20 Yıllık Tecrübe Çelik Bisiklet

Sektörel Yazar: Erçin

20 Yıllık Tecrübe Çelik Bisiklet

Sektöre Bursa İnegöl’de başlayan ve emekli fizik öğretmeni Ahmet Çelik tarafından kurulan Çelik Bisiklet, deneyimlerini bir sonraki nesle aktarıp adımlarını daha sağlam atmayı amaçlıyor. Gelin 1996 yılında aile şirketi olarak kurulan Çelik Bisiklet’i şirketin yetkilisi Özlem Çelik’in anlatımıyla tanıyalım.

Motoron: Çelik Bisiklet’in ne zaman ve nasıl kurulduğundan bahseder misiniz?

Özlem Çelik: Firmamız iki tekerlekli bisiklet/motosiklet sektöründe toptan ve perakende yedek parça satışı ve Canello tescilli markasıyla bisiklet imalatı yapan ticari bir kuruluştur. Şirketimiz 1996 yılında Bursa’nın İnegöl ilçesinde kurulmuş olup, İnegöl’de bisiklet imalatı yapan, 2012 yılından bu yana 4.520 kapalı alan, 1.775 açık alan üzerine kurulmuş olan fabrikamızda hizmet vermektedir.Beraberinde İnegöl'de ve 2001 yılında Bursa’da açtığımız bisiklet ve motosiklet yedek parça satışı yapan birçok şubemiz ile piyasada bulunuyoruz. Şirketimizin kurucusu Ahmet Çelik emekli fizik öğretmenidir.


Öğretmenlik hayatını tamamlayıp emekli olduktan sonra ticaret hayatına aktif olarak atılmıştır. 1996 yılında, Ahmet Çelik ve Bursa şube yöneticimiz Akın Çelik tarafından kurulan şirketimiz aslında bir aile şirketidir. Ekip çalışmasına inanan, kaliteden ödün vermeyen, müşteri hizmetlerine önem veren ve bu hedefte kendini her gün yenileyen şirketimiz, kurulduğundan bu yana kısa zamanda önemli yollar kat etmiştir.M.: Peki bize ürün gamınızdan bahseder misiniz, Çelik Bisiklet’te hangi ürünler satılmaktadır?

Ö.Ç.: Canello markası adı altında çocuk, hizmet, dağ ve şehir bisikletleri olarak dört farklı yapıda ürün çeşidimiz bulunmaktadır. Ayrıca içinde bulunduğumuz sektörün gereği olan tüm bisiklet ve motosikletlerin yedek parçalarının satışı ve İnegöl’de bulunan fabrikamızda yaptığımız bisiklet imalatı ürün gamımızı oluşturmaktadır.M.: Motosiklet ve motosiklet ürünlerinden neler satıyorsunuz?

Ö.Ç.: Firmamızda birçok motosiklet markasının yedek parçalarının satışını yapmaktayız. Ayrıca mevcut bütün markaların yedek parça bayiliği mevcuttur.


20 Yıllık Tecrübe Çelik Bisiklet 1. İçerik Fotoğrafı


M.: Anlas bayiliğini ne zaman aldınız?

Ö.Ç.: Birlikteliğimiz ilk günlerimize dayanıyor. Anlas ailesine katılmamız 1996 yılında Çelik Bisiklet’in kurulmasıyla ile birlikte başladı. Anlas bayiliğini almamızla birlikte gerek bisiklet imalatımızda, gerekse toptan ve perakende satışlarımızda örneğin Anlas Bisiklet Lastikleri'ni kullanmaktayız.M.: En çok sattığınız ve talep edilen Anlas ürünlerinizden bahseder misiniz?

Ö.Ç.: Ürettiğimiz bisiklet montajında ve satışlarımızda Anlas Bisiklet Lastikleri'nin 16x2.125 iç-dış boyutlarında 20x1.95-2.125 iç-dış boyutlarında 24x1.95 iç-dış boyutlarında 26x1.95 iç-dış boyutlarında 26x200 iç-dış boyutlarında 26x200 beyaz yanak iç-dış boyutlarındaki lastiklerini kullanıyoruz. Aynı zamanda Anlas Bisiklet Lastikleri’nin yanında Anlas’ın bize sunduğu motor lastiklerinin tamamının da satışını yapmaktayız.M.: Anlas’ın özel üretim ve kış lastiklerinin bölgenizdeki talepleri nasıl?

Ö.Ç.: Anlas’ın piyasaya sürdüğü özel üretim ve kış lastikleri bölgemizde oldukça tanınan, bilinen ve tercih edilen lastiklerdir. Satışlarından son derece memnunuz.


20 Yıllık Tecrübe Çelik Bisiklet 2. İçerik FotoğrafıM.: Satışlarınız perakende mi toptan mı?

Ö.Ç.: Bursa ve İnegöl’de mevcut şubelerimiz aracılığıyla hem toptan, hem de perakende satışlarımız mevcut.M.: Ürünlerden memnuniyetinizi soralım. Hangi özellikler müşterilerin tercih sebebiydi ya da siz hangi ürünlerin ne yönde geliştirilmesini isterdiniz?

Ö.Ç.: Anlas ürünlerinden, bayiliğini aldığımızdan bu yana oldukça memnunuz. Müşterilerimizin tercih ettiği, kalitenin yüksek olduğu ürünler olduğu için gerek bisiklet üretimimizde gerekse toptan ve perakende satışımızda bizim her zaman tercih ettiğimiz bir marka olmuştur.M.: 2016’dan beklentileriniz neler ve hedeflerinizden bahseder misiniz?

Ö.Ç.: 2016 yılının sektörümüz açısından geçen yıla oranla daha da canlanarak büyüyeceği bir yıl olacağını düşünüyorum. Bisiklet ve motosiklet sektörü her geçen yıl, bir önceki yıldan her zaman daha canlı olmuş ve büyüme göstermiştir. Gerek toplumumuzun bilinçlenmesi gerekse Sağlık Bakanlığı’mızın teşvik politikaları sayesinde sektörümüz her geçen yıl ivme kazanıyor. Dolayısıyla 2016’da sektörün daha da canlanacağına ve iki teker ailesinin daha da büyüyüp, bilinçleneceğine inanıyorum.

YORUMLAR