Geleceğe Bir Bakış: BMW Motorrad Vision Next 100

Yeni Model Yazar: Özlem Köseoğlu

Geleceğe Bir Bakış: BMW Motorrad Vision Next 100

“İkonik Etkiler, BMW Group Gelecek Deneyimi” Los Angeles sergisinde ortaya çıkan konsept model BMW Motorrad Vision Next 100’e yani geleceğe yakından bir göz atalım.

BMW Motorrad Vision Next 100 ile geleceğe dönüş filmindeyiz.

1923 yılına ait ilk motosikleti R32 modeline atıfta bulunan yenilikçi BMW, Vision Araçlar Serisi’nden BMW Motorrad Vision Next 100 ile daha önce hiç olmadığı kadar gözünü geleceğe dikmiş durumda. Markanın Vision Vehicle (Vizyon Araçlar) prensibinin ana temasının altını çizen BMW Motorrad Tasarım Bölüm Şefi Edgar Heinrich şu açıklamalarda bulundu: “BMW Motorrad Vision Next 100 ile yarına ait dünyada BMW Group vizyonunu somutlaştırıyoruz. Dijital çağda, analog bir deneyim. Motor sürmek, günlük hayatın stresinden bir nebze olsun kaçmak demektir: motorunuzun üzerine oturur oturmaz, tamamen özgürsünüzdür. Motosikletiniz sizin için “Mükemmel Kaçış” anlamına gelir.”


Geleceğe Bir Bakış: BMW Motorrad Vision Next 100   1. İçerik Fotoğrafı

BMW Motorrad Vision Next 100 geleceğin aracı

 

BMW Motorrad Vision Next 100, üstün sürüş deneyimini temsil etmekte. Sürücünün, kask takmaya ihtiyaç duymadan, korumalı kıyafet giymeden, hız, rüzgar ve doğa ile iç içe enerjinin tadını çıkarabileceğini belirten firma, BMW Motorrad Vision Next 100’ün insan ve makine arasında mükemmel sentezi temsil ettiğinin de altını çizmiş. Yıllarca görsel ve fonksiyonel açılardan göz alıcı ve dikkat çekici dizaynları üstün kalite ile birleştiren firma açısından bu tasarım, yarının mobilitesinin ihtiyaçları göz önüne alınarak tasarlanmış.


BMW Motorrad Vision Next 100’ün ikonik öğeleri, üçgen siyah şasisi, beyaz çizgileri ve klasik, boxer motor formu “Özgün BMW” tasarımı olduğunu anlaşılabilir kılıyor. Fütürist model, her nasılsa sıfır emisyon çözümü ile güçlendirilmiş.


Geleceğe Bir Bakış: BMW Motorrad Vision Next 100   2. İçerik Fotoğrafı

BMW Motorrad Vision Next 100 


Geçmiş ile geleceği kaynaştıran model

BMW’nin ilk motoru R32’ye atıfta bulunan model, dinamik bir kıvrıma ulaşmak için arka ve ön tekerleri birbirine bağlayan fonksiyonel bir heykel biçimi gibi yeniden şekillendirilmiş. Bağlantısız, ek yeri olmayan tek ve entegre bir şasi görüyoruz. Akıllı yüzey düzenlemeleri, sürücüyü tam grenaj gibi rüzgar ve havadan koruyor. Şasinin yüzeyi mat siyah tekstil ile kaplanmış, ipeksi pırıltısı ve hoş hatları, karakterisitik şeklini vurguluyor ve BMW detayının modern bir tercümesini temsil ediyor. Ayrıca BMW logosu, siyah şaside ve markanın bildiğimiz amblemi olarak yerini almış.


Geleceğe Bir Bakış: BMW Motorrad Vision Next 100   3. İçerik Fotoğrafı

BMW Motorrad Vision Next 100 - Sele, lastik tırnakları, arka lambalar ile detaylar

 

Modelin şele, üst şasi örtüsü ve kanatları gibi donanımları karbondan yapılmış. Selenin hemen altında iki tane ince ışıklı şerit halindeki arka lamba, her yol koşullarına uygun değişebilir lastik tırnakları geleceğe ait modelin diğer özelliklerinden. Göstergeler, kablolar, butonlar,  BMW Motorrad VISION NEXT 100 modelinde pek görülmeyen detaylardan. Gidon sonunda sağ tarafta dikkat çeken kırmızı başlangıç anahtarı, hem gazı kesmeye hem de gaz vermeye yarıyor.

 

Kendi dengesini kurabilen aktif, akıllı yardım sistemi

Hem yoldayken hem de dururken bazı belirli durumlarda motosikleti otomatik olarak dengeleyerek stabil ve güvenliği sağlayabilecek şekilde tasarlanmış.


Geleceğe Bir Bakış: BMW Motorrad Vision Next 100   4. İçerik Fotoğrafı

BMW Motorrad Vision Next 100 Vizör 


Vizör ile doğru zamanda doğru bilgi

Motosiklet ve sürücü arasındaki bilgi alışverişi, geniş kapsamda vizör aracılığıyla gerçekleşiyor. Bu durum, takan kişinin tüm görüş açısının ötesine geçen bir çift bilgi gözlüğünden oluşuyor. Kapsamlı vizör rüzgar korumanın yanında, belirlenmiş dört gösterge ekranından birinde, ilgili bilgiyi gösterir. Tüm bunlar, sürücünün göz hareketleri tarafından kontrol edilmekte: yukarı ya da aşağıya bakarak, beliren içerik değişebiliyor ve tam düz ileriye bakıldığında ise kişinin, sürüş tecrübesine odaklanabilmesi için bilgi tamamen kapanıyor. Bilgi, sadece istenildiğinde yansıtılıyor ya da sürücüyü bir eylem gerektiğinde uyarıyor.

 

Sürücünün yukarı bakması, yolun arkasında neler olup bittiğini görebilmesine izin vererek vizördeki arka görüş fonksiyonunu aktive ediyor. Gözü normal seviyeye düşürmek ise, sürücünün parmak ile işaret ederek seçebileceği bir menü açıyor. Gözlerin daha da aşağıya bakması, sürücünün istediği rotayı gösteren bir harita görünümü açıyor.


Geleceğe Bir Bakış: BMW Motorrad Vision Next 100   5. İçerik Fotoğrafı

BMW Motorrad Vision Next 100 

 

BMW boxer motordan esinlenilmiş güç aktarımı

Üçlü şasinin ortasında stil sahibi ve tarihi bir hatırlatıcı oturuyor: güç ünitesi. Geleneksel BMW boxer motor görünümü ile yaratılmış ve dizayn edilmiş, sıfır emisyon tahrik ünitesinden oluşuyor. Dıştan görünümü de duruma göre değişiyor: motosiklet hareket halinde değilken, güç ünitesi modüler ve küçültülmüş vaziyette kalıyor. Sadece motosiklet harekete başladığında, aerodinamikleri geliştirmek ve sürücüyü unsurlardan korumak üzere, dışarıya doğru genişliyor.


Geleceğe Bir Bakış: BMW Motorrad Vision Next 100   6. İçerik Fotoğrafı

BMW Motorrad Vision Next 100 Dijital Rehber Detaylar

 

Akıllı Dijital Rehber

BMW Group Kullanıcı Deneyimi Bölümü Şefi Holger Hampf’ın açıklamaları şu şekilde: “Motosiklet, çevresinden ve geri planda çalışan bir dizi akıllı sistemden bilginin geniş menziline sahip, bu yüzden kendisini ne beklediğini biliyor. Topladığı bilgilerle, ideal sürüş hattı ve yatış açısı önerebiliyor ya da ilerideki tehlikeler hakkında sürücüyü uyarıyor. Hat ve açı önerirken, Dijital Rehber ekranın alt üçüncü kısmında beliriyor, dışa doğru genişleyen iki yatay satırdan ters üçgen olan bilgiyi temsil ediyor. Bir uçak kokpitindeki gösterge gibi, bu sembol anlık yatış açısını ve ideal çizgiyi işaret etmektedir. Eğer motorun o anki pozisyonu, önerilen ile uymazsa, sürücü bunu gerektiği şekilde düzeltebilir. Eğer sürücü çok geç cevap verirse ya da hiç vermezse, motosiklet bunu kendisi düzeltecektir. Dijital Rehber’in bu tavsiyeleri, sadece yeni başlayanlara kendilerinin ve motosikletlerinin neler yapabileceğini göstermekle kalmayıp aynı zamanda tecrübeli sürücülerin de kendilerini ölçmelerini ve devamlı olarak yeteneklerini geliştirmelerini destekleyecektir.”


Geleceğe Bir Bakış: BMW Motorrad Vision Next 100   7. İçerik Fotoğrafı

BMW Motorrad Vision Next 100 Sürücü Ekipman


Akıllı, aktif ve esnek sürücü ekipmanları

BMW Motorrad Vision Next 100’e eşlik eden sürücü takımı, tüm bu sürüş tecrübesinin bütünleşmiş bir parçası. Klasik siyah ve beyaz, hava alabilen takım tam anlamıyla özgürlük hissini geliştiriyor ve ayrıca hem modaya hem de havaya uygun. Koşullara bağlı olarak, kullanıcıyı sıcak ya da soğuk tutuyor. Bakıldığında bir yandan bir yana çapraz fermuar, geleneksel motosiklet kıyafetlerini andırıyor. Kıyafetin esnek, şeritli yapısı ve ayakkabılar insan vücudunun kaslı bölgelerinden ilham alınmış, vücudu destekliyor ve ne zaman ihtiyaç olsa rahatlatıyor.


Geleceğe Bir Bakış: BMW Motorrad Vision Next 100   8. İçerik Fotoğrafı

BMW Motorrad Vision Next 100 ile bütünleşmiş sürücü kıyafeti


Yüksek hızlarda, üst omurga kısmına destek vermek ve genel rahatlığı sağlamak için boyun bölgesi şişiyor. Kıyafetteki değişken aralıklar, ilave havalandırma sunuyor. Bugünkü takımların aksine, sürücüler için BMW Motorrad Vision Next 100’ün fütüristik ekipmanında herhangi bir koruma özelliği bulunmuyor, çünkü firmaya göre motosikletin akıllı yardım sistemleri, onları gereksiz yapıyor. Tersine, takım içindeki sensörler, giyen kişinin kalp atışının ve vücut ısısının kaydını tutuyor ve böylece doğru seviyede ısınma ya da soğutma sağlıyor. Takım aynı zamanda, kollarda ve ayaklardaki titreşimli elementler aracılığı ile navigasyon talimatlarını ortaya koyuyor ve açı kritik hale geldiğinde sürücüyü uyarıyor.


Geleceğe Bir Bakış: BMW Motorrad Vision Next 100   9. İçerik Fotoğrafı

BMW Motorrad Vision Next 100 ile Mükemmel Kaçış


BMW Motorrad Tasarım Bölüm Şefi Edgar Heinrich’e göre BMW Motorrad Vision Next 100, dijital ve analog dünyayı en üstün tecrübeyi yaşamak için birleştiriyor. Sonuç mu: Mükemmel Kaçış!


BMW Motorrad Vision Next 100 Fotoğraf Galerisi: BMW Motorrad Vision Next 100


BMW Motorrad Vision Next 100 Videosu: 

YORUMLAR