Motosiklette İşitme Sorunları

Çeşitli Yazar: Burak Yıldız

Motosiklette İşitme Sorunları

Motosiklete binerken başımıza ve vücudumuza dikkat ettiğimiz kadar kulaklarımıza dikkat ediyor muyuz?

Birçoğumuz motosiklete binerken alınması gereken tedbirleri eksiksiz yerine getirmeye çalışıyoruz. Kask? Tamam. Ceket, pantolon? Tamam. Eldiven, bot ve boyunluk da tamam. Zararlı etmenlerden yeterince korunuyor muyuz artık? Hayır tabii ki, kulaklarınızı unuttunuz!


Ulusal Sağlık Enstitüsü’nün araştırmasına göre Amerika’da yaşayan 26 milyon kişide çeşitli sebeplerden oluşan işitme kaybı var. Bunun en önemli nedenlerinden biri de uzun süreli yüksek sese maruz kalmak. Bunu içinde yüksek sesle müzik dinlemek, kalabalık yerlerde uzun süre bulunmak ve bizi en çok ilgilendiren motosiklet sürmek de var.

 

 

Motosiklette İşitme Sorunları 1. İçerik Fotoğrafı


Peki rüzgarın kulağımıza zarar verip vermediğini nasıl anlayabiliriz? OSHA(Avrupa İş Sağlığı ve Güvenliği Ajansı)’nın yaptığı araştırmaya göre 85 desibel işitme zararı potansiyeli için alt noktadır. Eğer 30 dakika ve üzeri sürede sürüş yapmışsanız ve durduğunuzda az duyduğunuzu ya da uğultu olduğunu hissediyorsanız kulağınız 85 desibelden fazlasına maruz kalmış ve zarar görmüş demektir.

Motosiklet sürerken de kulağımıza zarar veren birçok etmen bulunuyor. Rüzgarın hızı, kullanılan kask, sürüş zamanı, sürüş hızı ve egzoz sesi bunların arasında.

 

Motosiklet sürücülerinin işitme zararını yok edecek veya en aza indirgeyecek iki önemli etken vardır; kask ve kulak tıkacı. Eğer kaskınız rüzgardan fazla etkileniyor ve içeriye yüksek oranda ses iletiyorsa kaskınızı rüzgar direnci daha yüksek olan bir kaskla değiştirmek sizi hızlı ve uzun süreli sürüşlerde oldukça rahatlatacaktır. Eğer kaskınızı değiştiremiyorsanız bu sefer de imdadınıza kulak tıkacı yetişiyor. Uzun süreli sürüşlerde takacağınız kulak tıkacı sizi hem işitme zararlarından koruyacak hem de sürüşünüze odaklanmanızı sağlayacaktır.


Kulak Tıkacı İçin: 

http://www.motosikletim.com.tr/NO-NOISE-KULAK-TIKACI-MOTORSPORT-MOTOSIKLET-KULLANICILARINA-OZEL,PR-505203.html

YORUMLAR