Kış Aylarında Motosiklet Kullanmak

Çeşitli Yazar: Erçin

Kış Aylarında Motosiklet Kullanmak

‘’Winter is coming’’ esprilerinin bolca döndüğü şu günlerde, biz motosikletçilerin motorlarını bir depoya veya otoparka kaldırıp sıcağın gelmesini beklemek gerçekten ızdırap verici olabiliyor.

 İşte o anlarda güneş yüzünü gösterip yazdan kalma bir gün ortaya çıkınca bir çok motor sever de yollarda görünmeye başlıyor. Evet, aslında bugünler yakında çok uzakta değil. Ve evet, yazdan kalma o an geldiğinde herkes kendini dışarı atacak, fakat soğuk? O hala bizle beraber. İşte bu zamanlar motosiklet sürerken hipotermi ve yüz felci geçirmemek, güvenli bir şekilde sürüşten daha çok zevk almak için yapılması gerekenleri sizin için derledik.


1-     Doğru Sürücü Ekipmanları

Sıcak zamanlarda sürüşe çıkmak bir çoğu için soğuk kış aylarında sürüşe çıkmaktan daha iyidir. Üşümeye başlamak, motosiklet üzerinde küçüldükçe küçülmek, reflekslerin zayıflaması, titremek. Bunların hiç biri güvenli ve doğru terimler, değil özellikle sürücüler için. İşte bunlardan kurtulmak için ilk yapmamız gereken uygun ekipmanlar kullanmak. İlk olarak termal içlikler giyilmeli. Hem ince hem de sürücüyü sıcak tutmakta böylece motosiklet üzerinde rahat hareket sağlamakta. İkinci olarak da balaklava, boyunluk, kışlık çorap ve gore-tex eldiven. Sürüş esnasında rüzgarın en çok etki ettiği kısımlar, ekipmanların birleştiği noktalar. Bu yüzden ceketin üstüne geçen hem de rüzgarı engelleyen gore-tex eldiven kullanılmalı. Aynı şekilde boynu korumak için uzun bir balaklava ve boyunluk iş görecektir. Ayrıca ayakları sıcak tutmak için de kışlık termal çorap. Bunların üstüne giyeceğimiz ekipmanlar yani ceket ve pantolon öneminden sanıyoruz bahsetmeye gerek yok. Ancak belirtmekte fayda var, deri ceket ve pantolon rüzgarı koruyacaktır fakat soğuk için tam tersini söyleyebiliriz. Bu yüzden de kaliteli kışlık bir tekstil ceket ve pantolon bu konuda yardımcı olabilir ve belirttiğimiz gibi gore-tex olmasında fayda var çünkü hem hem hafif hem de rüzgardan ve soğuktan koruyacaktır.

Ayrıca kaskınızda da buğu önleyici malzemeleri  (pin lock, buğu önleyici spreyler) sürüşe çıkmadan önce kullanmayı unutmayın.

Sürücü ekipmanları için tıklayınız.
Kış Aylarında Motosiklet Kullanmak 1. İçerik FotoğrafıKış Aylarında Motosiklet Kullanmak 2. İçerik Fotoğrafı
2-      Doğru Motosiklet Aksesuarları

Temel olarak soğuktan ve rüzgardan korunmak için motosiklet üzerinde yapabileceğimiz birçok seçenek mevcut, özellikle rüzgarı önlemek için portatif bir ön cam kullanmak pratik çözümlerden biri. Ayrıca maddi olarak kısıtlı seçenekleriniz varsa elcik için üretilen rüzgarlıklar elinizi kapatarak soğuktan korunma konusunda size büyük yardımcı olacaktır. Bir diğer seçenek ise elcik ve oturak ısıtmaları, uzun yolda daha rahat bir sürüşe katkısı olacaktır. Bu yüzden yandaki linkleri incelemek isteyebilirsiniz: Elck koruma , elcik ısıtma , Ön cam


Kış Aylarında Motosiklet Kullanmak 3. İçerik Fotoğrafı3-      Motosikleti Sürüşe Hazırlamak

Güvenli ve eğlenceli bir sürüşe çıkmadan önce motosikleti kontrol etmeyi unutmamak gerekir. Kış aylarında bu kontrolleri biraz daha ayrıntılı yapmakta fayda var. Özellikle motosikletiniz su soğutmalıysa antifrizi yakın zamanda değiştirdiğinizden emin olun. Ayrıca radyatör borularının sağlam olup olmadığını kontrol edin.

En dikkat edilmesi gereken ise lastikler. Hava ne kadar soğuksa lastiklerde o kadar geç ısınacaktır. Bu da yol tutuşuna negatif etki etmekte. Bu yüzden olabildiğince ani manevralardan kaçınmakta fayda var. Ayrıca soğuk hava lastik basınçlarını da düşürmektedir. Sürüşe çıkmadan önce lastik basınçlarının doğru düzeyde olduğuna emin olun. Ki motosikletinizi bir süre istirahate bıraktıysanız kontrol ettiğinizde hava basınçlarının normalden düşük olduğunu göreceksiniz.

Bu yüzden şu ürünlere göz gezdirmek isteyebilirsiniz: Hava Ölçerler


Kış Aylarında Motosiklet Kullanmak 4. İçerik Fotoğrafı


4-      Yola Hazırlıklı Olun

Ülkemizin yolları biliyoruz ki pek kaliteli değil ve kış gelip çatınca bu durum biraz daha kötü olmakta. Özellikle sürüş yaptığınız yollarda su birikintilerine, çamur kalıntılarına, çukurlara ve dikkatsiz araç sürücülerine karşı özellikle dikkatli olunmalı.

Yollarda karlı havalardan sonra kalan tuz motosiklete ve yol tutuşuna zararı çok fazla. Eğer sürüş esnasında yolda kristalleşme görürseniz hızınızı olabildiğince azaltın çünkü o ya tuz ya da ince buz tabakasıdır. Ayrıca virajlardan çabuk çıkma gibi bir düşüncenizin olmamasına da dikkat edin. Çizginizde tuz veya buz tabakası sizi bekliyor olabilir.Kış Aylarında Motosiklet Kullanmak 5. İçerik Fotoğrafı5-      BONUS: Eğer kış aylarında motosikletle çıkma gibi bir planınız varsa, hava tahminlerini takip etmeyi alışkanlık haline getirin ve mümkünse kar veya yağmur başlamadan eve dönme planlarını yapıyor olun.

 

Kış olması motosiklet süremeyeceğimiz anlamına gelmez. Tabi ki doğru ekipmanlar ve gerekli önlemleri aldıktan sonra. Yola çıkmadan önce kendinizin ve motosikletinizin sürüşe uygun hazırlandığınıza emin olun ve çevrenizdeki motor severleri selam vermeyi unutmayın. İyi sürüşler!Kış Aylarında Motosiklet Kullanmak 6. İçerik FotoğrafıYORUMLAR