Yeni Başlayacaklar İçin İpuçları

Çeşitli Yazar: Ahmet TEZCAN

Yeni Başlayacaklar İçin İpuçları

İster iş için, ister de hayat felsefesi olarak benimsemek istediğiniz için bir motosiklet alacak olun; bilmeniz gereken birkaç husus var. Bunlara biraz değinmek istiyoruz.

Motosikletler, deneyim ve biraz da yakıtla ayakta duran makineler. Bu yüzden maalesef 'ha' deyince motosiklet kullanmayı öğrenmek mümkün olmuyor. Pek tabii basit bir kullanıcı olmak mümkün ama işin inceliklerini öğrenmek biraz zaman alacaktır. Her ne kadar tam olarak nedeni buna bağlı olmasa da böyle inceliklere vâkıf olamayan motosiklet kullanıcıları, kazalarla sıkça karşılaşabiliyor. Bu yüzden, bir motosiklet almadan önce can güvenliğiniz için gerekli olan bazı hususlardan bahsedeceğiz.

 

1-Kontrol edemeyeceğiniz bir motosikleti satın almayın

 

Bir süre önce motosiklet kullanmayı bıraktıysanız, günümüz motosikletlerini kullandığınızda hoş bir sürprizle karşılaşabilirsiniz. Küçük cc'li motosikletler bile artık 10-20 yıl önceki makinelerden çok daha hızlı ve güçlü.

 

Bu yüzden motosiklet satın alırken oturduğunuzda rahat edeceğiniz ve ayaklarınızı yere koymak istediğinizde parmak uçlarında durabildiğiniz değil, ayaklarınızın yere tam olarak temas edeceği bir motosiklet seçin. Eğer motosiklet çok ağırsa, başlangıç için 125cc ya da 250cc bir motosiklet tercih etmelisiniz. Kullanmayı tam olarak öğrendiğinizde otoyolda trafiğe kolayca yetişebilecek büyük cc'li bir motosiklet satın alabilirsiniz.

 

2-ABS'li bir motosiklet tercih edin

 

ABS, günümüzde neredeyse tüm motosikletler mevcut olan hayat kurtaran bir sistem. İstatistiklere göre kazalarda hayatta kalma şansınız ABS'li bir motosiklet ile %37 daha fazla. Ne tür bir sürücü olduğunuzun önemi yok, ABS sizden daha iyi fren yapacaktır.

 

3-Kask kullanın!

 

Kask kullanımı konusunda bazı inatçı sürücüler kendilerine çok güvenebiliyor. Söz konusu hayat olduğunda bu tür şeylere yer vermemek gerek. Kask kullanmamak ölümcül bir baş yaralanmasında %40 daha fazla tehlike arz ediyor. Ayrıca acılı bir beyin travmasına üç kat daha fazla mahal vermek anlamına geliyor. Eğer hayatınıza önem veriyorsanız kasklarınızı kullanın.

 

4-Doğru ekipmanı giyin

 

Kot pantolon, tişört ve sandaletler... Bunlar sürücüler için acılı bir felaketin baş rol oyuncuları. Bunların yerine sizi rüzgardan, uçan böceklerden ve kazalardan koruyacak şeyler giymek istemez misiniz? Maksimum koruma için deri ya da güçlendirilmiş bir ceket giyin. Tabii sadece ceketle olacak şey değil. Bunun yanı sıra sağlam eldivenler, pantolon ve bilek-üstü bir ayakkabı giymek gerekiyor. Yaz aylarında da pedli ve hava alan bir ceket giydiğinizde hem güvenliğinizi göz ardı etmemiş olur, hem de sıcaktan korunmuş olursunuz. 

 

Ayrıca gözlerinizi de korumak için bir gözlük ya da motosikletin rüzgarlığını kullanmayın. Bunun için vizörü bulunan bir kask alın. Gözden kaçan ama önemli bir şey daha var. O da otomobil sürücülerinin motosiklet sürücülerini görmediklerini iddia etmeleri. Böyle bir durumla karşılaşmamak için açık renk ve reflektörlü giysiler tercih edin.

 

5-Gözlerinizi açın!

 

Motosiklet kullanıcıları için en büyük tehlikelerden biri otomobiller. Telefon kullanımının zirveye ulaştığı teknoloji çağında, araç kullanırken mesaj yazan sürücüler oldukça fazla. Bu yüzden şerit değiştiren ya da sokaktan fırlayabilecek bir otomobile çok dikkat etmek gerekiyor, zirâ bu sürücüler o an yola değil telefona bakmakla meşgul olduklarından sizi görmeleri mümkün değil.

 

6-Kötü havalardan kaçının

 

Kaygan bir yol en hatasız motosiklet sürücüsünü bile şaşırtabilir. Bu yüzden hem görüşünüzü kısıtlayan hem de yolu kayganlaştıran yağmurlu havalarda yola çıkmamaya çalışın. Eğer mecbur kalırsanız bilmeniz gereken şey; en tehlikeli zaman yağmurun başladığı andır çünkü yol tam olarak ıslanmamıştır. Bu yüzden kontrolü kaybetme olasılığınız çok yüksek. Böyle durumlarda ani manevralar yapmaktan kaçınmanız hayatınızı kurtarabilir. Ayrıca frenlere de yumuşak davranın.

 

7-Yol tehlikelerine dikkat edin

 

Motosikletler, otomobillere nazaran yol ile daha az temas halindedir. Bu yüzden kum, hafif bir ıslaklık ya da çakıl motosikletinizin kaymasına neden olabilir. Bunun yanı sıra çukurlar da motosikletler için büyük bir tehlike arz ediyor. Eğer onlardan kaçamıyacak durumdaysanız üzerlerinden geçerken olabildiğince yavaşlayın.

 

8-Yolculuk öncesi kontrolü yapın

Her yolculuktan önce farlarınızın, sinyallerinizin ve kornanızın stabil çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Bunların yanı sıra zinciri, kayışı, şavtı, frenleri ve lastiklerin hava basınçlarını kontrol etmenizin de büyük faydası olacaktır. Yanlış şişirilmiş bir lastik yol tutuşunu düşürerek güvenliğinizi tehlikeye atar.

YORUMLAR