Brake Free, Motosiklet Sürücüleri İçin Kaska Akıllı Fren Lambası!

Sektörel Yazar: Alper Baycan

Brake Free, Motosiklet Sürücüleri İçin Kaska Akıllı Fren Lambası!

Wireless fren algılama teknolojisi ile motosiklet kaskları için Brake Free aksesuarı sayesinde daha akıllı ve yüksek görünürlük geliyor.

Her motor kullanıcısı, diğer sürücüler tarafından görünür olmanın ne kadar önem taşıdığını bilir. Fakat çoğu sürücü siyah giymeyi de oldukça sevmektedir. Reflektörlü ceketler, yelekler ya da kıyafetlerimizde bulunan reflektörlü şeritler haricinde, son derece dikkat çekici bir ürün daha geliyor! 

Brake Free, Motosiklet Sürücüleri İçin Kaska Akıllı Fren Lambası! 1. İçerik Fotoğrafı

Brake Free, en net anlatımıyla bir arabanın fren stop lambası ile aynı görevi görüyor denilebilir. Brake Free sisteminde, gecenin karanlığında, sisli havada ya da parlak güneş ışığında otomobil sürücüsünün, önündeki motosiklet kullanıcısının yavaşladığını daha net görebilmesi için LED teknoloji kullanılmaktadır. Ama, o sadece yanan bir LED ışık değildir, kendi kendine çalışabilen ilk özerk fren lambasıdır. Nasıl mı? Devam edelim...

Brake Free, Motosiklet Sürücüleri İçin Kaska Akıllı Fren Lambası! 2. İçerik Fotoğrafı

Aslında bu teknoloji, yeni sayılmaz fakat bu Brake Free sistemi, çalışabilmesi için motosikletinizle ya da akıllı telefonunuzla herhangi bir bağlantıya ihtiyaç duymamaktadır. Tek başına kendi sensörleri, freni algılayıp otomatik olarak ışıklarını yakabilen bir sisteme sahiptir. 

Brake Free, Motosiklet Sürücüleri İçin Kaska Akıllı Fren Lambası! 3. İçerik Fotoğrafı

Dahası, algoritması gerçek fren sistemini kullanmadan motor freni yaptığınızı algılayıp yine ışıklarını yakabiliyor. En iyi tarafı da, yavaşladığınızı hissettirmek için arkadaki sürücüyü uyarmak amacıyla hafifçe freni sıkmanıza gerek kalmaması. 

Üç tip freni algılayıp ona göre tepki verebilmektedir;
1-Düzenli fren: ön ve arka frenler
2-Motor freni: fren koluna dokunmadan yavaşlama
3-Acil fren: özel ışık yapısını tetikleme

Brake Free Teknolojileri’nde Endüstriyel Tasarımcı olan Ian Dunn’ın, açıklamalarına göz atalım: “Brake Free ile Audi ve BMW gibi firmalardan gelişmiş üretim teknikleri ödünç alıyoruz. Herhangi bir uygulamada olmadığı kadar parlaklığa ve inceliğe sahip bir güvenlik ürünü ortaya koyuyoruz.”

Brake Free, Motosiklet Sürücüleri İçin Kaska Akıllı Fren Lambası! 4. İçerik Fotoğrafı

Piyasada bulunan pek çok motosiklet kaskı ile çalışabilmesi için uygun olarak şekillendirilmiş bu ürün, yapısal bütünlüğü etkilemeden basitçe içeriğindeki iki neodim mıknatıs kullanılarak kaskın dış kabuğuna tutturulabiliyor.  

Brake Free, Motosiklet Sürücüleri İçin Kaska Akıllı Fren Lambası! 5. İçerik Fotoğrafı

Aynı zamanda su geçirmeyen kuvvetli bir malzemeden yapılmış bir bütün olarak Brake Free, 170 gram ağırlığında ölçülüyor. Brake Free’ye, 2600 mAh şarj edilebilen 8 saati aşan kullanım süresine sahip lityum iyon pil güç veriyor. İki saat süreyle, dahili micro-USB kablo ile şarj edilmesi yeterli oluyor. Kapatması ise oldukça kolay; üç saniye bir tuşa basıldığında rahatlıkla kapanabiliyor.

89$ ve 149$ arasında değişen fiyatlara sahip Brake Free, şu anda ön üretim aşamasında ve Indiegogo üzerinden ön satın alma siparişlerini beklemekte. Şirket yetkilileri ise her şey planlandığı ve fon sağlandığı taktirde, Nisan 2018’de teslimatların gerçekleşmesini beklediklerini belirtiyorlar.

Motosiklet sürücülerinin güvenliği, görünürlüğü ve emniyeti için geliştirilen her ürünün kalbimizdeki yeri ayrı. Umarız bu tür çalışmaların ve ürünlerin ardı arkası asla kesilmez…

Brake Free Tanıtım Videosu:

YORUMLAR