Honda Kumamoto Fabrikası Üretimi, Normale Döndü

Sektörel Yazar: Özlem Köseoğlu

Honda Kumamoto Fabrikası Üretimi, Normale Döndü

Japonya’nın güneyinde gerçekleşen depremden derin bir şekilde etkilenen ve Nisan ayında üretimine ara veren Honda Kumamoto fabrikası, geniş Hacimli motosikletler için normal üretime geri döndü.

 Honda’nın sancak gemilerinden olan Kumamoto Fabrikası, bulunduğu kentte yaşanan deprem sonrasını yaralarını sardı ve normal üretim seviyelerine geri döndü. Konuyla ilgili ufak bir hatırlatma yapalım: 14 Nisan 2016 tarihinde üretimini durduran fabrika, 6 Mayıs’ta küçük küçük operasyonlarına başlamıştı, ardından 6 Haziran’da kilit modellerin üretimine kaldığı yerden devam etmişti.


Honda Kumamoto Fabrikası Üretimi, Normale Döndü 1. İçerik Fotoğrafı


Ünlü Japon firmadan yapılan açıklamaya göre büyük hacimli motosiklet üretim hatları, işe geri dönmeye hazır yani bazı küçük araç parçalarının üretimi Honda’nın Suzuka fabrikasına kaydırılsa da Kumamoto fabrikası artık normal seyrine geri dönüp kaldığı yerden işlerine devam ediyor. Fabrikanın üretim hattını şenlendiren modeller arasında CRF1000L Africa Twin, Goldwing, Fireblade, NC750, VFR1200F gibi modeller bulunuyor.


Honda Kumamoto Fabrikası Üretimi, Normale Döndü 2. İçerik Fotoğrafı


Bu haber özellikle de adventure-touring Honda Africa Twin model motorlarının gelmesini bekleyen Amerikalı sürücüler için önem kazanıyor. Yaşanan şiddetli depremler, özellikle de Amerika için olan üretim planını aksatmıştı. Honda Africa Twin, Kumamoto’nun yüksek-hacimli motosikletleri ele aldığı“FUN line” üzerine kurulmuştu. Bu yüzden gelen bu haber, direk onun üretim planını etkilemekte.


Honda Kumamoto Fabrikası Üretimi, Normale Döndü 3. İçerik Fotoğrafı


Üretim hattı aynı zamanda Honda CBR1000RR, büyük ihtimalle tesis superbike’ın varisi olmaktan sorumlu anlamına geliyor. Bu arada gelecek birkaç ay içinde üretimine başlanması kesin gözüyle bakılan Fireblade modelinin sene sonlarına doğru meydana çıkması bekleniyor. . Aynı zamanda tüm ada halkı üzerinde büyük etkiler bırakan deprem sonrası Honda’nın hala tüm fabrika operasyonlarını normal haline geri döndürmesi için yapacak biraz daha işi var.

YORUMLAR