Harley-Davidson, Gençleri Hedef Alıyor: Street 750

Yeni Model Yazar: Burak Yıldız

Harley-Davidson, Gençleri Hedef Alıyor: Street 750

Dünyaca ünlü cruiser üreticisi, Revolution X adını verdiği yepyeni marka imajını yansıttığı Street 750 modeliyle genç kesimi kendisine çekiyor.

Harley-Davidson denilince aklınıza ne geliyor? Bol nikelajlı devasa büyüklükte ve hava soğutmalı motosikletler, upuzun sakalları olan yaşlı adamlar değil mi? Marka, hepimizin aklına kazınan bu imajı değiştirmeye çalışıyor olmalı, bunun en büyük kanıtı önümüzde duruyor. Bu modelde nikelaj neredeyse yok, modern tasarım söz konusu, su soğutmalı ve (Harley-Davidson ailesine kıyasla) küçük bir blok gözümüze çarpıyor. E tabii ki, bu modeli uzun sakallı ve yaşlı adamların pek seveceğini düşünmüyoruz.

Küçük blok dedik fakat markanın aynı konsept üzerinde tasarladığı, ancak ülkemize getirilmeyen 500 cc’lik bir bloğu da mevcut. Karşımızdaki motor 749 cc, V-Twin ve Sıvı soğutmalı. Sıvı soğutma fikri pek alışkın olduğumuz bir şey değil Harley-Davidson’da, markanın anavatanı olan Amerika’da da pek hoş karşılanmamış olacak ki köklü Harley’ciler bu duruma epey tepki göstermişler. Kendilerince haklı olabilirler, fakat kim daha kolay ulaşılabilir ve modern bir Harley-Davidson’a hayır diyebilir ki?

 

Harley-Davidson, Gençleri Hedef Alıyor: Street 750 1. İçerik Fotoğrafı

 

Street 500 ve Street 750 modellerinin blokları birbirine oldukça benziyor, tek farkları 500’ ün silindir çapı 69, 750’ nin silindir çapı ise 85 mm. Ülkemize gelen modelin gücü 54 hp olarak belirlenmiş. Bir Harley-Davidson’dan çok fazla güç beklenmediği ve Street 750’nin gençleri hedef aldığı düşünülürse oldukça yeterli. Tork ise 4000 rpm’de 59 nm.

Her zamanki Harley-Davidson motosikletlerinden farklı olarak Street 750 modelinde tek taraflı disk göze çarpıyor. Bu diski çift pistonlu kaliperler ısırıyor. Arka tarafta daha küçük boyutta disk mevcut, onu da tek piston ısırıyor.

 

Harley-Davidson, Gençleri Hedef Alıyor: Street 750 2. İçerik Fotoğrafı

 

Motosiklet, yeni başlayanları veya ilk Harley sahibi olanları mutlu edecek yenilikler içeriyor. Sele yüksekliği bunlardan biri. 709 mm olan sele yüksekliği kısa boylu kullanıcıları da memnun edebilecek. Çoğu Harley-Davidson modelinde ayaklıklar oldukça önde konumlanır, fakat Street 750 nin ayaklıkları çok ileride değil, bu da bacaklar rahat edecek demek. Gidonun nispeten yüksek ve sürücüye yakın olarak tasarlanmış olması kolların da rahat etmesi anlamına geliyor. Islak ağırlığı 217 kg olan Street 750, abilerinden daha hafif. Bu sayede daha kolay kullanılabiliyor. İsminden de belli olacağı gibi, Harley-Davidson bu modeli sokak sürüşü için daha uygun tasarlamış. 13.1 litrelik yakıt deposu motosikletin şehir içi-şehir dışı karma yakıt tüketiminin 4.7L/100 km olduğu düşünülürse gayet yeterli. Street 750’yi 4 farklı renkte alabiliyorsunuz; Vivid Black, Black Denim, Fire Red ve Mysterious Red Sunglo.

Harley-Davidson, Gençleri Hedef Alıyor: Street 750 3. İçerik Fotoğrafı

YORUMLAR