Dakar 2017 Rotası Belli Oldu

Enduro Yazar: Alişan Fidan

Dakar 2017 Rotası Belli Oldu

Dünya’nın en büyük ralli organizasyonu Dakar’ın 2017 yılında izleyeceği rota açıklandı...

2017 Dakar Rallisi için bir sonraki yılın Ocak ayına kadar bekleyeceğiz fakat bu ASO’yu bu ikonik yarışın detaylarıyla ilgili ağzımızı sulandıracak detaylar vermekten alıkoymadı! Fransız organizatörler 2017’nin rota detayları ile ilgili güzel bilgiler verdiler.


Dakar Rallisi 2017 yılında Şili’de başlayacaktı fakat bu karar rafa kalktı ve ASO’nun dediğine göre önümüzdeki yıl rotada Arjantin, Bolivya ve Paraguay bulunacak. Hemen hatırlatalım Dakar Rallisi Afrika’dan Güney Amerika’ya gelmişti.


Paraguay’ın başkenti ve en büyük şehri Asuncion’da başlayacak olan rallinin Paraguay içindeki tek noktası da bu olacak. Bunun sebebi rotanın büyük bölümünün Arjantinde geçmesi ve Bolivya’da ise sadece dört adet kamp noktası olacak olması.

 

Dakar 2017 Rotası Belli Oldu 1. İçerik Fotoğrafı


Geçen yılın rotasına benzer olarak 2017 yılında da özellikle Bolivya içinde çok sayıda yüksek rakımda gçeişler olacak. Bu geçişler sadece motosikletlerin gücünden çalmayacak aynı zamanda katılımcı pilotların da depolarını bitirecek.


Rakımın getirmiş olduğu fiziksel zorluklar o kadar fazla ki geçen yıl bazı katılımcılar bu yüksekliğin verdiği rahatsızlıklar sebebiyle yarışı bırakmak zorunda kalmışlardı.


Buenos Aires’te bitecek olan Dakar Rallisi, eski katılımcılara yine benzer hisler verecek fakat rota gerçekten çok zor.


Dakar 2017 Rotası Belli Oldu 2. İçerik Fotoğrafı


Ralliyi kazanma ihtimali olan dört adet üretici firma var. KTM, Honda, Husqvarna ve Yamaha üretimi motosikletler yarışı kazanmak için kıyasıya yarışacaklar. İki hafta boyunca kimin hızlı ve istikrarlı olacağını zaman gösterecek.

 

Bu arada avantajın son 15 yıldır ralliyi kazanan KTM firmasında olduğunu da belirtmek isteriz...

 

YORUMLAR