Bir Adımda Ulaşım: BMW Motorrad X2City!

Yeni Model Yazar: İlker Genç

Bir Adımda Ulaşım: BMW Motorrad X2City!

Çok Yönlü, Becerikli ve Sıfır Emisyonu ile BMW Motorrad X2City karşımızda…

BMW Group’un taze ve yeni sıfır emisyonlu yüzüne iki teker bir arkadaş daha geliyor. BMW Motorrad X2City, park sorunu, trafik sıkışıklığı ya da toplu taşıma derdi olmadan sizi dilediğiniz yere götürebilecek şirin bir scooter. Enerjik scooter, hafif ve kompakt elektrikli yardımcı tahrik sistemine sahip.

Bir Adımda Ulaşım: BMW Motorrad X2City! 1. İçerik Fotoğrafı

14 yaş ve üzeri kişiler için ehliyet ya da kask zorunluluğu olmayan “Pedelec25” olarak lanse edilen bir model. Bu ne mi demek? PED al ELE ctric C ycle yazılımının büyük harflerinin birleşimi ile elektrikli bisikletin somut hali olarak tanımlanmış. 

25 kilometrelik maksimum hızı ile BMW Motorrad X2City, her zamanki sıkışık trafiğe bir çözüm olarak düşünülmüş. Bu tatlı scooter ile BMW Motorrad, şehir içinde geleceğin yenilikçi ulaşımı için bir çıkış yolu olmaya adanmış. 

Bir Adımda Ulaşım: BMW Motorrad X2City! 2. İçerik Fotoğrafı

BMW Motorrad X2City; BMW Motorrad, ZEG ve Kettler, Bulls, Pegasus, Hercules gibi diğer markalarının iş birliği sonucu ortaya çıkmış. Buna bağlı olarak bu model, BMW Motorrad’ın bayi ağı ile dağıtılmayacak. Bunun yerine seçkin bisiklet mağazalarında ve KETTLER Alu-Rad GmbH’ın online mağazasında dağıtıma girecek. Servis ve garanti süreci de bisiklet mağazaları tarafından yürütülecek. Böylece bu satış kanalı, BMW Motorrad’ın geleneksel motosiklet segmentleri dışında kalan yeni bir hedef kitleye ulaşmasını sağlamış olacak. BMW Motorrad X2City’nin, 2017’nin sonundan itibaren mağazalarda olması bekleniyor. Fiyatı henüz netleşmiş olmasa da 2,500 EUR gibi bir bedelin altında olması bekleniyor. (Türkiye için net hiçbir mevcut bilgi yok.)

Bir Adımda Ulaşım: BMW Motorrad X2City! 3. İçerik Fotoğrafı

Hafif ve Kompakt

BMW Motorrad X2City, kısa mesafeler için tek başına kullanabildiği gibi toplu taşımada ya da kişisel otomobiliniz ile beraber taşınabilecek koşullara uygun bir araç. 20 kilo gibi hafif ağırlığı, katlanabilir özellikleri ile küçük bir arabanın bagajına rahatlıkla sığabilecek ölçülerde. Bu ölçüleri, bir otobüste ya da metroda yanınızda taşıyabilmenizi kolaylaştıracak nitelikte.

Elektrikli Sistemi Sayesinde Rahat ve Eğlenceli

Kompakt ebatları ile BMW Motorrad X2City, katlanabilir bir bisikletten daha küçük. Fakat bu özelliklerin tersine arkada yardımcı tahrik özelliği ile sürücüye daha eğlenceli ve rahat kullanım sunuyor. Gidonda 8,12,16,20 ve 25 olmak üzere beş hız aralığı bulunuyor. Güvenlik nedenlerinden ötürü, elektrik motoru destekleyen güç, hız 6 kilometreye ulaştığında aktifleşiyor. Elektrikli çalıştırma düzeni, fren kolundaki bir düğme kullanarak istenildiğinde kapatılabiliyor. 

Bir Adımda Ulaşım: BMW Motorrad X2City! 4. İçerik Fotoğrafı

Akıllı Enerji Yönetimi

408 Wh lityum iyon akü, elektrikli motora güç sağlıyor. Yağmur geçirmeyen basamak zemin kısmının altında, kolay çıkarılabilecek şekilde şasi ile entegre olmuş durumdadır. Entegre güç elektronikleri ile akü yönetim sistemi, 25-35 kilometre günlük kullanım menzili sunuyor. Manyetik bağlantılı özel bir şarj ünitesi, scooter'daki harici şarj soketini kullanarak veya doğrudan pilin kendisinde bulunan şarjı kolaylaştırıyor. Akü, evde kullanılan soket kullanılarak şarj edilebiliyor ve boş bir bataryayı şarj etmek yaklaşık 2,5 saat kadar sürüyor.

Bir Adımda Ulaşım: BMW Motorrad X2City! 5. İçerik Fotoğrafı

Mükemmel Uyum İçerisindeki Aksesuarlar

BMW Motorrad, havalı, dirençli büyük ve geniş lastiklerin, çakıl, patika gibi zeminlerde dahi mükemmel tutuş sağlayarak güvenli ve konforlu bir sürüş sunduğunu belirtiyor. Güvenli bir duruş için ön ve arka tekerler, güçlü ve çok hassas disk frenleri ile donatılmış. Ayrıca sürücü, dinamikleri ve fren tepkimesinin yoğunluğunu, çekim merkezinin yerini değiştirerek arttırabiliyor. Arka fara entegre edilmiş fren farı, trafikte fren yaptığınızın diğer sürücüler tarafından algılanmasını sağlıyor.

Bir Adımda Ulaşım: BMW Motorrad X2City! 6. İçerik Fotoğrafı

Günlük Pratik Kullanıma Uygun Çok Yönlülük

Dik oturuş şekli, diğer sürücülerin sizi rahat görmesini olumlu olarak etkilerken, BMW Motorrad X2City sürücüye trafikte mükemmel bir görüş sağlamaya yardımcı oluyor. Ayrıca lastiklerin üzerindeki çamurluklar, sürücünün ıslak ve yağmurlu koşullarda kötü etkilenmesine müsaade etmeyecek şekilde tasarlanmış. 

Bir Adımda Ulaşım: BMW Motorrad X2City! 7. İçerik Fotoğrafı

Doğal Sürüş Zevki ve Sıfır Emisyon

BMW Motorrad X2City, hem orta yaşlı kesim hem de genç kitle için bireysel anlamda kentsel ulaşıma bir çözüm olarak tasarlanmış. İşe, okula ya da turlamaya giderken mükemmel bir ulaşım aracı olmaya aday BMW Motorrad X2City, sıfır emisyonu ile sizi trafik derdinden kurtaracak bir araç olacaktır. BMW Motorrad X2City sürücüsüne, özel bir kıyafete ihtiyacı olmadan sadece güvenlik sebebiyle bisiklet kaskı tavsiye edilmektedir.

Gün geçtikçe artan trafik koşullarında firmalar her tür çözümü kendilerine ve müşterilerine bir alternatif olarak sunmak için çalışıyor. BMW Motorrad markası da X2City ile ulaşım dünyasının vizyonunu genişleterek sıfır emsiyon seçeneklerine bir yenisini eklemiş oluyor. 

YORUMLAR