Güneş Çarpması

Alpaslan Kuzucan

Güneş Çarpması

Alpaslan Kuzucan

Motoron Dergisi Yazarı

Sıcak hava moduna geçmek gerekir. Ne zaman? 32 dereceli sıcaklıkların üzerindeki motosiklet seyahatlerimizde. Donanım tam olmalıdır.Ceket, pantolon, deri ceket ve botlar.Boynunuz içinde örgü bir boğaz bandı.Suyu daha uzun müddete sen kızgın rüzgara karşısında buharlaşmadan muhafaza ederler.Zaman içinde vizörünüzü kaldırarak çenenizden aşağı su sıkıp vizörü kapatınız.Buradan boyun bağınızı ve iç çamaşırlarınıza sızarak ıslatan su vücut ısınızın bir kısmını alacaktır.Su stokunuz azaldıkça gerekli yerlerde durarak suyunuzu tamamlayın hatta buz alarak torba içinde elbisenizin içine koyunuz.

Vücut termostatımız sıcak kasmasına karşı ana organlarımızı korur. Bunu terlemeyle, vasolidasyonla, nabzı yükseltip kalp atışlarını düşürmeyle yapar. Şayet bunlar yeterli olmazsa o zaman işaretler vermeye başlar.Kramplar başlar eğer bunu dikkate almazsanız iş ciddileşerek güneş çarpmasına doğru gider.

Hararet bastı ve üstünüzü çıkardınız.Eğer dış ısı vücut sıcaklığınızdan düşükse serinlersiniz ama yüksek ise o zaman daha fazla ısınırsınız.Çünkü bedeniniz bu ilave ısıyı da direkt ısıya, güneşe maruz kalarak emecektir.Bu yüzden eğer dış ısı 37 dereceden fazlaysa fermuarlarınızı dahi iyice kapatarak, havalandırmaları da kapatarak izolasyon sağlamak şarttır. Çöl çobanları uzun kollu, uzun bedenli ve bol yün giysiler giyerler.Bu hem terleyen bedeni gölgede tutar hem de dış ısıyı içeriye sokmaz.

Yine bu ısılarda kaskınızın vizörünü tam kapalı tutunuz. Dış ısı, güneş ışınları cildinize değmesin. Dış ısı 47 dereceyse kaskınız içinde bunalsanız dahi açmayın çünkü bu sizi 47 dereceden korur.Belki o an kaskıniçi 40 derecedir ve siz vizörü açıp ısıya cildinizi direk temas ettirmekle o ısıyı da cildinize emdirmiş olursunuz. Çünkü kaskın dışındaki poliüretan tabaka soğutma kaplarında da ısıyı dışarıda tutmakta kullanılmaktadır. Rüzgarda eğersiz 10 km hızdan daha fazla bir hızla gidiyorsanız cildinizi rahatsız edecektir.Bu durumda da cildinizin örtülmüş olmasına ve ısıyla direk temasının engellenmesine çalışılmalıdır.

Boyun bölgesi damarların en çok geçtiği bir bölge olarak özellikle havlu türü su tutan kalın örme ıslak kumaşlarla serinletilmeli ve bu kumaş kurudukça tekrar ıslatılmalıdır.

Sıcak havalarda alkollü içki alımından kaçınılmalıdır.Alkol anormal kalp atışlarına sebep olur.Kalbin pompalama faaliyetini kötü yönde etkiler ve gerçekten bedenin kurumasına sebep olur.

Not: Buharlaşma kuru sıcaklarda olur. Şayet sıcak havalarda rutubet oranı %90’nın üzeriyse buharlaşma olmayacağından soğutma da olmayacaktır.Bu durumda sizin üzerinizi ıslatmanızın da bir anlamı kalmayacaktır.Burada yapılacak şey ise mümkünse güneş doğmadan önce ya da güneşin batımından 2-3 saat sonra seyahat etmek, cildinizi direkt güneş ışınlarına maruz bırakmamak, daha sık olarak mola vermek ve sık su içmektir.

YORUMLAR