Motosikletimizi Kışın Zorlu Koşullarından Korumak!

Çeşitli Yazar: Özlem Köseoğlu

Motosikletimizi Kışın Zorlu Koşullarından Korumak!

Kış mevsiminde, motosikletimizi zorlu hava koşullarından korumanın yollarına bir göz atalım.

Motosikletinizin sadece üzerini branda ile örterek kışın zorlu koşullarından korunacağını sanıyorsanız, baharda kullanmak üzere açtığınızda tatsız sürprizlerle karşılaşabilirsiniz. Sürüş sezonu başladığında, motosikletinizin çalışmama durumu ile karşılaşabilirsiniz ve motosikletinizin yollara geri dönebilmesi için ciddi bazı tamiratlara ihtiyaç duyabilirsiniz. Eğer soğuk havalarda motor kullanmayıp güzel havaları tercih ediyorsanız ya da kışın bir süreliğine motor sürmeye ara veriyorsanız, yazımıza göz atmanızı tavsiye ediyoruz.


Motosikletimizi Kışın Zorlu Koşullarından Korumak!  1. İçerik Fotoğrafı


1- Motosikletinizi kış için bir kenara koymadan önce, tüm sezon boyunca üzerinde herhangi bir su izi kalmasın diye etraflıca bir temizlikten geçirmeniz mantıklı olacaktır. Motosikletinizi yıkayın ya da yıkatın ve kış sezonu boyunca neme ve paslanmaya karşı bariyer oluşturması amacıyla rutubetsiz bir ortamda tamamen kurumasına izin verin.


Motosikletimizi Kışın Zorlu Koşullarından Korumak!  2. İçerik Fotoğrafı


2- Motosikletinizin yağını ve filtrelerini değiştirin. Eğer motosikletinizi bozuk yağ ile bırakırsanız, bahar ayı gelip çattığında, çalışmayı reddeden asi bir motosiklet ile karşılaşabilirsiniz. Ayrıca kış nemi, motosikletin motorunun içinde toplanacağından, silindir duvarlarında ve pistonlarında pas oluşumuna sebebiyet vereceğinden motor iç öğelerini yağlamak işinize yarayacaktır.


Motosikletimizi Kışın Zorlu Koşullarından Korumak!  3. İçerik Fotoğrafı


3- Motosikletinizi kışa hazırlamak için, zinciri, çatal yüzeylerini, telleri ve diğer önemli noktalar da dahil olmak üzere motosikletinizin hareket eden parçalarını yağlayın. Bu, parçaların paslanması ile sonuçlanacak olan nemin oluşmasını engelleyecektir.


Motosikletimizi Kışın Zorlu Koşullarından Korumak!  4. İçerik Fotoğrafı


4- Kış aylarında kullanmadığınız sürece, yakıt deponuz paslanabilir. İçerisindeki benzin, bozulabilir ve zamanla yapışkan, ağdalı bir hal alabilir. Aylar sonra, benzininizi çalışmaya hazır bir şekilde saklamak için, deposunu tamamen dolu tutmaya özen gösterin. Depo tam dolu olduğunda, depo duvarlarında nem oluşamayacaktır ve bu yüzden deponuz kuru kalacaktır.


Motosikletimizi Kışın Zorlu Koşullarından Korumak!  5. İçerik Fotoğrafı


5- Uzun süre çalışmayan ve yerinde duran motosikletinizin akülerinin, kendi kendilerine azalma ve boşalma eğilimi vardır. Akü şarj sistemleri ile akünüzün şarjını izleyebileceğiniz gibi aşırı şarj olmasına da engel olabilirsiniz.


Motosikletimizi Kışın Zorlu Koşullarından Korumak!  6. İçerik Fotoğrafı


6- Ön ve arka lastik havalarınızın tavsiye edilen maksimum basınçla şişirildiğinden emin olun. Soğuk koşullardaki hava yoğunlaşabilir bu yüzden lastiklerinizin dirençli ve hava basılmış olması önemlidir. Lastik, soğuk zeminde donmayı sevmez bu yüzden ne yapılması konusunda bir sonraki maddemize göz atabilirsiniz.


Motosikletimizi Kışın Zorlu Koşullarından Korumak!  7. İçerik Fotoğrafı


7- Aylarca motosikletinizi hiç dokunmadan hareketsiz bir biçimde bırakırsanız, tekerlekleri uzunca bir süre aynı pozisyonda kalacağından üzerinde düzleşmeler oluşabilmektedir. Uygunsuz hava şartlarında, haftalarca hatta aylarca hareketsiz bir şekilde devamlı yerle temas eden lastiğin yapısı ve basıncı olumsuz yönde değişebilir. Lastiklerin zeminle olan temasını keserek aynı zamanda lastiklerin balansının ve basıncının bozulma olasılığını da azaltmaya katkıda bulunan arka sehpalar, özellikle kışın kullanılmayan motosikletlerin lastiklerini korumaya yardımcı olacaktır. Eğer bu malzemeniz yok ise, arada bir lastiklerinizi hareket ettirmeniz de faydalı olacaktır. Eğer motosikletiniz, beton üzerinde konumlanmış ise, bir parça kontrplak ya da halı koyabilirsiniz, böylece nem lastiklerinizin içine sızamaz. (Tabii eğer orta sehpanız varsa, lastikleriniz için gözünüzün arkada kalmasına gerek yok.)


Motosikletimizi Kışın Zorlu Koşullarından Korumak!  8. İçerik Fotoğrafı


8- Sevdiğiniz koruyun ve sıra brandaya geldi. Motosikletlerimizi zorlu hava koşullarında kapalı garaja koyma şansımız yoksa (ki olsa bile toz parçacıklarının boyaya verebileceği zarardan korumak için örtülmelidir), mutlaka kaliteli bir branda ile örtmeliyiz. 

YORUMLAR