in

Kask Kameraları Sanılandan Daha Güvenli Olabilir

Yazar: Ahmet TEZCAN

Ulaştırma Araştırmaları Laboratuvarı tarafından BBC Safety adına yürütülen bir araştırma, kask kameralarının bazı şartlarda baş için yaralanma riski teşkil etmediğini gösterdi. Yine de araştırma sonucuna göre farklı yaralanmalara sebep verebilecek farklı değişkenler test edilmediğinden; tüm kaskların, senaryoların ve tasarımların aynı sonucu vereceğini söylemek için daha fazla araştırma ve test yapılması gerekiyor.

Son 5 yıldır çok yaygın bir şekilde kullanılan kask kameraları, sürüşlerinizi paylaşmak için havalı bir yol; aynı zamanda talihsiz bir kaza için hayati bir kanıt niteliğinde.

Birçok sürücü bu kameraları kullanmakta fakat son zamanlarda kask kameralarının güvenlik açısından sorun teşkil ettiği yönünde tartışmalar ortaya atıldı. 2014 yılında Uluslararası Motosiklet Federasyonu (FIM), kaskın darbe emme özelliğini engellediği gerekçesiyle, sürücüleri bu kameraları kullanmaktan men etti.

Ancak BBC Safety adına Ulaştırma Araştırmaları Laboratuvarı tarafından yürütülen güncel bir araştırma gösteriyor ki, kask kameraları korkulduğu kadar tehlikeli değil.

Kask Kameraları Sanılandan Daha Güvenli Olabilir 1. İçerik Fotoğrafı

Bu hususta yapılan araştırma ile kaska bir kamera yerleştirmenin kaskın güvenlik performansını ektileyip etkilemediği test edildi. Araştırmada yaygın şekilde kullanılan tırmanış kaskları, ön, yan ve üst kısımlara hem bant hem de kayışla kameralar monte edilerek kullanıldı. Darbe esnasında başa yönelen enerji, birkaç Avrupa standartına uygun şekilde darbeler ile ölçüldü.

Sonuçlar, üç darbe noktasına da kamera monte etmenin başta yaralanma riski teşkil etmediğini gösterdi.

Ulaştırma Araştırmaları Laboratuvarı’nın Şef Bilim İnsanı Richard Cuerden: “Kasklara kamera yerleştirmenin güvenlik sonuçları konusunda endişeler artmıştı, bu sebeple test edilen yapılandırmaların halen güvenlik standartlarına uyduğunu görmek cesaret verici.”

“Sonuçlar umut verici olsa da her kask ve yapılandırma ile sonuçların aynı olacağını sanmıyoruz. Farklı yaralanmalara sebep verebilecek farkı değişkenler test edilmedi bu yüzden tüm kaskların, senaryoların ve tasarımların aynı sonucu vereceğini kendimizden emin bir şekilde söylemek için daha fazla araştırma ve test gerekiyor.”

Bu konuda sosyal medyada sürücülerin görüşleri alındı ve bazı sürücüler şöyle yorumlarda bulundu:

Rich Beach: “Kaza esnasında başınızda bulunan her şey tehlikelidir. Eğer bu şey başınızın yuvarlanmasını engelliyorsa bütün vücudun yuvarlanmasını engelleyebilir.”

Rob Hart: “Tehlikeli olduğunu sanmıyorum çünkü kaza esnasında kopacaktır. Artık sürüşe kamerasız çıkmam.”

Martin Crockford ise bu kameraların boyutlarının bir sorun olduğuna şöyle değindi: “İyi fikirler olduğuna kesinlikle katılıyorum. Problem, kafaya tuğla kadar büyük bir şey monte etmekte yatıyor. Kameranın boyutu bir cep telefonu kamerası kadar olmalı ve çantada bulunan bir ekipmana kablo ile bağlı bir şekilde kayıt yapmalı. Kaskın kenarına bir GoPro kamerası takmak için bir sebep göremiyorum.”

Matthew Mepham: “Motosikletli kuryelerin kamera takması standart hale getirilmeli. 4 yılda yaklaşık 200 bin km yol kat ettim ve benim hatamdan kaynaklanmayan 5 kaza yaptım. Doğru şekilde monte edilmediğinde kameralar tehlikeli olabilir, arkanızda başka araçlar ile 120 km hızla giderken kameranın kopması istenecek bir şey değil. Bunu senaryoyu önlemek için ekstra yapışkanlı güvenli montaj üniteleri satın alınabilir. Bu kameralar doğru şartlarda kullanıldığında kesinlikle tehlikeli değil.”

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Kış Aylarında Motosiklet Kullanmak

Givi S650 Çocuk Koltuk

REKLAM