Honda, Superbike Serisini Güncelliyor!

Yeni Model Yazar: Ahmet TEZCAN

Honda, Superbike Serisini Güncelliyor!

Honda, diğer Japon üreticilerden geri kalmayarak superbike serisini nihayet güncelliyor.

Evet, Honda nihayet superbike serisini 2017 model yılı için güncelliyor ve uzun zamandır değişikliğe uğramayan CBR1000RR'ın yerini başka bir modele bırakıyor. Bu haberin ilgi çekici tarafı ise yeni superbike'ın CBR mı yoksa RVF olarak adlandırılacağının bilinmemesi.


Yeni superbike, CBR1000RR gibi sıralı 4 silindirli bir motora ya da Honda'nın MotoGP motosikleti gibi 4 sübaplı bir motora sahip olacak fakat her iki şekilde de CBR1000RR'ın yerini doldurabilecek kapasitede olması gerekiyor.Bildiğiniz gibi Suzuki, yeni GSX-R1000'i 2017 için duyurdu; Yamaha'nın yeni R1'i zaten şu an bir yaşında ve Kawasaki de 2016 model yılı için Ninja ZX-10R için güzel güncellemeler ortaya koymuştu. Dolayısıyla Honda da geri kalmayarak, her ne kadar geç de olsa superbike serisini güncelliyor.


Çekiş kontrol sistemi ve bir sürü elektronik özellikler, Honda'nın yeni superbike'ına eklenecek ki 200 civarında beygir gücüne sahip olması gerektiğini söylemiyoruz bile. Bunun yanı sıra piyasaya OEM olarak çeşitli ürünler sunması da bekleniyor.


Motosikletin nihai testi tabii ki pistte yapılacak ve bu motosiklet, WSBK'da fabrika destekli Honda yarış takımı ile yarışmaya başlayacak olan Nicky Hayden için bulunmaz bir nimet olacak.


MotoGP'ye gelecek olursak, 2016 sezonu HRC pilotları Marquez ve Pedrosa için zor geçecek gibi görünüyor zira Honda'nın motoru çok fazla güçlü ve 2015'te olduğu gibi bu yıl da aynı tuzağa düşmekteler.


MotoGP'deki elektroniklerin birleşik bir yazılıma taşınacak olması sebebiyle Repsol Honda takımının 4 silindirli canavarlarını uysallaştırmak için çok çalışmaları gerekecek.

YORUMLAR