in

Yeni Yamaha R1 mi Geliyor?

Yazar: Moe

Yamaha’nın Amerika,Avustralya ve Avrupa’da kullanılmak üzere “R1S”, “R1M” ve “YZF-R1M” isimlerini tescillemesi, 2009’dan beri küçük görsel ve elektronik güncellemeler alan son kasa R1’e radikal değişiklikler mi getiriliyor, ya da direkt yeni bir YZF-R1 serisi mi üretiliyor sorularını akıllara getiriyor.

Araba üreticilerinin uzun süredir aynı modeli farklı ekstra özellikler ile “ek isim” vererek piyasaya sürdüğünü biliyoruz. Tofaş’ın Doğan S,SL,SLX lerini hatırlayın. Ya da BMW 320i, 320d; Volkswagen Golf, Golf GTI gibi… Motosiklet sektöründe ise Ducati bu uygulamayı uzun süredir kullanıyor (Multistrada 1200 S, 1200 S Granturismo,Panigale, Panigale S, Panigale R gibi), keza 2013’ün sonunda Honda da Fireblade’in motor bloğu, süspansiyon ve frenlerinde yaptığı modifikasyonlarla SP modelini piyasaya sürmüş ve bu modaya ayak uydurmuştu.

Ortaya çıkan tescil belgeleri ile Yamaha’nın da R1’e benzer bir uygulama yapıp yapmayacağı tartışılıyor. Avrupa pazarı için “YZF-R1M” ve“R1M’” isimlerini tescilleyen Japon firma, Amerika ve Avustralya pazarında ise “R1S” ismini tescillediği görülüyor. R1M’in ingilizcede “RIM” yani “jant” kelimesini çağrıştırması sebebiyle mi İngiliz ana diline sahip ülkelerde böyle bir değişikliğe gidildi sorusu ise enteresan bir yorum olarak akıllarda kalacak gibi duruyor.

 “S” eki uzun süredir modellerin genel olarak “spor” versiyonunu tanımlarken, “M” için bu kadar net bir ifade kullanabilmek zor. Ancak Yamaha’nın yeni model için MotoGP’de kullandığı M1 modeline atıfta bulunulduğu, ya da yine MotoGP’deki isim sponsoru olan Movistar (bkz: Movistar Yamaha MotoGP)  renk ve temalı bir model ile piyasaya çıkabileceği tahminleri çok da uçuk sayılmaz.

Yeni Yamaha R1 mi Geliyor? 1. İçerik Fotoğrafı 

Yamaha kıtalar arası isim değişikliğini Avrupa’da ”XJ6 Diversion F” adını kullandığı aynı motosikleti Amerika’da ise “FZ-6R” adıyla piyasaya sürerek daha önce de uygulamıştı. Honda’nın Fireblade-Fireblade SP uygulamasını ise, Yamaha 2006’da 1000 adet ürettiği R1-R1 SP ile denemişti. 500’ü Avrupa’da, 500’ü Amerika’da satılan 2006’daki R1 SP’de Marchesini jantlar, Öhlins süspansiyonlar ve kaydırmalı debriyaj dikkatleri çekiyordu.

 

2006 Yamaha R1 SP:

Yeni Yamaha R1 mi Geliyor? 2. İçerik Fotoğrafı

 

2006 Yamaha R1 SP jant, egzoz ve süspansiyonlar:

Yeni Yamaha R1 mi Geliyor? 1. İçerik Fotoğrafı
Yeni Yamaha R1 mi Geliyor? 2. İçerik Fotoğrafı
Yeni Yamaha R1 mi Geliyor? 3. İçerik Fotoğrafı
Yeni Yamaha R1 mi Geliyor? 4. İçerik Fotoğrafı

 

Patentlerin zamanlaması bu R1 modellerinin 2015 Yamaha kataloglarında görüneceği anlamına da geliyor. Keza daha önce Yamaha’nın aldığı geçmiş patentlerlerden 6 ila 10 ay sonrasında genellikle yeni modelleri gün yüzüne çıkıyordu. Bu modellerinde tam da yeni modellerin çıkış arifesi olan Temmuz-Kasım aralığında tanıtılması kesin bir bilgi olmamakla birlikte yüksek bir ihtimal gibi görünüyor.

 Yeni Yamaha R1 mi Geliyor? 7. İçerik Fotoğrafı

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

En Hızlı Çim Biçme Arabası Rekoru: 187,60 km/s!

2WD Hibrid Askeri Motosiklet

REKLAM