Yeni R1'in Test Pilotu Valentino Rossi mi Olacak?

Çeşitli Yazar: Moe

Yeni R1'in Test Pilotu Valentino Rossi mi Olacak?

İtalyan basınının iddialarına göre, Movistar Yamaha MotoGP pilotu Valentino Rossi yeni Yamaha R1'i önümüzdeki haftalarda test edecek...

Rossi'nin 12 Ekim Motegi-Japonya Grand Prix'si ve 19 Ekim Phillip Island-Avustralya Grand Prix'si arasındaki boşlukta (İtalyanların iddasına göre) test etmeye başlayacağı yeni R1'in tahmini teaser videosu şu şekildeydi hatırlanacağı üzere; (ilgili haberimiz için bkz: Yamaha'dan Teaser Video: Yoksa Yeni Yamaha R1 mi? )

  

 

Videonun başlangıcında belirtildiği gibi, yeni Yamaha R1'in 3 Kasım'da Milano-EICMA fuarında görücüye çıkması bekleniyor... Bu kısa teaser videodaki tek kollu arka çatal, büyük fren kaliperleri, tamamen ayarlanabilir süspansiyonlar dikkati ilk çeken unsurlar arasında...

 

Birkaç sene önce rivayet edildiği gibi yeni R1'in üç silindirli değil, şu anki jenerasyonda olduğu gibi cross-plane düzeneğindeki 4 silindirlik güncellenmiş bir motor bloğuna sahip olacağı konuşuluyor.

 

Yeni R1'in Test Pilotu <a href=Valentino Rossi mi Olacak? 1. İçerik Fotoğrafı">

 

Performans geliştirmeleri ve tasarım değişikliğinin yanı sıra yeni Yamaha R1'in iki farklı versiyonunun satışa çıkması bekleniyor, bakınız: Yeni Yamaha R1 mi Geliyor? . Yarış versiyonu R1'in, yaklaşık 230 beygir gücünde olması, yeniden tasarlanmış çekiş kontrol ünitesine ve yeni elektronik süspansiyonlara sahip olması beklenirken, standart versiyon R1'in ise cross plane 4 silindir motorundan biraz daha düşük bir güç alması ve DCT (dual clutch transmission, çift debriyajlı aktarım)'ye sahip olması bekleniyor.

 

Motosiklet sektörünün belki de en güçlü pazarlama aracı sayılabilecek İtalyan efsane "Valentino Rossi"nin, "Bu motosiklet mükemmel oldu!" söyleminin bile Yamaha'nın satış rakamlarını pozitif yönde etkileyeceği düşünüldüğünde, Rossi'nin birkaç hafta içerisinde ortalıktan kaybolması kuvvetle ihtimal!

 

Yeni R1'in Test Pilotu Valentino Rossi mi Olacak? 2. İçerik Fotoğrafı

 

Yeni R1'in Test Pilotu Valentino Rossi mi Olacak? 3. İçerik Fotoğrafı

 

2015 R1'in İlk Silueti:

Yeni R1'in Test Pilotu Valentino Rossi mi Olacak? 4. İçerik Fotoğrafı

YORUMLAR