Harley Davidson’dan Yeni Milwaukee-Eight Motor

Sektörel Yazar: Özlem Köseoğlu

Harley Davidson’dan Yeni Milwaukee-Eight Motor

Yaklaşık 15 sene sonra, Harley Davidson 1999’da ortaya çıkan motorun yerini alacak olan tamamen yenilenmiş motorunu açıkladı.

 Milwaukee-Eight Motor 


Artık bir güncelleme zamanı gelmişti. Harley-Davidson'ın mühendisleri ve pazarlama takımı, dünya çapındaki potansiyel pek çok müşterisinden ve 1,000’e yakın sürücüsünden, gerek anketlerden gerekse gelen bilgilerden yeni nesil Harley motoru için değişim isteğini duyum almışlardı.


Harley Davidson’dan Yeni Milwaukee-Eight Motor  1. İçerik Fotoğrafı


Müşterilerden gelen geri bildirimlerdeki seçeneklere bakacak olursak, çoktan seçmeli bir sınavdan farkı yok: daha fazla güç, daha sakin ve motor ısısını hissetmeye uzak bir sürüş, fiziksel olarak sürücüye uyan bir motosiklet, klasik bir görünüş ama diğerlerinden ayrılabilecek kadar farklı…


Harley Davidson’dan Yeni Milwaukee-Eight Motor  2. İçerik Fotoğrafı

 

Harley Davidson’un en yeni motorunun ismi olan ve 45 derecelik V çift silindir açısını koruyan Milwaukee-Eight ise anlamlı: Milwaukee firmanın bulunduğu kentin ismi ve Eight yani sekiz ise ismini silindir başına 4 valf bulundurmasından alıyor.


Harley Davidson’dan Yeni Milwaukee-Eight Motor  3. İçerik Fotoğrafı

 


Firmanın Big Twin motorlarının dokuzuncu nesli olan tamamen yeni geleceği parlak Harley-Davidson Milwaukee-Eight 107 ve 114 motoru, daha çok güç üretip ikonik görünüşü, sesi ve hissiyatı elinde tutmaya devam ederken bir yandan da sürücüler için daha gelişmiş bir sürüş tecrübesi ortaya koyacak. Başka neler mi iyi olacak? Isınma sorununu giderecek olan daha iyi soğutma, azaltılmış sarsıntı, daha ekonomik yakıt tüketimi, egzoz akışında %50 artış, 4 valfli silindirler, genelde daha slim bir dizayn… Bir diğer deyişle, yeni motorun eskisinden her anlamda daha iyi ve performanslı olması bekleniyor.  


Harley Davidson’dan Yeni Milwaukee-Eight Motor  4. İçerik Fotoğrafı

 

Yeni motor, iki ebat ve üç değişik varyasyon ile geliyor - Milwaukee-Eight 107 (107 inç küp ya da 1,750cc) ve Milwaukee-Eight 114 (114 inç küp ya da 1,870cc).  Bu yeni motorlar, markanın touring ve üç tekerlekli modellerinde kullanılacak. Küçük hacimli 107 motor, Harley-Davidson Street Glide, Road Glide, Electra Glide, Road King ve Freewheeler modellerinde kullanılacak. Daha büyük olanı 114 motor ise Ultra Limited, Road Glide Ultra ve Tri Glide Ultra modellerine güç verecek.


Harley Davidson’dan Yeni Milwaukee-Eight Motor  5. İçerik Fotoğrafı

 

Daha yüksek sıkıştırma oranı sayesinde, daha yüksek hacim ve ekstra valf setleri ile Harley, her bir motorun %10 daha fazla tork ürettiğini iddia ediyor. Artan güce rağmen, motosikletlere daha iyi ivmelenme rakamları ve iyileştirilmiş yakıt tasarrufu sağlarken yeni motor eskisi ile aynı ağırlıkta kalıyor. Harley-Davidson, 2017 senesi touring modellerinde rol alacak olan yeni motorların lansmanını, firma için bir ilk olan Facebook’ta canlı olarak fabrikada sanal tur esnasında yapacak.

YORUMLAR