Gece Çim Sürüşü ve Kirpi

Gezi Yazar: Pervin Ozulu

Gece Çim Sürüşü ve Kirpi

Gece Sürüşlerinde Doğa Yaşamını Unutmamak Gerek


Kirpiler vücudundaki dikenleri nedeniyle dünya üzerinde en ilginç hayvanlardan bir tanesidir, ülkemizde neredeyse her bölgede yaşamaktadır. Benim için onlar çok ama çok sevimli şeylerdir, ne zaman görsem dikenlerine rağmen onu avucuma alıp mıncık mıncık yoğurmak isterim.

Bir kere bembeyaz bir kirpi karşıma çıkmıştı, beni fark edince anında bir diken topuna dönüşmüştü. Okuduklarıma göre ortalama olarak 6000 dikene sahipmiş. Yuvasına yaprak ve yosunları taşımak için de dikenlerini kullanırlarmış. Beğendiği yaprakların üzerinde yuvarlanarak, dikenlerine saplanmasını sağlayıp yuvalarına taşırlarmış.

O sevimli küçük şirin şey pek sık karşımıza çıkmazsa bile herkes onları bilir. Yiyecek ihtiyaçları için geceleri avlanırlar, gececi hayvanlar sınıfındadır. Solucan, hamam böcekleri, kurbağa, kabuksuz böcekleri, sümüklü böcekleri, fare ve yılan yavrularını avlayarak yiyecek ihtiyaçlarını karşılarlar. Mecbur kaldıklarında, bitkisel besinlerle de beslenirler.


Gece Çim Sürüşü ve Kirpi 1. İçerik Fotoğrafı


Geceleri motorumuzu cimlerin üzerinde ve doğa ve toprak yerlerde sürersek kirpileri de unutmamak gerek, çok dikkatli olmalıyız.


Dikkat etmek her zaman sadece kendi canımızı korumak için olmamalı, başka canları korumak için de dikkatli olmalıyız.


O gece çimenlerin üzerinden geçerken yerleri dikkatli inceleyerek yavaş yavaş ilerledim, normalde gece çimden pek geçmem ve aslında en doğrusu hiç girmemektir . Farla aydınlattığım kısımda büyük bir kirpi görmüştüm, hemen durdum tabii ki, kim bilir onu ne kadar korkutmuştum. Çimin ve toprağın renkleri arasında farın aydınlığına rağmen zor görünüyordu.

Motorumu stop ettim, onu izledim biraz,. Motorun sesi ve farın ışığı olmayınca kirpi için tehlike geçmişti ve eminim ki keyifle yürümeye devam etti. Onu izlemek de bana çok keyif vermişti. O andan sonra gece mecbur kalmadıkça motorumla çimlerden geçmiyorum

YORUMLAR