Victory Motorcycles, NHRA Drag Yarışlarına Katılıyor!

Sektörel Yazar: Ahmet TEZCAN

Victory Motorcycles, NHRA Drag Yarışlarına Katılıyor!

1997 yılında kurulan; Touring, Cruiser ve Bagger tarzı motosikletler üreten Victory, 2015 yılında drag yarışlarına Matt Smith ve Angie Smith çifti ile katılmayı planlıyor.

Victory Motorcycles firması, National Hot Rod Association fabrika takımı ve evli bir çift olan sürücüleri Matt Smith (iki şampiyonluğa sahip) ve Angie Smith ile birlikte drag yarışlarına katılacak. Çiftin kullanacağı motosiklet ise Victory'nin Gunner modelinden temel alınarak tasarlanıyor.

 

Polaris'in başkan yardımcısı Steve Menneto, bu durum hakkında: "Victory, NHRA Pro Stock Drag Racing dünyasına girmeye gerçekten çok hevesli. Victory'nin niyeti kendimizi en yüksek seviyelerde test etmek ve Victory Factory Racing Team bizim için mükemmel bir fırsat." şeklinde konuştu.

 

Victory'nin Gunner modeli temel alınmasına rağmen, drag motosikleti normal modelden çok farklı olacak. İlk olarak resmi NHRA sitesinde verilen bilgiye göre, Matt Smith'in 2013 Şampiyona'sında birinciliği elde ettiği Buell tabanlı motosikletlerinde kullanılan "S&S motorları" yine kullanılacak.

 

Buell motosikletinin aksine, Victory'in kullanacağı motosikletin grenajı makineye saracak şekilde olmayacak fakat farın üzerine monte edilen rüzgarlık sürüş tekniği geliştirirken sürücülerin buna adapte olmalarını gerektirebilir.

 

Drag yarışı pilotları Matt Smith ve Angie Smith

Victory Motorcycles, NHRA Drag Yarışlarına Katılıyor! 1. İçerik Fotoğrafı

 

Matt Smith'in NHRA'nın resmi sitesinde belirttiği görüşü ise şöyle: "Sürüş pozisyonumu nasıl ayarlayacağımı, rüzgar tüneline girene kadar bilemeyeceğim fakat daha iyi olacağını düşünüyorum. Bu makine, önceden sürdüğüm motosikletlerden bayağı farklı ama Buell'e göre ön kısmı daha küçük ve bu iyi bir şey."

 

43 yaşındaki Matt Smith, 2014 yılı Şampiyonası'nın genel sıralamasında 2,416 puan ile dördüncü sıradaydı ayrıca birkaç yarışta da ikinci sırayı yakalamıştı. 2,223 puanla genel sıralamada 9.sırada olan ve bunun sebebi olarak final turlarındaki kayıplara imza atan isim ise Angie Smith.

YORUMLAR