Motosiklette Yeni Dönem

Yavuz Taşkıran

Motosiklette Yeni Dönem

Türkiye Motosiklet Federasyonu Başkanını seçmek için 26 Ekim 2016 günü genel kurul çalışmalarını tamamladı. Mevcut Başkan Bekir Yunus Uçar güven tazeledi. Yönetim Kurulu üyelerinde değişiklikler göze çarptı. Ama delegeler bu listeyi onayladılar. Bu vesile ile yeni yönetime başarı dileklerimi sunuyorum.

Yavuz Taşkıran

Motoron Dergisi Yazarı

2020’ye kadar uzun bir süre var denilse de bu yıllar çabuk geçiyor. Adı geçen yılda elektrikli motorların Tokyo Olimpiyat Oyunlarında gösteri niteliğinde yarışması konusunda çeşitli değerlendirmeler yapılıyor. Dikkatli okurlarım daha öncelerde bu konuda yazdığım yazıyı hatırlayacaklardır. Olimpiyatlarda motosiklet yarışları programa alınsın diye epeyce ilgi gören bu görüşüm şimdi Akdeniz Motosiklet Birliği Başkanı tarafından tüm üye ülkelere bilgi notu şeklinde iletiliyor.


Bu konuda, ilgili ülkelerin Olimpiyat Komiteleri Başkanları ile temas edilmesi, motosiklet yetkililerinin Olimpiyat Komitelerini ziyaret etmeleri şeklinde öneriler bulunuyor. Böyle bir şey mümkün müdür sorusu ile başlarsak, önümüzde epeyce yol almamız gereken noktalar bulunuyor: Birincisi, iletişim konusunda çok ciddi eksikliklerimiz var. Yalnızca web sayfalarındaki haberlerle motosiklet ailesi ile haberleşmek yeterli olmuyor. Yayınlanmakta olan dergilerimizin sayısı çok değil. Kime sorsam elinizdeki bu dergiyi hem internette hem de hem de orijinalinden takip ettiklerini öğreniyorum.


Sosyal medyadaki paylaşımlar zaman zaman tartışma ve çekişmeleri içeriyor olsa da insanların orada buluşmaları bir gelişmedir şeklinde değerlendiriyorum.


Beklentilerimiz var mıdır sorusuna cevaplar bulmaya çalışayım: Pist yarışlarını ne yazık ki yeterli sayıda yapamadık. Bu konuda çeşitli ve geçerli sebepler öne sürülebilir. İstanbul Park orada yatıyor ve biz yeni pist yapmak için yeni girişimlerde bulunuyoruz. İzmir pisti sürüş güvenliği açısından çeşitli sorunlarla boğuşuyor. Düzce’de başladığı bildirilen pistin durumunu ancak sosyal medyada izleyebiliyoruz. Diğer ülkelerde yapalım dediğimiz yarışları ancak Serez’de gerçekleştirebildik.


Şimdi dikkatle durun: Dosdoğru pistimiz yok ama bizim en başarılı olduğumuz branş pist yarışları... Eski Süpermoto ve Motokros şampiyonumuz Rodi şimdi pistte kendini göstermeye başladı. Harun Avrupa’da üçüncülük kürsüsünde. Kenan 5. defa Şampiyon. Toprak, 17. pole pozisyonundan çıkıp podyumda üçüncülük kupasını alıyor.


İşin bir başka tarafı son zamanlarda motokros ve enduro branşlarında organize ettiğimiz, Tokat, Azdavay, Gemlik, Kaynaşlı, Düzce, Kartepe yarışlarına karşılık bu alanda Avrupa ve Dünya çapında yeterli derecelerimizin bizi memnun etmemesidir. Şakir ve Serkan gittikleri Dakar Rallisinde ciddi bir başarı kaydettiler. Oralara katılmak için çok daha fazla yarış yapmaları gerekiyor. Biz bunları sağlamak zorundayız. Uzak Doğuya giden sporcularımız da var. Ama unutmamamız gerekiyor; ülkemiz büyük bir ülkedir ve daha fazla motosiklet sporcusunun keşfedilmesi, seçilmesi ve yönlendirilmesi gereklidir.


Motosiklet ailesi, yeni dönemde daha çok sporcu, daha çok yarış ve daha çok iletişim bekliyor. Hızlı ve doğru haberler, motosikleti teşvik eden haberler ve en önemlisi de daha az vergili motosiklet satın almak istiyorlar. En önemli beklenti de bu olsa gerek... Zor fakat imkansız değildir!!!

YORUMLAR