Enduro Türleri

Çeşitli Yazar: Yasemin YAZICI

Enduro Türleri

Spor-Enduro Allround-Enduro Rally-Enduro Seyahat-Enduro

1- SPOR-ENDURO

 

2- ALLROUND-ENDURO

 

3- RALLY-ENDURO

 

4- SEYAHAT-ENDURO

 

 

SPOR-ENDURO HARD-ENDURO

 

Sportenduro/ Hardenduro yarış motosikletleridir ve küçük değişiklerle günlük kullanıma uygun hale getirilebilir ancak tavsiye edilmez. Örneğin : Yamaha WR, Gas Gas, KTM EXC, Husqvarna WR, Honda CRE v.s.

 

Enduro Türleri 1. İçerik Fotoğrafı

 

 

ALLROUND-ENDURO

 

Allround enduronun özelliği çok çeşitli kullanılabilmesi. Bu modeller cadde sürüşüne uygun olduğu kadar arazi sürüşüne de uygundur. Ruhsat özelliklerinde motor gücü tam olarak ruhsata işlenmiştir, istiap haddi 2 kişidir, karma lastik kullanma özelliği (örnek: MT21, Michelin T63) vardır . İlk Allround enduro olarak üretilen motosiklet Yamaha XT500’dür. Günümüz modellerine örnekler. Yamaha WR250, Yamaha XT660Z Tenere, Suzuki DR 650, Honda XR400, Kawasaki KLR 650, KTM-LC4 ve Husqvarna TE630.

 

Enduro Türleri 2. İçerik FotoğrafıEnduro Türleri 3. İçerik Fotoğrafı

 

RALLY-ENDURO

 

Rally enduroları yarış enduroları olup, uzun mesafe rallileri/Rally-Raid (örneğin Paris-Dakar Rallisi, Baja 1000) için geliştirilmiştir. Büyük yakıt depoları, daha yüksek ağırlığa uyumlu hale getirilmiş/güçlendirilmiş komponentler, rüzgarlık ve GPS/Roadbook içerir.

 

Enduro Türleri 4. İçerik Fotoğrafı

 

SEYAHAT-ENDUROLARI

 

Seyahat Enduroları uzun mesafe yolculuklar için tasarlanmış makinalardır. Çoğunlukla büyük yakıt depoları, kısa süspansiyon mesafeleri, uzun, otoyola uygun şanzuman aktarımı, çanta montajına elverişli, rüzgar korumalıdır. Bunlarla birlikte sürüş ağırlığı da artmaktadır. Cadde karekteristiğine ve konfora ağırlık verildiğinden, çoğu seyahat endurosu sınırlı olarak arazi koşullarında sürüş yeteneği sahiptir. Bu özelliklerinden ötürü artık nadiren off-road kullanmakla beraber, seyahat endurolarını on-road kullanma trendi gittikçe yayılmıştır.

 


Enduro Türleri 5. İçerik Fotoğrafı
Enduro Türleri 6. İçerik Fotoğrafı


 


 

1980 yılında ilk seyahat endurosu BMW R 80 GS doğmuştur. Bu kategoride yer alan diğer motorlar : KTM LC8 Adventure, Yamaha XTZ 750 Super Tenere, Honda Africa Twin 750, Honda Transalp, Honda NX 650 Dominator, Honda Varadero 125 ve Honda Varadero, BMW GS, Suzuki XF Freewind, Suzuki DL 650 V-Strom veya Triumph Tiger, Aprilia Pegaso 650.

 


Enduro Türleri 7. İçerik Fotoğrafı
Enduro Türleri 8. İçerik Fotoğrafı


 

 

YORUMLAR