Efsanevi Stunt Ustası Şampiyon Chris Pfeiffer Emekli Oluyor!

Pist Yazar: Özlem Köseoğlu

Efsanevi Stunt Ustası Şampiyon Chris Pfeiffer Emekli Oluyor!

Profesyonel serbest stil streetbike sürücüsü ve 2003, 2007, 2008 ve 2009 senelerinde dört kez dünya şampiyonu olan dünyaca ünlü stunt ustası Chris Pfeiffer emekli olmaya karar verdi. 94 ülkede dünyanın değişik yerlerinde binlerce stunt sovu gerçekleştiren 45 yaşındaki Pfeiffer, 20 yıllık kariyerine noktayı koydu.

Stunt şovun oldukça yaygınlaşmasına sebep olarak gösterilen BMW’nin sponsor olduğu Red Bull sürücüsü, 1 Eylül 2015 itibari ile kendi resmi Facebook sayfasında 270,000’den fazla takipçisini üzecek olan emekliliğini açıkladı. BMW’nin şampiyon için özel olarak ürettiği kırmızı-beyaz ve mavi renklerde olan ve yalnızca 68 adet üretilen Chris Pfeiffer Replica F800R motosikleti de bulunuyor. Bu alımlı motosikletle harikalar yaratan gelmiş geçmiş en iyi motosiklet akrobasi ustası Pfeiffer, yaptığı açıklamada stunt ustalığını genç yeteneklere devrettiğini söyledi.

 


Efsanevi Stunt Ustası Şampiyon Chris Pfeiffer Emekli Oluyor! 1. İçerik Fotoğrafı

2013 Intercity İstanbul Park'tan Bir Görüntü


Intercity İstanbul Park’ta gerçekleşen Kenan Sofuoğlu’nun birinciliği göğüslediği 2013 Dünya Supersport Şampiyonası’nın 11. yarışı sonunda Pfeiffer’ı canlı izleme şansını yakalamıştım. İzlerken sanki motosikletin görünmeyen iki tekeri daha varmış hissine kapılmıştım. Çünkü motosikletle yaptığı akrobasi hareketleri herkesin yüreğini ağzına getirmişti ve gerçekten inanılmazdı. Adeta motosikletle bir oyuncakmış gibi rahatça oynayıp resmen dans ediyordu. Tek bir anını bile kaçırmamak için bir elimde cep telefonu ile Pfeiffer’ı diğer tüm izleyiciler gibi hayretler içerisinde ve heyecanla izlemiştim.Efsanevi Stunt Ustası Şampiyon Chris Pfeiffer Emekli Oluyor! 2. İçerik Fotoğrafı


 

Efsane stunt ustasının Facebook’ta yaptığı açıklama şu şekilde: “Sevgili arkadaşlarım, takipçilerim ve ortaklarım, kısa keseceğim. Profesyonel olarak 20 senedir yaptığım stunt şovlarını bırakma kararı aldım. Şu anda 45 yaşındayım ve fark ettim ki geçtiğimiz aylarda üst seviyede sürmek giderek zorlaşmıştı. Fakat bu her zaman benim bir hırsım olmuştu ve hep dediğim gibi eğer daha iyiye gidemezsem benim için bırakma zamanı ve pisti daha genç sürücülere bırakma vakti gelmiş demektir. Geçtiğimiz 20 sene içerisinde dünyanın çeşitli yerlerinde sayısız stunt şovu gerçekleştirdim, yaklaşık 94 ülkede! Bu, benim için sayısız maceralarla ve tecrübelerle dolu unutulmaz bir deneyim oldu. Motosiklet akrobasi sporunu yaygınlaştırmak için, seyircileri heyecanlandırıp coşturmak ve sürüşe bir nevi eğlence katmak için gerçekten çok çalıştım. Ne kadar da muhteşem zamanlar geçirmiştim! Son stunt yarışmasına 2010 senesinde katıldım ve muhtemelen son performansımı sergilemiş olduğum bu şov, aslında süre olarak çokta eski değil. Fakat emin olduğum tek bir şey var, o da motosiklet sürmeyi asla bırakmayacağım, çünkü motosiklet sürmek benim hayatım. Bu asla değişmeyecek. Hepinize çok ama çok teşekkürler.”Efsanevi Stunt Ustası Şampiyon Chris Pfeiffer Emekli Oluyor! 3. İçerik Fotoğrafı


 

Bir takipçisi olarak Pfeiffer’ın hayranlarının üzüntüsünü anlayabiliyorum. Motosiklet dünyası gerçek bir akrobasi cevherine daha güle güle diyor. Yolu açık olsun, bunca zaman bizlere yaşattığı heyecan dolu inanılmaz anlar için teşekkür ediyoruz. Şimdi sahne, Pfeiffer’ın yerini doldurabilecek genç stunt ustalarında!

YORUMLAR