Motorcu Göçmen

Sektörel Yazar: Özlem Köseoğlu

Motorcu Göçmen

1955 yılında faaliyetlerine başlayan Motorcu Göçmen, İzmir’in en eski motosiklet ve aksesuarlarını satan dükkanı olarak biliniyor. Şimdilerde işletmede faaliyetlerine devam eden ve İzmir Kawasaki Bayiiliği’ni yürüten Mustafa Dinamit ve eşi Ebru Dinamit ile beraberiz. Dinamit ailesi ile mis kokan kahveler eşliğinde güzel sohbetimize başlıyoruz.

Motorcu Göçmen’in eski tarihinden yola çıkarak başlayalım. Motorcu Göçmen’i kuran dedeniz Ruşit Dinamit ve Göçmen’i nasıl kurduğu hakkında bilgi verebilir misiniz?


1955 yılında dedem Ruşit Dinamit ve babam İbrahim Dinamit birlikte bisiklet yedek parçacısı ve tamircisi olarak başlamışlar. Seyyar bir arabada tezgahla yürüttükleri bu işe, Basmane’de tuttukları dükkanda ortak olarak devam etmişler. Babam evlendikten sonra ayrılınca iki şirket olarak yürütmüşler. Ben ise daha sonra büyük motosiklet satış işine ağabeyim Ercan Dinamit ile birlikte başladım. 1998 senesinde ise işimize lastik, bakım, ikinci el motosiklet alımı ve satışını da ekledik.Motorcu Göçmen 1. İçerik Fotoğrafı

Kawasaki motosikletlerKısaca Motorcu Göçmen’den bahsedelim, sattığınız motosikletler, aksesuarlar neler? Ayrıca servis hizmetiniz bulunuyor mu?


Yakın geçmişten bahsederek başlayayım. 2000 senesinde Yamaha Bayiliği’ni aldık ve 2003 senesinde abim Ercan Dinamit ile yollarımızı ayırmaya karar verdik. Yamaha Bayiliği’ni 2009 senesine kadar sürdürdük, bu süreçte Yamaha’yı elimizden geldiğince üst seviyelere çıkaracak satışlar yapmaya çalıştık ve bunu da başardığımıza inanıyorum. Yamaha’nın ardından 2011 yılında Kawasaki İzmir Bayiliği’ne başladık ve şu ana kadar da satışlarımızın oldukça iyi gittiğini söyleyebilirim.


Öyle ki 2011 senesinden beri yapmakta olduğum Kawasaki Bayiliği’nden gerçekten çok memnunum. Bunun sebeplerinden biri de distribütörümüz olan Z Motor’dan Onur Dağdeviren başta olmak üzere her türlü maddi ya da manevi desteği görmemiz. Özellikle belirtmek istediğim başka bir konu da Kawasaki’nin yedek parçalarının çok pahalı olduğu konusu. Bu durumun çok eskilerde kaldığını, yedek parçaların gayet makul fiyatlarda olduğunu vurgulamak isterim.


1.

Motorcu Göçmen 2. İçerik Fotoğrafı


2.

Motorcu Göçmen 3. İçerik Fotoğrafı


1.Çeşitli markalarda kasklar

2.Motosiklet botları ve ayakkabılarıAyrıca aksesuar olarak mont, kask, bot, eldiven, pantolon, jean, yelek, arka ve yan çantalar gibi, bir motorcunun ihtiyacı olan her tür ürünün de satışını yapıyoruz. Özen Motor ve Mototal ile çalışıyoruz, birlikte çalışmaktan çok memnunuz. Markalardan bahsetmek gerekirse, Revit, Richa, LS2, Nolan, X-Lite, Shoei, MT gibi birçok markayı bünyemizde bulunduruyoruz. Kahramanlar’da bulunan 300 metrekare olan dükkanımızda servisimiz de mevcut. Kawasaki Bayisi olduğumuz için Kawasaki başta olmak üzere markası ne olursa olsun her türlü motosiklet servisi ve bakımını yaptığımızı belirtelim.En çok satan Kawasaki hangisi ve sizce neden? Bir de sizin favori Kawasaki’nizi duyalım.


En çok satan Kawasaki modelimiz ve en popüler olan modelimiz Versys 650. Hem piyasa şartlarında ekonomik diyebileceğim hem de model olarak kendini yüzde 60 yenilemeyi başardığı için Avrupa’da ve Türkiye’de çok tutulan bir model. İzmir’de de en çok sattığımız model Versys 650 ABS’li modeli diyebilirim. Çünkü ara kullanıcı için ideal bir motosiklet. Başlangıç seviyesinden yani 250, 300 ya da 500 cc bir motosikletten bir üst segmente geçmek isteyenler için çok ideal ve güzel bir seçenek. Enduro’ya geçmek isteyen ya da yol Endurosu isteyen kişiler için biçilmiş kaftan! Aslına bakarsanız tüm Kawasaki modellerini çok seviyorum, ama en çok satmaktan hoşlandıklarım Naked ve Enduro tipi modeller, aslında Racing’te de çok başarılıyız ve gün geçtikçe çok daha iyi olacağına inanıyorum. Özellikle Z1000 satışımızın, adet olarak oldukça başarılı sayılara ulaştığını söylemekten de mutluluk duyuyorum.Motorcu Göçmen 4. İçerik Fotoğrafı

Motorcu Göçmen ailesi ve takımıEbru Hanım, bir bayan olarak bu sektörde bulunuyorsunuz, sektör konusunda görüşlerinizi alabilir miyiz?


Yaklaşık 5 yıldır eşim Mustafa Dinamit ile birlikte çalışıyorum ve önceden bir ilgim olmamasına rağmen şu anda kullanıcı arkadaşlarımızla birlikte motosiklet sektörünün birebir içerisindeyim. Aslına bakarsanız böylece çok fazla tecrübe edinmiş oldum, çok şey öğrendim ve bu durumdan da son derece mutluyum. Oldukça güzel ve eğlenceli bir sektör olduğunu söyleyebilirim. Herkes severek motosikletine biniyor, işin içerisinde hiçbir şekilde mecburiyet yok. Artan trafik koşullarında, keyfin bir adım ötesinde de sürücüler bunu bir zaruret olarak görmeye başladılar. Biz de bu keyfe dahil olarak fırsat oldukça motosiklet kullanıyoruz ve ehliyetim olmasına rağmen kullanmasam da devamlı artçı olarak motosiklete dahil oluyorum. Bayan sürücüleri görünce çok mutlu oluyorum, ama keşke sayımız daha fazla olsa diye düşünüyorum. Trafikte tacizlere maruz kaldığımız bir gerçek ama otomobil sürücüleri biraz daha hoşgörülü olursa, çok daha rahat bir motosiklet sürüş ortamı olacağına eminim.Mustafa Bey, Motorcu Göçmen olarak kaç kişi çalışıyorsunuz?


Mağazamızda 3, servisimizde de 2 arkadaşımız çalışıyor, toplamda 5 kişilik ekibimiz var. Unutmadan söyleyeyim, bir de genç bir asistanımız var, motosikleti çok seven ve bu konuda yetişmekte olan oğlumuz Mert. (Hep birlikte bir diğer ismi “Kawasaki Man” olan Mert ile gülüyoruz.)Motorcu Göçmen 5. İçerik Fotoğrafı

Motosiklet çantalarıİstanbul’da gerçekleşen Motosiklet Fuarı Eurasia Moto Bike Expo’ya ilgi büyük oluyor. Hatırladığım kadarıyla 2014 senesinde Kawasaki katılmamıştı. Bizzat şahit olduğum için biliyorum, katıldığı 2015 senesinde de büyük bir ilgi görmüştü. Fuar satışlarınızı nasıl etkiliyor?


Evet, haklısınız, 2014 ve öncesinde İstanbul’daki fuara katılmadık, çünkü fuara katılmak gerçekten ciddi maliyet doğuruyor. Diğer yandan fuarda yer almak satışların artmasında ciddi bir etken. 2015 senesinde İstanbul Motobike Expo Fuarı’nda Kawasaki olarak büyük bir ilgi gördük, özellikle Z Motor bu konuda çok özveride bulundu. Bu işi gerçekten severek yapan, motorcu kökeninden gelmiş bir firma, kendileri de motosiklet kullanıyor. Özetle, fuara katılmış olmanın sonucunda satışlarımızda artış olduğunu söyleyebilirim.Fuar ve motosiklet meraklıları demişken sizin için “müşteri memnuniyeti” ne anlam ifade ediyor?


Müşteri memnuniyeti, bir esnafın olmazsa olmazıdır. Bize gelen müşterilerimizin ihtiyaçları doğrultusunda yönlendirme yaparak memnuniyetini sağlamaya çalışıyoruz. Mesela hiç motosiklet kullanmamış ama ehliyeti olan bir müşterimiz 1000cc’lik bir motosiklet istediği zaman, yaptığı tercihin kendisine sorun yaratabileceğini, 1000cc’den başlamasının doğru olmayacağını bile anlatıyoruz. Bir de tabii ki boy ve kilosuna göre müşterilerimizi, kendilerine uygun motosikletler konusunda yönlendiriyoruz. Çünkü bu işi çok severek ve sorumluluğunun farkında olarak yapıyoruz.Motorcu Göçmen 6. İçerik Fotoğrafı

Motorcu Göçmen servisiSatış yapmak için satış yapmaktan yana değiliz. Motosiklet kullanmanın ciddi bir iş olduğunu, tehlikelerini, eğitim gerekliliğini, bilmeyen müşterilerimize, dostlarımıza kendilerinin iyiliği için elimizden geldiğince anlatmaya çalışıyoruz. Güvenlik ekipmanlarının bir sürücü için olmazsa olmazı olduğunu en azından bir kaza anında kaskın ne kadar koruma sağladığını, yeni kullanıcılara anlatıp onların güvenliğine önem verdiğimizi bilmelerini istiyoruz. İşimizi gerçekten çok seviyoruz, bu işi yaparken sorumluluk sahibi olunması gerektiğini bilerek, müşterilerimizin mutlu ve güvenli bir şekilde bizden ayrılmaları için elimizden geleni yapıyoruz.İçinde aktif olarak yer aldığınız motosiklet piyasası hakkında neler söyleyebilirsiniz? Gelecek için görüşleriniz neler?


Bildiğiniz gibi 2005 senesinde, Çin üretimi motosikletler ciddi bir şekilde piyasada yer almaya başladı. Bu da kullanıcı sayında bir artış olmasını sağladı. Sonrasında motosikletin zevkini alan bu sürücüler işi ilerleterek daha büyük motosikletler kullanmak istediler ve piyasada diğer markaların motosiklet satışlarında da artışı sağladı. Motosikletin trafikte büyük bir kolaylık olduğu daha da kendini göstermeye başladı. Tabii ki şunu da söylemeliyim, trafikte Avrupa ile aramızda büyük bir fark var, çünkü orda sıralama önce yaya, sonra motosiklet ve en son otomobil olarak yer alıyor.


Fakat ne yazık ki ülkemizde bu şekilde bir sıralama yok. Otomobil sürücülerinin motosiklet konusunda daha da bilinçlenmesi gerekiyor. Diğer sürücülere, motosikletin de otomobil gibi normal şeritte gitmesi gerektiği bilinci kazandırılmalı. Aynı şekilde motosiklet sürücülerinin de gerekli eğitimleri alarak gerekli güvenlik ekipmanlarını eksik etmeden bu işi sahiplenmesi gerekiyor ki diğer sürücüler tarafından saygı görsünler. Sektör gittikçe büyüyen bir sektör ve ilerleyen zamanlarda çok daha iyi olacağına inanıyorum. Umarım çok daha iyi zamanlarını görebilme şansımız olur.Sektör içinde yaşadığınız sıkıntılar var mı?


Her sektörde olduğu gibi bizim de bazı sıkıntılarımız var. En büyük sıkıntılardan biri, motosikletler üzerindeki vergiler. Çok yüksek tutarlarda vergi ödemek zorunda kalıyoruz. Bir diğer sıkıntımız da Kawasaki motosiklet satışlarımızın euro üzerinden olması ve euro’nun gün geçtikçe artması fiyatları oldukça etkiliyor. Bu iki etken, ne yazık ki nihai tüketiciyi de motosiklet kullanma konusunda olumsuz yönde etkiliyor.Motorcu Göçmen 7. İçerik Fotoğrafı

Mustafa Dinamit ve birlikte çalıştığı eşi Ebru DinamitSiz motosiklet kullanıyor musunuz?


Motosiklet kullanan bir aileden geliyorum ve fırsat buldukça motosiklet kullanmaya çalışıyorum. Bazen arkadaşlarımla yurt dışı gezilerine bazen de eşim ya da oğlumla beraber kısa gezilere çıkıyoruz.Eklemek istediğiniz bir konu var mı?


Motosiklet bilincinin daha da gelişmesi için elimizden geleni yapmamız gerektiğine inanıyorum. Ayrıca Motoron dergisinin katkıda bulunduğu gibi birçok önemli medya kuruluşunun da motosiklet bilinci ve kültürünün geliştirilmesine katkıda bulunmasını temenni ediyorum. Bu kültürün artarak daha da yaygınlaşmasını diliyorum. Kawasaki Bayisi olarak hizmet vermekte olan Motorcu Göçmen, İzmir Kahramanlar’da faaliyetl erine son sürat devam ediyor. Motosiklete gönül vermiş bir aile olan Dinamit ailesini, sektöre katkılarından dolayı kutluyoruz.

YORUMLAR