Guy Martin: Isle of Man TT yarışlarının insanüstü ya da kahramanca bir tarafı yok!

Çeşitli Yazar: Moe

Guy Martin: Isle of Man TT yarışlarının insanüstü ya da kahramanca bir tarafı yok!

İngiltere'de bir TV superstarı olarak anılan Isle of Man TT yarışlarının ikonik ismi Guy Martin, yol yarışları ile ilgili bir takım açıklamalarda bulundu. Birleşik Krallık'a bağlı Man Adası'nda gerçekleştirilen Isle of Man TT yarışlarının en sevdiği 61 kilometrelik dağ parkurundan, yarış esnasındaki tehlikelere kadar bir çok konulara değinilen o açıklama şu şekilde...

"Saatte 320 kilometrenin üzerindeki süratlerle, 210 km/sa'lik bir ortalama hız tutturmak dışarıdan çok çılgın bir şeymiş gibi durabilir, ama yaptığım tek şey bu açıkçası. O süratte tek gördüğünüz bir takım noktalar oluyor, Bray Hill'den aşağı iniyorsunuz, altıncı vitese atıyorsunuz, sele üzerinde pozisyonunuzu alıyorsunuz; sonrasında ilgilenmeniz gereken yoldaki beyaz şeritler oluyor, geriye kalan ağaçlar, kerbler , lambalar kaldırımlar vesaire teferruat olarak kalıyor. Bir bilgisayar oyunu gibi! Belli bir yere geldiğinizde motosikletten sarkıyorsunuz, makine de ona göre yön değiştiriyor ve siz de bir daha toparlamak için vücut pozisyonunuzu değiştiriyorsunuz. Bunda herhangi bir kahramanlık yok, insanüstü durum ise hiç yok. Her şey olduğu gibi, fazlası değil. Ancak dışarıdan yine de "Vaay!" tepkisini de alıyor, buna alıştım artık sanırım."

 

Guy Martin:

 

Isle of Man TT festivalleri sırasındaki yoğun insan ve medya ilgisi hakkında ise Martin şöyle devam ediyor:

 

"Beni festivallerde herhangi bir basın toplantısı, organizasyonu ile beraber göremezsiniz. Çünkü TT'ye katılmak için para almıyorum. Bir çok sürücü alıyor, hepsi değil elbette, ancak bu benim olayım değil; benim günlük hayatta farklı bir işim var. Ve bu da bana istediğim esnekliği sağlıyor, bu tür olaylara girip başka birisinin "adamı" vesaire olmak bana göre değil. Motosiklet sürüyorum, çünkü bundan inanılmaz keyif alıyorum, hepsi bu. Karşılaştığım ilgiye minnettar olmadığımı düşünmeyin, sadece bu ilgi ile zaman zaman zor anlar yaşıyorum. Bu tür durumlarda sadece kendinizi benim yerime koyun ve hayal edin... Pite girdiğim zaman herkes benden bir parça istiyor ve bu konuda zorluk çekebiliyorum; ancak şuan için dengeyi sağlamış durumdayım sanırım."

 

Guy Martin:

 

Guy Martin:

 

İngiliz yol yarışçısı Guy Martin, ayrıca bir tabu haline getirilmiş TT yarışlarının tehlikeleri hakkında ise şu açıklamalarda bulunuyor:

 

"Eğer burada sürüyorsanız ve "işte burası biraz tehlikeli, eğer burada kaza yaparsam canımı fena acıtır!" diye düşünüyorsanız, çok yanlış bir iştesiniz demektir... İşler "zaten" ters gider, burada benim adıma da ters gittiği oldu. Hastaneye kaldırıldım, ve çıktım. TT'de kaza sonrası genelde hastaneden çıkamazsınız bile. Fakat ben risklerin farkındayım, kimse beni buna zorlamıyor. Ben kazanmak istiyorum, ve kazanmak istiyorsanız limitlere kadar zorlamak zorundasınız. Ve dediğim gibi, limitlere kadar zorlarsanız da işler "ters" gidebilir. Bunu yaşamadan anlayamazsınız (Hem de ne!). Bunu İngilizce ile tarif etmenin bir yolu yok sanırım, kelimeler kifayetsiz kalır ." (Motorun yaptığı o ses, egzozun gürültüsü ? )

 

Guy Martin:

 

 

Guy Martin'in de yer aldığı Isle of Man TT yarışlarından küçük bir kesiti aşağıdaki videolardan izleyebilirsiniz:

 

 

 

 
 
 
Isle of Man ile ilgili diğer haberlerimiz için:
 
 
 
 
Guy Martin:
 

YORUMLAR