Yeni Michelin Lastiklerini Tanıyalım!

MotoGP Yazar: Alişan Fidan

Yeni Michelin Lastiklerini Tanıyalım!

MotoGP'nin yeni lastik sağlayıcısı Michelin'in lastiklerin farklarını belirtmek için kullandığı yanak renk ve işaretlerini inceleyelim...

2016 Katar MotoGP'si açılışına bir hafta kaldı.


Bu pratik gününde Michelin lastik sağlayıcı olarak ilk gösterisini yapacak ve şirket farklı lastikleri tanımladıkları lastik yanağı renk ve işaretlerinin bulunduğu birkaç görsel yayınladı. Sürücülerin kullanacağı lastiklere bir göz atalım:Yeni Michelin Lastiklerini Tanıyalım! 1. İçerik FotoğrafıYeni Michelin Lastiklerini Tanıyalım! 2. İçerik Fotoğrafı


Şimdi bunları biraz açıklarsak:

Slickler: 
Sert hamur slick = Sarı renk yanak 
Orta hamur slick = Renksiz (Siyah)
Yumuşak hamur slick = Beyaz renk yanak 

Ara sınıf / Yağmur: 
Ara sınıf = Gri renk yanak. 
Sert hamur yağmur = Renksiz (Siyah) 
Yumuşak hamur yağmur = Mavi renk yanak 

Herkesin ortak kulanması gereken bir ECU yazılımından sonra Michelin marka lastiklere geçmek bu yıl yapılan en büyük iki teknik değişimdi.


Tek yazılım demek eski "Açık sınıf" kategorisinin artık olmadığına ve tüm sürücülerin MotoGP yarışlarında aynı lastikleri seçmek durumunda kalacağı anlamına geliyor.


Michelin, 1976 yılından 2006 yılına kadar lastik rekabetinde 26 premier sınıf ödülü aldı. 2008 yılında Bridgestone'un MotoGP'nin tek lastik sağlayıcısı olacağı kuralı geldikten sonra yarışlardan çekilmek zorunda kalmıştı.


17 Mart'ta Katar'da antrenman günü başlayacak. Yarış işe 20 Mart tarihinde start alacak.. 

YORUMLAR