt tankının düz çizgisi ve café racer tarzı klipsleri açıkça görülüyor. Diğer versiyon ise Svartpilen'in geleneksel gidonuna sahip.


Yeni Husqvarna 401'ler Kameralara Yakalandı! 2. İçerik Fotoğrafı

Ortak platformdan gelen basit şasi ayarı ile, motosikletlerin karakterinin büyük bölümü sürücü pozisyonundan geliyor ki bu da sürücünün ellerini ve ayaklarını doğru yere getirmek demek. Ayrıca ayaklıkları tekrar pozisyonlandırmaya yarayan ham ayarlanabilir akra setler de her iki motosiklette görülebiliyor. Vitpilen'in klipsleri de ayarlanabiliyor.

 

Husqvarna, tarihi bir off-road üreticisi olarak köklerine dönerek sadece spesyalist off-road motoskiletler üretebileceğini duyuran bir firma olarak ilk kez Svartpilen (Siyah Ok) ile birlikte Vitpilen'i (Beyaz Ok) 2014 yılı Milan motosiklet fuarında göstermişti.


Yeni Husqvarna 401'ler Kameralara Yakalandı! 3. İçerik Fotoğrafı


Motosikletlerin kübik kapasitesine işaret edecek şekilde isimlerinin 401 olmasına rağmen 401 Vitpilen ve Svartpilen, tek silindirli 373.2 cm³ KTM motoruna sahip. Bunun sebebi ise maliyetleri kontrol atlında tutmak. Ayrıca bu motor Husky'nin A2 ehliyete uyumlu olmasını, KTM'in Duke ve RC390'un öğrenim dostu olduğu göz önünde bulundurulduğunda en azından ilgili kısıtlanmama seçeneğine sahip olmasını sağlıyor. Bu da damek oluyor ki bu motosiklet yaklaşık 43,6 beygirden ve 32kW tork'tan daha fazla güç çıkışına sahip olmayacak.


Yeni Husqvarna 401'ler Kameralara Yakalandı! 4. İçerik Fotoğrafı

Husqvarna 401 Vitpilen, o günlerde çığır açan bir yol ve off-road motosikleti olan 1935 Silverpilen'in modern bir şekilde yorumlanmış hali. Tırtıklı yol lastiklere ve baz alınan klasik motosikleti hatırlatan agresif off-road duruşuna sahip olan Vitpilen'in tasarımı üzerinde KTM serisindekine benzer oyulmuş maşa ile KTM'in etkisi de görülebiliyor.

 

Husqvarna yeni 401'ler hakkında: "Yeni Husqvarna 401'ler, mühendislğin ve otantik dizaynın birleştiği yeni ve ilerici; saf motosiklet sürmenin dürüst ve öncü ruhunu eski güzel günlerden modern zamanlara taşıyan motosikletler." dedi.

 

Kuru ağırlığı 139 kg olan KTM 390 Duke, 4,999 Sterlin etikete sahip ve 1 litre benzinle yaklaşık 25.5 km gidebilmesi de Avrupa şehirlerinde ve özellikle Hindistan ve Uzak Doğu'da popüler olmasını sağlıyor.

YORUMLAR