Dakar 2015 Şampiyonu Marc Coma

Enduro Yazar: Batuhan Emrem

Dakar 2015 Şampiyonu Marc Coma

Marc Coma Dakar’daki 5. şampiyonluğunu elde etti.

Bir yıl boyunca sabırsızlıkla beklediğimiz Dakar iki hafta süren zorlu mücadelenin ve geride bırakılan 9.295 km’lik “işkence”nin ardından başladığı nokta Arjantin, Buenos Aires’te sona erdi. Yarışın başlangıcında start alan 420 araçtan maceranın sonunu yalnızca 216 araç (79 motosiklet, 18 ATV, 68 otomobil, 51 kamyon) görebildi. 

 

Motosiklet sınıfının galibi bu yıl da yarışın başında en büyük favori olarak görülen İspanyol KTM pilotu Marc Coma oldu. Elde ettiği beşinci galibiyetiyle böylece en büyük rakibi Cyril Despres’nin 5 kez birincilik derecesine de yetişmiş oldu. Elbette fransız pilotun bu yıl iki teker üzerinden otomobil kategorisi geçiş yapmasıyla böylece yarış boyunca kendisini muhtemelen en çok zorlayacak olan ikinci isim olan Joan Barreda Bort’un da mekanik sorun (ve kırık bir gidon!) yaşamasıyla Coma genel anlamda kimsenin nefesini ensesinde hissettmeden emin şekilde birinciliğe uzandı. Marc Coma’nın bu başarısı aynı zamanda KTM fabrika takımı için de Dakar’da elde edilen 14. şampiyonluk anlamına geliyor. Podyuma çıkan ikinci isim Coma’nın 16 dakika kadar arkasında yer alan Portekizli Goncalves olurken böylece Dakar’a oldukça hırslı giriş yapan Honda bu iddiasında ne kadar haklı olduğunu göstermiş oldu. Yarış üçüncü ismiyse bir başka KTM pilotu olan Toby Price oldu.

 

Öte Yandan Dakar’daki gururumuz olan Türk yarışçılardan Serkan Özdemir ve Şakir Şenkalaycı bu zorlu yarışın sonunda Buenos Aires’e varmayı başarıp bitiş noktasına bayrağımızı ve usta yarışçısı, Çöl Kaplanı Kemal Merkit’in 55 numarasını taşımayı başardılar. Geçirdikleri talihsiz kazalar ve sakatlıklardan ötürü Dakar’a devam edemeyen Koray Özkaplan ve Selçuk Bektaş’ta onları yarış bitiminde yalnız bırakmadılar. Şakir Şenkalaycı genel klasmanda 50. ve takım arkadaşı Serkan Özdemir 72. olarak 2015 Dakar’ı sonlandırdılar.

 

Şakir Şenkalaycı yarış sonunda Facebook hesabından: “ Dakar Ralli yarışının son adımı olan podyumda dalgalandırdım bayrağımızı. Sevgili Kemal abim de yanımızdaydı biliyorum ve onu rahmetle anıyorum. Tekrar ve tekrar herkese sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum ve buradan ülkeme, vatanıma büyük bir mutlulukla dönüyorum. Dakar ise burada bitmedi, Allah'ın izniyle bir sonraki Dakar Rallisini ilk 10 da bitirmeyi hedefliyorum. Sizleri seviyorum. Teşekkürler Türkiyem!”

 

Dakar 2015 Şampiyonu Marc Coma 1. İçerik Fotoğrafı

 

Dakar 2015 Şampiyonu Marc Coma 2. İçerik Fotoğrafı

55 numarayla yarışan Çöl Kaplanı Kemal Merkit de 2015 Dakar'da bitişe ulaştı...

YORUMLAR