FIM Supersport 300, 2017 İçin Başlıyor!

WSBK Yazar: Özlem Köseoğlu

FIM Supersport 300, 2017 İçin Başlıyor!

Yeni FIM Supersport 300 Dünya Şampiyonası, 2017 için resmi olarak duyuruldu. Bu önemli Şampiyona heyecanında şimdilik hangi modeller var? Tüm bilgileri haberimizde bulabilirsiniz…

FIM ve Dorna WSBK Organizasyonu, WSBK başlangıç kategorisi olarak kabul edilecek olan WorldSSP 300 Şampiyonası’nın 2017’de başlayacağını duyurdu.


Bu yepyeni platform, WorldSBK Şampiyonası’nda yakın gelecekte üst kategoride yarışabilecek yeni yetenekler için başlangıç sınıfı olarak tasarlanmış durumda. Aynı zamanda bu yeni sınıf, farklı üreticilerin sektörde 300 segmentindeki yeni spor modellerini gözler önüne çıkarmaları için mükemmel bir vitrin olacak. Bu kategori, giriş yaşı en az 15 yaşında olacak şekilde pilot potansiyelini geliştirmeye ve dünya çapında yeni yetenekleri keşfetmeye adanmış.


FIM Supersport 300, 2017 İçin Başlıyor!  1. İçerik Fotoğrafı


Asıl güzel haberse böylece WorldSSP 300 Şampiyonası’nda Honda CBR500R, Kawasaki Ninja 300, Yamaha YZF-R3, KTM RC390 gibi çok konuşulan ve akran sayılabilen modelleri görme ve ezeli rekabetine tanıklık etme şansına sahip olacağız. Superbike Komisyonu’nun değiştirme yetkisine sahip olduğu bu liste şimdilik bu şekilde.


FIM Başkanı Vito Ippolito, “Bu yeni platform, gelecek yetenekleri geliştirmek için mükemmel bir ortam olacak. WorldSSP 300’ün amacı, Ulusal Şampiyonların ardından gelerek bir değerlendirme ve karşılaştırma yaratmak. Gelecek yeteneklerin nispeten eşit şartlarda gelişebileceği ve yıldız olmaya atacakları ilk adımda, üreticilerin genç yarışçılara eşlik edeceği düzenli bir ortam sunmak istiyoruz.” şeklinde bir açıklama yaptı.


WorldSBK’nın Yönetici Müdürü Javier Alonso ise yeni sınıf hakkında şunları söyledi: “Odak noktası, bu genç rakipler arasında ekonomik anlamda ulaşılabilir bir Seri sunmak. Bu sporda küçük kapasiteli motosikletlere büyük bir ilgi var ve yeni WorldSSP 300 sınıfı, bu ilgiyi ortaya sunacak. Ayrıca motosiklet üreticileri tarafından kolay erişilebilir bir Şampiyona olarak düzenlenecek, küçük yaştan başlayarak gelecekteki yıldızları yetiştirmek için üreticilerin sürücüler ile beraber olup kendilerine eşlik edebileceği mümkün olan en iyi platform olacak.

YORUMLAR