Dovizioso Kazanmaya Devam Ediyor!

MotoGP Yazar: Cem Çağlı

Dovizioso Kazanmaya Devam Ediyor!

MotoGP’de sezonun on birinci yarışını Ducati’nin güçlü olduğu Avustralya’nın Red Bull Ring pistinde Andrea Dovizioso kazandı.


Dovizioso Kazanmaya Devam Ediyor! 1. İçerik Fotoğrafı

Andrea Dovizioso bu sezon 3. galibiyetini aldı.

MotoGP takvimine geçen yıl katılan Red Bull Ring pisti takvimin en hızlı pisti olma özelliği taşıyor. Düzlük hızının güçlü oluşuyla bilinen Ducati’ler yarışın doğal favorisi olarak gösteriliyordu. Cuma günü gerçekleşen ilk antrenmanın lideri Hector Barbera olurken ilk on isimden beşi Ducati’ydi. Öğleden sonra Dovizioso liderliği ele alırken Vinales ve Pedrosa’nın da performansları etkileyiciydi. Cumartesi gününe geldiğimizde Marc Marquez güne damga vurarak iki antrenmanın da lideri oldu ve sıralama turlarında pole pozisyonunun sahibi olmayı başardı.


Dovizioso Kazanmaya Devam Ediyor! 2. İçerik Fotoğrafı

Jorge Lorenzo bu sezon 2. kez ilk çizgiden kalkma başarısını gösterdi.

Pazar günü yarışa geldiğimizde Marquez’i Dovizioso ve Lorenzo ilk çizgide takip ettiler. Vinales , Petrucci ve Zarco ise ikinci çizgiden start aldılar. Rossi, Pedrosa ve Crutchlow üçüncü çizgide yer aldılar. Yağmur beklentisi altında bekleyiş başladı ve öğleden sonra saat 2’de start verildi. Marquez, Pedrosa, Rossi ve Vinales önde orta hamurlu arkada ise sert hamurlu lastikleri seçerken Dovizioso ve Lorenzo önde orta karada yumuşak hamurlu lastiklerle başlamayı seçtiler.


Dovizioso Kazanmaya Devam Ediyor! 3. İçerik Fotoğrafı

Red Bull Ring’in kaygan yüzeyi lastik seçimlerini çok kritik bir hale getirdi.

Start verildiğinde beşinci sıradan kalkan Octo Pramac Ducati sürücüsü Danilo Petruci motosikletinin kontrolünü kaybedip ortalığı biraz karıştırdı. Bu karışıklık sırasında KTM pilotu Pol Espargaro arka freninde bir sorun yaşayarak yarışa erken veda etti. Marquez, Lorenzo ve Dovizioso iyi kalkan isimlerdi. Rossi ve Vinales ise bu ön grubu takibe başlamıştı. Lorenzo’nun liderliğinde ilk turlar geçilirken Marquez ve Dovizioso, Lorenzo’ya en yakın isimlerdi. 12 tur bu sıralamayla geçilirken Lorenzo 3. Virajda biraz açıldı ve Marquez ile Dovizioso cezayı hemen kesti.


Dovizioso Kazanmaya Devam Ediyor! 4. İçerik Fotoğrafı

Honda, Yamaha ve Ducati yeni ön tasarımlarla mücadele ettiler.

Bu dakikadan sonra Marquez ile Dovizioso arasında yarışın son tur ve son virajına kadar sürecek olan liderlik savaşı başlamış oldu.

 

Dovizioso Kazanmaya Devam Ediyor! 5. İçerik Fotoğrafı

Yamaha’nın yeni ön tasarımı.

Son 14 tur kala Rossi 3. virajda Zarco ve Pedrosaya geçilerek altıncı sıraya geriledi bir tur sonra ise 3. Virajda açılarak sırasını takım arkadaşı Vinales’e bıraktı. Son 10 tura girilirken liderliği Dovizioso Marquez’in elinden almış podyumun son basamağını ise Lorenzo’nun elinden Pedrosa kapmıştı. Kalan son 7 turda Marquez ve Dovizioso son viraja kadar savaşmış ve Kazanan isim Ducati’nin İtalyan ismi Andrea Dovizioso olmuştu. Dovizioso sezonun 3. galibiyetini almayı başardı.

 

Dovizioso Kazanmaya Devam Ediyor! 6. İçerik Fotoğrafı

Podyuma çıkan pilotların görüşleri:

Andrea Dovizioso: Marquez son turda her zaman atak yapmayı dener. İki kez sol virajda zaman kaybetmiştim beni geçmesi kolaydı bana ne kadar yakın olduğunu bilmediğim için kapıyı direk kapattım. Son iki virajda çok geç fren yaptım bu onun için çok zordu. Son turda onu beklemiyordum çünkü geçiş noktası yok ve boşluk yok. Son virajdan önce motorunun sesini duydum benden önce gaz açmıştı ve kendi kendime ‘’beni geçmeyi deneyecektir’’ dedim. Kapıyı açık bıraktım çünkü bana çarpmasını istemiyordum. İyi bir fren yaptı gaza yüklendiğinde ben daha hızlıydım. Bu yıl her hafta her gün her seans herşey değişebiliyor. Şampiyonluk için beş sürücü savaşıyor.

Marc Marquez: çok riskli olduğunu biliyordum sonuç olarak 20 puan önemliydi. Dovi’yi geçerken şampiyona hariç herşeyi düşündüm. Pist çok sıcaktı ön lastiklerle zorluk yaşadım. Harika bir sonuç Dovi galibiyeti gerçekten haketti. Yarış inanılmaz heyecanlıydı saatte 300 km’yle giderken Dovi’nin arka lastiğine dokunduğumu hatırlıyorum.

Dani Pedrosa: Çok mutluyum çünkü doğru lastik seçimini yapamadığımız bir haftayı podyumda kapatmak harika. İyi bir stratejim vardı. Hızlı değil fakat adım adım diğer pilotları geçerek üst sıralara tırmandım. Lastiklerimden memnun değildim fakat üçüncü sıraya geldiğimde mutluydum.


AvusturyaGP Yarış Sonuçları:


Dovizioso Kazanmaya Devam Ediyor! 7. İçerik Fotoğrafı


MotoGP’de Puan Durumu: 

Dovizioso Kazanmaya Devam Ediyor! 8. İçerik Fotoğrafı


YORUMLAR