Skully AR-1 Akıllı Kask

Kask Yazar: Ahmet TEZCAN

Skully AR-1 Akıllı Kask

Dijital çağda gelişen teknoloji ile birlikte akıllı telefonlar, akıllı saatler gibi birçok ürün geliştiriliyor. Şimdi de Skully firması tarafından, motosiklet kasklarının geleceğini temelinden değiştirecek akıllı bir kask var karşınızda. Ön siparişleri alınmaya başlanan kaskı biraz yakından inceleyelim.

Bildiğiniz gibi piyasada birçok kask üreticisi mevcut, fakat son zamanlarda çıkan ürünlerin neredeyse hepsinde sadece konfor, sağlamlık ya da ventilasyon (hava akımı) sistemlerine yoğunlaşılmış. Bunlar önemli kriterler ama motosiklet kullanıcıları konfor ve güvenliğin dışında biraz da sürüşü kolaylaştıran özelliklere ihtiyaç duyuyor. Bu durumu dikkate alan Skully firması da akıllı bir kask üreterek bu ihtiyaçlara cevap vermeyi umuyor. Tüm işlerini yüksek hızlı bir mikroişlemci ile yapan Skully AR-1 bakalım sürücülere ne gibi özellikler sunuyormuş.

 

Skully AR-1 Akıllı <a href=Kask 1. İçerik Fotoğrafı" src="https://media.motoron.com.tr/habericerik/skully-ar-1-akilli-kask-foto-1.jpg">

 

 

Entegre GPS Sistemi

Öncelikle değineceğimiz özelliği tabii ki kaskın birçok özelliğini yansıtan akıllı vizörü olacak. Çoğu motosiklet kullanıcısı GPS kullanmazken; kullananlar da motosikletin üzerine ayrı olarak takılan GPS'leri kullanırken, Skully GPS sistemini kaskın içine yerleştirerek gayet güzel bir çözüm üretmiş. Sürüş esnasında vizörün sağ alt kısmına gelen küçük transparan ekran sayesinde hiçbir virajı kaçırmadan sesli ve görüntülü GPS ile yolculuğu oldukça kolaylaştırmak mümkün.

 

Skully AR-1 Akıllı Kask 2. İçerik Fotoğrafı

 

180 Derece Görüş Kapasiteli Arka Kamera

GPS sisteminin yanı sıra vizörün sağ alt kısmında devamlı olarak arka kameranın görüntüsü bulunuyor. 180 derece görüş açısına sahip bu kamera ile sürücü arkasını geniş bir şekilde görebiliyor ve gözünü yoldan ayırmadan aynı zamanda arkasını kontrol edebiliyor. Kamera görüntüsünün transparan olması da yolun görüşünü kısıtlamıyor.

 

Skully AR-1 Akıllı Kask 3. İçerik Fotoğrafı

 

Akıllı Ses

Skully AR-1, bir de kullanışlı bir sesli yardımcı özelliği sunuyor. GPS sisteminin ek özelliği olarak; bir viraj almanız gerektiğinde önceden uyaran bu sesli yardımcı, aynı zamanda telefonla senkronize edildiğinde telefonunuz çaldığında kimin aradığını bildiriyor. Ayrıca arama bilgisi ekranda da gözüküyor. Bunun dışında telefon aracılığıyla müzik dinleme özelliği sayesinde yolculuğu keyifli hale getiriyor.

 

Skully AR-1 Akıllı Kask 4. İçerik Fotoğrafı

 

Skully AR-1 Akıllı Kask 5. İçerik Fotoğrafı

 

Bağlanılabilirlik

AR-1; Bluetooth ve internet bağlantı özelliklerine sahip. Telefonunuza Bluetooth ile bağlayarak gelen aramalara cevap verebilirsiniz. Aynı zamanda Bluetooth aracılığıyla müzik de dinleyebilirsiniz. Yine telefon aracılığıyla internete de bağlanabilen kask, yazılım güncellemeleri alarak kendini devamlı geliştirebiliyor.

 

Konfor ve Güvenlik

Teknolojik özellikleri kısaca özetledik. Şimdi de genel özelliklere göz atalım. Hoş ve aerodinamik şekilde tasarlanan Skully AR-1'in dış kısmı polikarbondan üretilmiş, bu yüzden oldukça hafif bir kask. DOT/ACE güvenlik sertifikasına sahip olan AR-1, özelliklerinin yanı sıra güvenliğinizi de göz ardı etmiyor. 

 

Skully AR-1 Akıllı Kask 6. İçerik Fotoğrafı

 

AR-1'in iç kısmında bulunan köpükler, sürücünün başına tam olarak uyabilmesi için lazerle 3D kesim yapılarak üretilmiş. Ayrıca konfor için kaska ekstra ped eklemeniz de mümkün. Konfor ve güvenlik açısından bir diğer özellik ise; çizilmez, buhar ve parıltı önleyici bir vizöre sahip olması. AR-1'in vizörü ve çene kayışı, hızlı çıkarılabilme özelliği de sunuyor.

 

Açık Kaynak Yazılım

Android yazılım geliştiricisiyseniz kaskınızı daha da geliştirebilmeniz mümkün. Skully'nin herkese açık olan yazılım geliştirme aracı ile kendiniz için uygulamalar geliştirip kaskınıza entegre edebilirsiniz.

 

Fiyat

Kaskın birkaç modeli mevcut, bunlardan ilki ve 1,300 $ fiyatında en ucuz olan Speed Demon modeli tükenmiş bile. Biraz daha pahalı olan modelleri için de ön siparişler alınmaya başlandı. Teslim tarihi ise Mayıs 2015 olarak tahmin ediliyor. Skully resmi web sitesi: http://www.skullysystems.com/#home

 

YORUMLAR