MotoGP: Assen Yarış Sonuçları!

MotoGP Yazar: Özlem Köseoğlu

MotoGP: Assen Yarış Sonuçları!

MotoGP Assen’de, sezonun sekizinci yarışında Rossi bir düşüş yaşarken sürprizlerle ve sevimsiz kazalarla dolu karmaşık bir yarış, Marc VDS Takımı ile yarışan Jack Miller’ın galibiyeti ile sona erdi. Detaylara bir göz atalım…

21 yaşındaki Miller, MotoGP’deki ilk galibiyetini alırken, kaza yapan üç yarışçıdan biri Rossi oldu. Dokuz kez Dünya Şampiyonu olan Valentino Rossi de dahil olmak üzere Andrea Dovizioso ve Danilo Petrucci’nin düşüş yaşadığı Assen raundunda, Jack Miller, MotoGP’deki ilk galibiyeti ile heyecanlı yarışa damgasını vurmayı başardı.


MotoGP: Assen Yarış Sonuçları!  1. İçerik Fotoğrafı

Assen'de Gözler Jack Miller Üzerinde


Miller, Groningen şehrinin güneyinde yer alan Assen’de pistini sert hava koşulları  vurduğunda önünde kırmızı bayrak ve yeniden başlama telaşı yaşanırken, liderliğe el atıp Marc VDS Honda Takımı içerisindeki kutlamaları ateşlemek için avantaj elde etti. 2015 senesinde MotoGP’ye sıçrayan Avustralyalı, aynı zamanda Marc VDS Honda için, premier sınıfta ilk galibiyeti güvence altına almış oldu.


MotoGP: Assen Yarış Sonuçları!  2. İçerik Fotoğrafı

Jack Miller

Miller, koşulların onu podyuma çıkaracağı şansını anladıktan sonra aceleci davranıp hata yapmak için pek hevesli değildi, fakat bitiş çizgisini geçtikten sonraki tepkisi ile ilk başarının getirdiği saf bir duyguyu apaçık bir şekilde sergilemiş oldu. 2012 Avusturya Grand Prix’inde Casey Stoner’dan beri bir MotoGP yarışı kazanan 12. Avusturalyalı olan Miller, duygularını şu şekilde ifade etti: “Şu anda ne hissedeceğimi tam olarak bilemiyorum. Sadece motosikletin üzerinde kalmak güzeldi. Birçok insan, bize karşı bu projenin yürümeyeceği gibi kötü eleştirilerde bulunmuştu. Bu, yağmurlu bir havada gelen bir galibiyet fakat tecrübe ile yetişip buna sahip olmak ve insanların motosiklet kullanabildiğimi bilmesi harika bir duygu. Honda’ya benim üzerimde bu riski aldığı için teşekkür ediyorum.” Böylece 2006 Portekiz yarışından sonra, Miller’ın galibiyeti ile ilk defa bağımsız bir takım MotoGP’de boy göstermiş oldu.

 

Islak zeminde başlayan adrenalin dolu yarış, yağmur sebebiyle 12 tur kala durduruldu, sonrasında son 12 turda ise birçok kaza gerçekleşti.


MotoGP: Assen Yarış Sonuçları!  3. İçerik Fotoğrafı

9 Numara ile Danilo Petrucci, 4 Numara ile Andrea Dovizioso ve 46 Numara ile Valentino Rossi Rekabeti

 

Danilo Petrucci, Andrea Dovizioso ve Valentino Rossi, kırmızı bayrakla durması öncesinde sıkı bir mücadele içerisindeydi, fakat daha sonra yağmurun azizliğine uğrayan isimler bu üç isim oldu.


MotoGP: Assen Yarış Sonuçları!  4. İçerik Fotoğrafı

Jack Miller ve Marc Marquez Mücadelesi


Marc Marquez ise Miller’ın arkasında yarışı ikinci olarak tamamlamayı başaran isim oldu. Ayrıca ıslak pistte mücadele veren Lorenzo ise yarışı ancak onuncu sırada tamamlayabildi.


MotoGP: Assen Yarış Sonuçları!  5. İçerik Fotoğrafı

45 Numara ile Scott Redding 


OCTO Pramac Yakhnich Takımı’ndan İngiliz Scott Redding, ilk virajda liderlikle başı çekmek için Cumartesi günkü sıralama seansları boyunca nefis bir performans sergileyerek ön sıralarda en iyi başlangıcı yapmıştı, fakat Pramac Ducati sürücüsü, viraja geniş bir şekilde girdiğinden mücadelesi erken bir gerilemeye uğradı.


MotoGP: Assen Yarış Sonuçları!  6. İçerik Fotoğrafı

Jack Miller'ın Assen Galibiyeti Sonrası Gururu ve Mutluluğu Yüzünden Okunuyordu

 

Yarışın kendisi gibi yarış sonrası sıralama da oldukça ilginç sonuçlandı. Islak zemin fatihi Jack Miller ise zor koşullarda dünyanın en iyi pilotlarını ezip geçen yarış birinciliği ile haklı olarak Assen’de en çok konuşulan isim oldu.  Bu arada sezonun dokuzuncu ayağı GoPro Motorrad Grand Prix’i ise Sachsenring Pisti’nde 15-17 Temmuz 2016 tarihleri arasında gerçekleşecek.

 

Assen Yarış Sonuçları

MotoGP: Assen Yarış Sonuçları!  7. İçerik Fotoğrafı


2016 MotoGP Şampiyonası'nda Genel Sıralama

MotoGP: Assen Yarış Sonuçları!  8. İçerik Fotoğrafı


YORUMLAR