İstanbul Eurasia 2016 Motosiklet Fuarı / Yamaha

Etkinlik Yazar: Sanço Panço

İstanbul Eurasia 2016 Motosiklet Fuarı / Yamaha

Yeni Modeller Acayip Fiyatlar!

Basın Lansmanı

Fuarın ilk gününde bir basın açılışı yapan Yamaha, ürün gamına bu yıl eklenen bir çok yeni ürünü bizlere tanıttı. Yamaha markasının Satış & Pazarlama Müdürü, aynı zamanda MOTED Başkanı Nihat Çadırcı, yeni modeller MT-25, MT-10, XSR700 ABS, VMAX 60th Anniversary, XV950 Racer ABS, FJR1300AE ve X-Max 250 IRON MAX ABS ile bu yıl pazarda önemli bir büyüme yakalayacaklarını belirtti. Çadırcı, sözlerine “her türlü kullanıma ve zevke uygun, Japon teknolojisini en iyi şekilde yansıtan modeller piyasaya sürüyoruz. Yamaha Motor Türkiye olarak büyümemizi sürekli kılıp 2010 senesinde 3.500 adet ile yola çıktığımız pazarda 2015 senesinde 18.700 adete ulaştık.


İstanbul Eurasia 2016 Motosiklet Fuarı / Yamaha 1. İçerik Fotoğrafı


2016 senesinde de yeni modeller ile satışlarda bir büyüme bekliyor ve 20.000 adedin üzerine çıkmayı hedefliyoruz. Türkiye’de motosiklet kullanımı gün geçtikçe artıyor. Şehir trafiğinin yanında insanların doğaya dönüş çabaları içinde onları en mutlu eden ve özgürleştiren aracın motosiklet olduğunu fark etmeleri sektörde büyümeye neden oluyor.” şeklinde devam etti. Nihat Çadırcı, Yamaha olarak 19-22 Mayıs tarihleri arasında Motosiklet Festivali düzenleyeceklerini, tüm kullanıcıları ve motosiklet gruplarını marka ayırımı olmaksızın tek bir etkinlik çatısı altında toplayarak “bir firmanın düzenlediği motosiklet festivali olma” konusunda bir ilki gerçekleştireceklerini söyledi. Doğanın içinde kamp havasında geçecek festivalde, konserler, yarışmalar, etkinlikler ve motosiklete dair çeşitli buluşmaların yer alması planlanıyormuş. Gelenekselleşmesi planlanan organizasyonun motosiklet kültürünü yaygınlaştırması ve sektörü hareketlendirmesi bekleniyormuş.
MT-10

Yamaha zor bir işi başararak henüz satışta olmayan MT-10’u fuarda göstermek üzere getirmeyi başarmış. Fiyat olarak yapılan açıklamada 57.000tl olduğunu gördük. 160 beygirlik gücü ve 210kilogramlık ağırlığı göz önüne alındığında bizce bu çıplağın satış adeti bir elin parmakları sayısında kalacaktır diye düşünüyoruz. Suzuki’nin GSX-S1000 motoru bununla karşılaştırıldığında 10 beygir daha güçsüz olmasına rağmen, 47.950’lik fiyatıyla öne geçiyor. Pek çıplak sevmeyen Türk tüketicisi gözüyle baktığımızda Honda’nın özel modeli Fireblade SP’sinin dahi 55 bin lira olduğunu gördüğümüzde, MT-10 bir anda hayallerden aşağı, suya düşüyor. Ama güzel motor, takdire şayan.

İstanbul Eurasia 2016 Motosiklet Fuarı / Yamaha 2. İçerik Fotoğrafı
Yamaha Yardbuilt Projeleri

Nefis çalışmalar! Şimdilik MT-07 bazı ile yapılan iki çalışmayı gördük. Yamaha standında sergilenen türk Bunker Garajı’nın sahibi Uzer biraderlerin yaptığı Cafe Racer gerçekten göz kamaştırıyordu. MT-09 süspansiyonları, Tenere 660 jantları, Golden Tyre’dan aldıkları MT60RS Corsa benzeri lastikleri ile Bunker’ciler harika bir alet yaratmış. Barkın Bayoğlu ve ekibinin tasarladığı Manitou7 modeli ise bizi kendimizden geçirdi. Adeta bir taştan yontar gibi tasarladıkları bu yarış motoru, gerçekten de insanın içinde ya hemen bir MT-7 alma isteğini, ya da piste çıkıp gazlama arzusunu uyandırıyor. Avrupa’daki büyük fuarlarda bu Yardbuilt projelerinin, kimin olursa olsun, Yamaha’nın genel standında sergilendiğini görüyoruz. Buna rağmen Manitou7’nin bir kenara atılmış gibi ayrı bir köşede sergileniyor oluşunu ve Yamaha’nın basın bültenlerinde yer almamış oluşunu tam anlayamadık ama iki ekibi de canı gönülden tebrik etmek istedik.


İstanbul Eurasia 2016 Motosiklet Fuarı / Yamaha 3. İçerik Fotoğrafıİstanbul Eurasia 2016 Motosiklet Fuarı / Yamaha 4. İçerik Fotoğrafı
YZ125

İki zamanlı arazi motoru çoğu kimsenin de arayıp bulamadığı cinsten bir alet. Trafiğe çıkabilecek gibi bir donanımı olmayan bu arazi motorunun KTM muadili 8.150 euro. Ancak Yamaha’nın motoru getirip getirmeyeceği, ya da kaça getireceği şu an için pek belli değil.


*

İstanbul Eurasia 2016 Motosiklet Fuarı / Yamaha 5. İçerik Fotoğrafıİstanbul Eurasia 2016 Motosiklet Fuarı / Yamaha 6. İçerik Fotoğrafı


*Popüler sportif şimdi yeni rengiyle.
XSR700

900’lük XSR’lar fuara yetişememiş olsa gerek, 700’lüklere ağzımız sulanarak baktık. Hele Akrapovic egzozlar bir harikaydı. 31.750 liralık fiyatı insanın şevkini biraz kırıyorsa da, Yamaha bu konuda da iyi iş çıkartmış.


İstanbul Eurasia 2016 Motosiklet Fuarı / Yamaha 7. İçerik Fotoğrafıİstanbul Eurasia 2016 Motosiklet Fuarı / Yamaha 8. İçerik Fotoğrafı


YORUMLAR