Yeni Kawasaki Ninja ZX-10R, 2016 İçin Geliyor!

Yeni Model Yazar: Ahmet Tezcan, Özlem Köseoğlu

Yeni Kawasaki Ninja ZX-10R, 2016 İçin Geliyor!

Kawasaki’nin 2016’da çıkması beklenen yepyeni ZX-10R haberleri su yüzüne çıktı, işte detaylar…

Superbike hayranları için, 2016 yılında bir ZX-10R geleceğini duymak keyif verici olsa gerek. Haber, Kawasaki'nin World Superbike Takım Yöneticisi ile yapılmış olan bir röportaj sonucu ortaya çıktı.

Röportajda Roda: "2016'da yeni bir Kawasaki ZX-10R'ımız olacak. Sıfırdan bir motosiklet üretmedik, fakat var olan modeli nasıl geliştirebileceğimizi düşündük. Yeni ZX-10R, şase, motor, arka masa ve elektronik anlamda geliştirildi. Konsept aynı fakat bazı detaylar ve değişikliklerin yanı sıra daha da rekabetçi olacak. Mevcut kuralların çok kısıtlı olduğu göz önüne alındığında motosikletlerin, sporun göz önünde bulundurularak geliştirilmesi gerekiyor. Aprilia, Ducati ve BMW'nin bu yıl yeni motosikletler çıkararak aldıkları yola doğru ilerliyoruz." dedi.


Yeni Kawasaki Ninja ZX-10R, 2016 İçin Geliyor! 1. İçerik Fotoğrafı


Ayrıca Roda, WSBK tarafından konulan kurallarla ilgili de şu açıklamaları yaptı; “Geçen seneye kadar teknik kurallar daha fazla özgürlüğe müsaade ediyordu. Üretilen motosikletin, yarış esnasındaki rekabet kabiliyeti konusuna odaklanmanıza gerek yoktu. Modifiye edilebilen iyi bir temel yeterliydi. Artık, daha kısıtlayıcı kurallar ile, biraz komplike olsa da motosikletin temeli gerçekten iyi olmak zorunda. Daha iyi motosikletlerle yarışmak için bu değişiklikleri takdir edecek olan sürücüler kazanmak zorundayız. Diğer değişiklikler, güçlükle fark edilen değişiklikler. Potansiyelinin tamamını kullanarak 200 hp’den fazla güç sağlayan fazlaca spor tarzda üretilmiş bir motosikletten bahsediyoruz. Bu modeli, yarışta kullananlar gerçekten çok memnun kalacaklar demektir ki bu da daha fazla rekabet ve bir adım ötesi demektir.”

Roda'nın değindiği şey yarış takımlarının, üreticilerin fabrika çıkışı motosikletleri üzerinde yapacakları geliştirmelerin WSBK tarafından kısıtlandığı gerçeği.
Bu demek oluyor ki Yamaha YZF-R1, DucatiPanigale R ve Aprilia RSV4 RF'de olduğu gibi, üreticiler motosikletleri daha rekabetçi ve kuvvetli yapmak zorundalar.


Yeni Kawasaki Ninja ZX-10R, 2016 İçin Geliyor! 2. İçerik FotoğrafıRoda'nın da üstü kapalı olarak söylediği gibi Kawasaki'den benzer bir hareket ile 200'den fazla beygir gücüne ve sofistike bir elektronik pakete sahip bir ZX-10R bekleyebiliriz.
Bu, her hafta yarışta kullanılan motosikletlere oldukça yakın motosikletler alma imkanı bulacak olan spor motosiklet meraklıları için iyi bir haber.


Diğer taraftan, en azından ABD pazarında emisyon tarafından kısırlaştırılmış ve ses yönetmeliklerine uygun hale getirilmiş muhtemelen daha çok model olacak.
2011 yılına döndüğümüzde, Kawasaki Ninja ZX-10R ABD'ye ulaştığında beygir gücü açısından eksikti. Son zamanlarda ise Honda, 'sokaklardaki MotoGP motosikleti' olarak tanımladığı Honda RC213V-S'te EPA'nın uyguladığı ses kısıtlamaları sebebiyle motosikletin devrini sınırlandırdı ve internetin öfkesine maruz kaldı.


Bakalım 2016 Kawasaki Ninja ZX-10R nasıl görünecek? Bunu sadece zaman gösterecek, her yeni modelde olduğu gibi yine 2016 model hakkında daha fazla detay ve modelin fotoğraflarının yayınlanmasını heyecanla bekliyoruz.

YORUMLAR